Українські католицькі єпископи США оприлюднили звернення щодо психологічних травм, спричинених війною
"Війна проти України завдає жахливих страждань великому числу людей. Ми бачимо глибокі рани, до яких призводять нищівні руйнування, каліцтва та незліченні смерті. Однак, є ще один аспект болю, про який зазвичай не говорять відкрито. Це психологічні травми, спричинені насильством війни", - зазначають єпископи.
Владики навели слова доктора Ганса Клюге, голови європейського регіону Всесвітньої організації охорони здоров’я: "Майже 10 мільйонів українців потенційно перебувають під загрозою таких психічних розладів, як гострий стрес, тривожність, депресія, вживання наркотичних речовин, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Великі потреби є в тих регіонах, які найбільше постраждали від конфлікту, але це також стосується мешканців відносно безпечних частин країни. Кривда для психічного здоров’я залишатиметься руйнівним спадком війни".
"Ми маємо знайти можливості поділитися нашим болем із тими, кому ми довіряємо, та залучити спільноту підтримки, у якій можемо отримати допомогу. Коли ми можемо виговоритися і відчуваємо, що нас справді слухають, тоді ми починаємо шлях до одужання та зцілення. Ми повинні бути уважними до потреб інших, слухати, виявляти повагу, увагу та любов", підкреслюють автори звернення.
У контексті війни в Україні та її впливу зокрема на глобальну українську спільноту, єпископи радять зосередитися на питанні ментального здоров’я загалом:
"Насилля призводить до травм і ментальних розладів. Ментальні розлади є джерелом глибоких страждань.
Статистика вказує, що на одну смерть внаслідок самогубства припадає приблизно 8-25 спроб. Жодна група осіб не позбавлена цього ризику".
Ми не повинні боятися починати складні розмови з тими, хто пережив самогубство рідних та близьких. Ми маємо допомогти їм говорити про їхню глибоку втрату, бути доступними, щоб полегшити болісний шлях зцілення. Існують групи підтримки, такі як Альянс надії", - вказують владики.
За їх словами, щоб правильно зрозуміти вчення Церкви щодо самогубства, ми повинні усвідомити, що наше життя походить від Бога. Катехизм Католицької Церкви навчає: «Кожен відповідає за своє життя перед Богом, Який дав його… Ми є тільки управителями, а не власниками життя, даного нам Богом. Ми ним не розпоряджаємося".
"Обов’язком кожного є відповідати активним милосердям на потреби тих, хто має ментальні хвороби. Ментальний розлад – це не моральна невдача, вада характеру, слабкість волі чи недостатня віра. Це хвороба, як і будь-яка інша фізична хвороба, що є наслідком упадку людства. Тих, хто страждає від психологічних ран або психічних розладів, не слід стигматизувати чи засуджувати. Ментальне здоров’я та зцілення всієї людини вимагають як медичної, так і душпастирської відповіді. З Божою допомогою ми зможемо застосовувати ці інструменти та знання, щоб допомогти одне одному. У цьому наша надія і наше покликання. Йдімо разом у цьому паломництві", - наголошують владики.
Лист підписали:
Борис Ґудзяк архиєпископ Філадельфійський Митрополит Української Католицької Церкви у США;
Павло Хомницький, ЧСВВЄ єпископ Стемфордської єпархії
Венедикт Алексійчук єпископ Чиказької єпархії святого Миколая
Богдан Данило єпископ Пармської єпархії святого Йосафата.