В Криму мусульманкам заборонили фотографуватися на права в хіджабі
Співробітники феодосіїського МРЕВ заборонили мусульманці Зеліхе Кадировій та ще двом дівчатам із Судака фотографуватися на посвідчення водія в «хіджабі» — традиційному головному уборі мусульманок, який закриває вуха, шию і частину обличчя. Про це пише «Лівий берег» з посиланням на видання «Республіка».
Дівчата поскаржилися в ДАІ Криму, але там тільки підтримали позицію МРЕВ. Звернення до суду також не дало ніяких результатів. За рішенням окружного адміністративного суду Криму, до фотографій у правах застосовується та ж сама вимога, що й до фотографій для паспорта — люди на них повинні бути без головного убору.
Як РІСУ повідомляла, згідно з рішенням Окружного адміністративного суду Києва від 4 червня 2010 р., за мусульманками не визнається право фотографуватися в хіджабі на офіційні документи.
Суд відмовив у задоволенні прохання Сусанни Ісмаїлової про те, щоб вклеїти в паспорт фото в хіджабі, носити який зобов’язують її релігійні переконання. Тоді відповідачем у справі Сусанни Ісмаїлової виступило Міністерство внутрішніх справ України. Основою рішення є те, що суд наполягає на тому, що права мусульманки не ущемляються, тому дівчата повинні й надалі фотографуватися без хіджаба.
Натомість у березні 2011 року депутат Верховної Ради Валерій Бондик (Партія регіонів) звернувся до Міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова з проханням нагадати співробітникам паспортних столів Криму про те, що мусульманки мають право дотримуватися вимог своєї релігії. У зверненні заступник голови парламентського комітету з питань правосуддя акцентує увагу на конституційному праві представників усіх конфесій сповідувати свою релігію.
Проте, норму Конституції, підтверджену законом «Про свободу совісті та релігійні організації», поставило під сумнів МВС. Наказ № 600, виданий у червні 2006 року, став своєрідним контраргументом до позиції Валерія Бондика, адже він зобов'язує громадян і громадянок України фотографуватися на паспорт без головного убору. Це суперечить канонам ісламу, що забороняють жінкам-мусульманкам відкривати перед чоловіками-неродичами волосся і фігуру. Валерій Бондик зауважив, що згідно з Конституцією і законом України «Про свободу совісті та релігійні організації», право громадян на сповідання своєї релігії може бути обмежене тільки у випадках, коли це право ставить під загрозу національну безпеку країни. Сімферопольський адвокат Енвер Умеров вважає, що вимогу зняти хіджаб влада України мотивує тим, що він ускладнює ідентифікацію особистості власниці документа, хоча звичайна перука чи макіяж можуть змінити зовнішність жінки набагато суттєвіше.
Перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Віктор Таран (Блок Юлії Тимошенко — «Батьківщина») зазначив, що українським мусульманкам допомогти у вирішенні проблеми з хіджабами могла б поправка до закону «Про свободу совісті та релігійні організації», і заявив про готовність підготувати таку поправку.
Світлина - з сайту видання "Український тиждень"