У Польщі відбулася міжнародна наукова конференція, присвячена професору Ігорю Скочилясові

У Польщі відбулася міжнародна наукова конференція, присвячена професору Ігорю Скочилясові - фото 1
24-26 вересня у м. Супрасль (Польща) відбулася міжнародна наукова конференція «Супрасльський монастир та еліти Речі Посполитої», присвячена світлій пам’яті професора УКУ Ігорю Скочилясові.

Джерело: УКУ

Під час зустрічі презентували допрацьований том «Замойський провінційний собор Руської Унійної Церкви 1720 року» видавничої серії «Київське християнство», який став останнім масштабним дослідженням професора Скочиляса.

Конференцію з ініціативи бурмістра міста Супрасля д-ра Радослава Добровольського співорганізували Міський уряд у Супраслі, Центр релігійної культури імені Ігоря Скочиляса УКУ, Товариство «Collegium Suprasliense» та Центр культури і рекреації у Супраслі.

Передувало конференції урочисте відкриття Міської публічної бібліотеки Супрасля за участі отця-ректора Богдана Праха, який для нової бібліотеки подарував усі 22 томи видавничої серії УКУ «Київське християнство». Ректор наголосив, що ці книги вийшли стараннями і зусиллями професора Ігоря Скочиляса. А також згадав про співпрацю між УКУ та Супраслем, яка розпочалася з ініціативи професора.

У Польщі відбулася міжнародна наукова конференція, присвячена професору Ігорю Скочилясові - фото 79697

 

До слова, зараз триває проєкт «Спільна історія – таке ж майбутнє. Супрасль-Синковичі-Львів» у межах програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна (Cross-border Cooperation Programme Poland-Belarus-Ukraine 2014-2020), що співфінансується з коштів європейських фондів (Funded by the European Union).

Першу панель конференції модерував декан Гуманітарного факультету УКУ д-р Андрій Ясіновський. Частина доповідей були присвячені науковим зацікаленням професора Скочиляса. Так багатолітній друг і співавтор багатьох книг професор Анджей Ґіль у своїй доповіді розповів про академічну співпрацю з професором УКУ та зосередився на концепті «Київське християнство» та його представленні у їхній колективній монографії «Kościoły wschodnie w państwie polsko-litewskim w procesie przemian i adaptacji: Metropolia Kijowska w latach 1458–1795». Натомість професор Білостоцького університету Маріуш Дроздовський представив рецепцію Гадяцької унії у дослідженнях професора Скочиляса. Про науковий концепт Slavia Unita у порівнянні з парадигмами італійського славістами Рікардо Піккіо розповіла професорка Тереза Хинчевська-Геннель.

«Професор Ігор Скочиляс був дуже витривалим у своїх дослідженнях: багато подорожував за новими архівними знахідками, ділився особистими думками та планами щодо подальшої співпраці. Ми в УКУ, наскільки це було можливим, допомагали в тому. Але Ігор Скочиляс ніколи не піддавався, сам брав на себе багато відповідальностей і це йому вдавалося: відбувалися наукові конференції, виходили нові видання, розпочалась видавнича серія “Київське християнство”. Нам дуже не вистачає професора Скочиляса з його думками, пропозиціями, динамікою… Сьогодні ми раді презентувати вам перший том праці, яку не встиг довершити Ігор Скочиляс. Ми втішаємося, що наш університет є платформою, де кожен з вас зможе долучитися до співпраці, і невдовзі плануємо презентувати наступі томи», – сказав ректор УКУ о. Богдан Прах.

У Польщі відбулася міжнародна наукова конференція, присвячена професору Ігорю Скочилясові - фото 79696

 

Наприкінці першого конференційного дня відбулася презентація найновішого тому видавничої серії «Київське християнство», який ще встиг підготувати професор Ігор Скочиляс. Фундаментальне дослідження «Замойський провінційний собор Руської Унійної Церкви 1720 року» презентувала його дружина, докторка Ірина Скочиляс, яка завершила підготовку книги до друку у видавництві УКУ.

Це було перше публічне представлення нововиданої книги, яка стала останнім масштабним дослідженням професора Ігоря Скочиляса, і дуже символічно, що це сталося на конференції його пам’яті.

Під час другого конференційного старший викладач кафедри історії та директор Центру релігійної культури імені Ігоря Скочиляса д-р Іван Альмес розповів про культурні зв’язки між Супраслем та монастирями Львівської єпархії XVIII ст. на прикладі історії книги та історії читання.

В онлайн-форматі участь у конференції взяв директор Інституту церковної музики професор Юрій Ясіновський. Він розповів про літургійний спів Супральської обителі в контексті культурних впливів Візантії, Риму та Києва.

На закінчення учасники міжнародної наукової конференції посадили дуб у Саксонському парку Супрасля на честь професора Ігоря Скочиляса. Також помолилися заупокійну Літургію і Парастас, які очолив отець-ректор Богдан Прах у костелі Пресвятої Богородиці Королеви Польщі.