У ставленні українців до УПЦ МП зміни незворотні, - Людмила Филипович

Сьогодні, 14:33
Суспільство
У ставленні українців до УПЦ МП зміни незворотні, - Людмила Филипович - фото 1
Українська Православна Церква Московського Патріархату втрачає своє домінантне, панівне становище в українському суспільстві й такі зміни незворотні.

Таку тенденцію в інтерв'ю Українському радіо відзначила професорка, провідна наукова співробітниця відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України Людмила Филипович.

За її словами, у свідомості українців сталися тектонічні зміни на деякі релігійні питання. І цей процес, як показали події у Черкасах, незворотний.

"Тектоніка цих змін полягає в тому, що Українська Православна Церква втрачає своє домінантне становище в українському суспільстві. Вона вже не є панівною, і вже не є "релігією більшості", я б так сказала. І це, до речі, підтверджують результати недавнього опитування, який провів КМІС (Київський міжнародний інститут соціології – ред.), де українців запитували, чи підтримують або не підтримують вони втручання держави у вирішення конфлікту всередині православ'я? Як взагалі ставляться до заборони Російської Православної Церкви (РПЦ), як іноземного агента на нашій території?", - зазначила релігієзнавиця.

Филипович зауважила, що з року в рік тільки зростає кількість тих, хто виступає проти цієї Церкви.

"І мені здається, що Церкві треба було б вже давненько задуматися над тим, а що власне відбувається в суспільстві. Як би ми не ставилися до соціології, але вона дає нам загальну температуру по палаті. І зараз температура настільки висока, що Церква має зрозуміти, що це не суспільство хворе, а це хвора сама Церква. Тобто всередині неї відбуваються зміни, на які українське суспільство реагує, можливо, навіть не так, як би хотіла на це реагувати влада чи держава. Тому що владі й державі хочеться спокою. Їм не потрібні такі радикальні стрибки вправо, вліво. Держава хоче, щоби було толерантно, спокійно, щоби все було в правовому полі, щоб не було цього "мордобиття", газових балончиків і всього іншого. Тому, з одного боку, так, суспільство ставить своєрідний діагноз, а хтось, можливо, в цьому побачить і вирок цій Церкві. Але, з іншого боку, треба задуматися над тим, а яким це суспільство стало в результаті 2,5 років повномасштабної і 11-ти років загалом цієї війни. Воно теж поляризується. Я думаю, що воно стало нетерпимим, воно хоче, щоби швидко вирішувалися всі питання", - наголосила експертка.