Третьяковка відмовилася передати "Трійцю" Рубльова Російській Православній Церкві

24.05.2023, 17:01
Світові
Третьяковка відмовилася передати "Трійцю" Рубльова Російській Православній Церкві - фото 1
Ікона "Трійця" Андрія Рубльова не підлягає видачі за межі Третьяковської галереї на свято Трійці 4 червня через складний та нестабільний стан. Такого висновку дійшли учасники засідання у Третьяковській галереї у Москві. Вони обговорювали можливість передачі ікони Російській Православної Церкви.

Про це повідомляє Радіо Свобода.

З розпорядженням передати "Трійцю" з Третьяковської галереї до Троїцького собору Свято-Троїцької Сергієвої лаври 15 травня виступив Володимир Путін.

У липні 2022 року Третьяковська галерея передавала ікону РПЦ на кілька днів, на святкування 600-річчя набуття мощей святого Сергія Радонезького.

Тоді проти різко виступала музейна спільнота, співробітники галереї, дослідники та реставратори побоювалися, що переміщення та зміна умов зберігання ікони зашкодять її. Стверджувалося, що після повернення роботи на ній було виявлено 61 пошкодження.

Сьогоднішній стан ікони фахівці оцінюють як складний та нестабільний, пише видання "Фонтанка", що ознайомилося з протоколом засідання реставраційної ради Третьяківської галереї за участю представників РПЦ.

Представник Московського Патріархату з церковного мистецтва протоєрей Леонід Калінін зазначив, що РПЦ з розумінням ставиться до висновків фахівців.

Священик припустив, що, якщо Патріарх Кирил визнає за потрібне, то 4 червня у храмі Христа Спасителя буде на якийсь час виставлений один із чудотворних списків рублівської "Трійці". Сама ікона, за словами протоєрея, буде передана до Троїцького собору лаври, коли для неї буде підготовлено спеціальний кіот.

Андрій Рубльов створив "Трійцю" у XV столітті. Ікона вважається найзнаменитішим його твором. До 1929 року ікона знаходилася у Троїцькому соборі Свято-Троїцької Сергієвої лаври, а потім вступила до зборів Третьяківської галереї.