Успіх католицьких університетів визначається поєднанням якісної освіти та цінностей, — ректор KULю

19.09.2020, 09:00
Інтерв'ю
о.-ректор Мирослав Каліновський - фото 1
о.-ректор Мирослав Каліновський
Джерело фото: Tomasz Koryszko/KUL
Інтерв’ю з о. ректором Люблінського католицького університету св.Івана Павла ІІ Мирославом Каліновським

— Спочатку хочу запитати як Ви отче почуваєтеся на своїй новій посаді, беручи до уваги той факт, що священичий сан прийняли від Папи Римського Івана Павла ІІ, а зараз керує університетом імені цього Святого?

— Я з покоління Івана Павла ІІ, тому Святіший Отець супроводжував мене все моє дотеперішнє життя, а з часу зарахування до святих Католицької Церкви, його присутність має набагато ширший вимір.

Івана Павла ІІ часто називають папою молодих людей, він любив молодь, прагнув до неї, а вона до нього. Він говорив про труднощі дорослішання та юнацькі дилеми. Чим більше він прогресував за роки, тим більше овацій набирав серед молодих. Саме вони найголосніше скандували: "Santo Subito", і багато годин чекали, щоб вшанувати його біля саркофага в базиліці св. Петра в Римі.

Я довіряю заступництву св. Івана Павла ІІ в управлінні нашим заслуженим університетом у дусі Його вчення.

— Чим католицький університет сьогодні взагалі привабливий для молоді, зокрема, абітурієнтів?

— Успіх католицьких університетів на багатьох континентах, включаючи переважно нехристиянські країни, визначається ідеальним поєднанням високоякісної освіти і досліджень із покликанням на світ цінностей. ЛКУ пропонує не тільки чудову освіту для студентів у багатьох галузях навчання, але також дбає за виховання та християнське формування. Цього досягають численні студентські організації, культурні та соціальні ініціативи, науково-дослідні гуртки, вузівське капеланство, участь виховників курсу у житті молоді, організаційна ефективність та ефекти волонтерської діяльності тощо.

ЛКУ піклується про всі сфери пізнання молодої людини, яка шукає відповіді на основні питання, поставлені сучасним світом. Всебічна освіта, турбота про зростання євангельської гуманістики та можливість розвитку на багатьох рівнях є сильними сторонами Люблінського католицького університету. Не можна теж оминути надання переваги через заохочення входити у світ цінностей, через життєві свідчення та приклади наших професорів та студентів.

— Актуальна ситуація з захворюваністю на COVID-19 важко відбивається на університетській освіті у цілій Європі. Як у Люблінському католицькому університеті будуть собі радити у найближчому семестрі?

— Пандемічна ситуація Covid-19 характеризується високим ступенем непередбачуваності, її динаміка суттєво впливає на запропоновані форми навчальних процесів в університетах усього світу. ЛКУ також уважно стежить за розвитком ситуації, вислуховуючи рекомендації державних установ, як відповідальних за охорону здоров'я, так і діяльність університетів. Зміцнюючи безпеку охорони здоров’я, є велика ймовірність того, що навчання буде змішаним, стаціонарним та дистанційним. Ми хочемо, щоб викладацька діяльність, яку неможливо здійснити віддалено, спочатку здійснювалась у традиційній формі. По-друге, ми рекомендуватимемо наведену форму для менших груп, зокрема практичні заняття, семінари.

— Яке значення має католицький учбовий заклад в сучасних умовах критики європейських цінностей?

— Католицькі університети повинні підтримувати цінності, що випливають зі сторінок Євангелія. Показати їх актуальність у будь-який час і в будь-якому місці та надавати відповіді у цьому контексті - завдання католицьких академічних кіл. Саме з їхніх кіл сучасний світ також хоче почути про світ духовних цінностей, адже, як сказав Бенедикт XVI: "людина може заглушити своє прагнення до Бога, але вона не в змозі вгамувати свою спрагу до нескінченності".

— Нещодавно було опубліковано Шанхайський рейтинг 1000 найкращих університетів світу, серед них кілька польських університетів, але на жаль не має українських. Чому?

— Рейтинг університетів найчастіше відображає фінансові витрати певної країни на дослідження інноваційного та прикладного характеру. Низький рівень державного бюджету та/або їх розподіл на основі алгоритмів, не пов’язаних із якістю досліджень, означає, що державні субсидії не мають наукового ефекту у вигляді публікацій у високо оцінених міжнародних журналах, що призводить до низького рейтингу університетів. Це проблема не лише українських університетів, а й інших країн, особливо тих, які за останні десятиліття скинули ярмо тоталітарних систем.

— Як сьогодні можна трактувати девіз ЛКУ Deo et Patriae? Чи служба Богові і Вітчизні зараз не є чимось банальним для молоді?

— Проблема девізу ЛКУ полягає не в його розумінні, а в реалізації у повсякденні. Його слід презентувати молоді через аналогію захисту людських цінностей. Ми шукаємо авторитетну людину чи установу, яка захищає цінності, однак останні десятиліття показали значний їх дефіцит. Розбудова місцевих та міжнародних організацій не є прямо пропорційним гарантуванню всім людям кінцевих, фундаментальних чи навіть повсякденних цінностей. Девіз «Бог і Вітчизна» повертається в багатьох куточках світу не лише до вуст доповідачів, а й до дій, що здійснюються з метою регулювання соціального життя, і, перш за все, автентичного ставлення до участі людини у соціальному житті, як служіння ближньому.

— У Польщі ЛКУ — єдиний католицький університет, крім того, існує кілька папських факультетів та один папський університет. В Україні лише Український католицький університет у Львові. ЛКУ вже давно співпрацює з українськими університетами. Як зараз виглядає ця співпраця?

— Міжуніверситетська співпраця функціонує на декількох рівнях: обмін студентами, викладачами, навчальних візитів та стажування, організації конференцій, співвидавництво, спільні дослідницькі проекти та виставки, бібліотечні обміни. У кожній сфері існують як періоди жвавих контактів, так і періоди меншої активності. Діяльність ЛКУ за останнє десятиліття можна спостерігати по всій Україні. Традиційна широка співпраця з УКУ у Львові та кількома вищими духовними семінарами була значно розширена на інші академічні установи у Львові, Луцьку, Києві, Житомирі та Одесі. Це дуже важлива і плідна співпраця, що забезпечує найкращі плоди в доброзичливому сусідстві обох народів і держав.