В Україні сьогодні — День Гідності та Свободи: у церквах відбуваються молебні та панахиди

21.11.2021, 09:05
Держава
В Україні сьогодні — День Гідності та Свободи: у церквах відбуваються молебні та панахиди - фото 1
В Україні 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи. Це свято встановлене згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований.

Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Попрання законодавчо закріплених пріоритетів зовнішньої політики України, якою власне і була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, викликала обурення українців.

Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.

Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Але найтрагічнішим було те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тис. поранених. І це була лише ціна 3-х місяців Євромайдану. Навесні 2014 року почалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

З нагоди цього Дня в усіх населених пунктах України відбуватимуться традиційні меморіальні заходи – молебні, покладання квітів, панахиди у церквах.

Так, сьогодні у Києві відбудуться меморіальні заходи на алеї Героїв Небесної Сотні: молебень, покладання квітів та хода «Не втрачаймо гідність. Захистимо свободу» за маршрутом: перехрестя вул. Хрещатик та алеї Героїв Небесної Сотні – Тимчасовий Меморіал Героїв Небесної Сотні.

О 10.00-11.30 спільна молитва на алеї Героїв Небесної Сотні перед Екуменічним храмом Архистратига Михаїла та Українських Новомучеників УГКЦ.

О 17:00 відбудеться пам’ятна хода, запалення лампадок і панахида за загиблими Героями Небесної Сотні та воїнами-захисниками України. Транслюватиме подію Живе ТБ (УГКЦ).

21 листопада відбудеться презентація вуличної виставки «Мальована історія Майдану» – графічного роману-виставки про Революцію Гідності на Майдані Незалежності (довкола монумента Незалежності).

Того ж дня в Київському академічному театрі «Колесо» відбудеться вистава «Ми Майдан», а на Майдані Незалежності пройде імерсивний проєкт «Відчуття Майдану» (інсталяція з LED-екранів, на яких транслюватимуться архівні кадри, зняті під час подій Революції Гідності).

З 16 до 31 листопада у Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця» триває фотовиставка «Майдан – фортеця духу».

З 21 до 30 листопада в читальній залі Державного архіву м. Києва триватиме виставка архівних документів «До Дня Гідності та Свободи».

Протягом листопада у бібліотеках Києва проходитиме цикл тематичних заходів: тематичні полиці, огляди літератури, тематичні зустрічі.

Також у навчальних закладах Києва відбуваються тематичні просвітницькі заходи:

  • онлайн-уроки, години пам’яті до Дня Гідності та Свободи;
  • національно-патріотичні акції, хвилини мовчання «Пам’ятаємо подвиг Героїв Небесної Сотні» (захід в онлайн-форматі);
  • інформаційно-тематичні виставки (в онлайн-форматі);
  • екскурсії місцями пам’яті (Майдан Незалежності, алея Героїв Небесної Сотні);
  • покладання квітів до меморіальних дошок загиблим учасникам Революції Гідності, Героям Небесної Сотні, учасникам антитерористичної операції, встановлених на фасадах закладів освіти міста.