В УПЦ (МП) не змогли перешкодити будівництву греко-католицької каплички у Хмільнику
Незважаючи на протести православних проти будівництва греко-католицької каплички у Хмільнику на Вінниччині, закон залишається по стороні католиків: одна конфесія не може заборонити іншій будувати храм.
Сесія міської ради, що відбулася 6 вересня у Хмільнику, не відкликала свого рішення від 5 липня, яким дозволено розробити паспорт прив’язки для розміщення тимчасової споруди каплиці на розі вулиць Некрасова та Свердлова.
Про це CREDO повідомив настоятель греко-католицької парафії Святого Івана Богослова у Хмільнику о. Олександр Плєшанов.
«Мені ніхто не повідомив причини, чому розташування каплиці хотіли змінити. Але сьогодні цього питання міська рада не розглядала. Можливо, тому, що наша релігійна громада висловила протест проти внесення будь-яких змін до попереднього рішення Хмільницької міської ради.»
Міжконфесійний конфлікт на Вінниччині у Хмільнику розгорівся після протесту православних вірян на чолі зі священиком проти зведення каплички греко-католиками. Брати-християни пообіцяли навіть різню в разі будівництва греко-католицького храму.
Хоча капличка має будуватися на католицькому цвинтарі, православні вважають, що греко-католицький храм осквернятиме пам’ять їхніх предків.
«Це кладовище уже давно закрите. Крім того, ми не будуватимемо на могилах. На місці, де має бути церква, немає жодних поховань, капличка не загородить дорогу, вона абсолютно нікому не заважатиме», - каже отець Олександр. Священик додає, що це тимчасова споруда, яка навіть не потребує фундаменту. Планується, що капличка буде дерев’яною.
Зведення каплиці греко-католики планують розпочати, як тільки будуть готові усі документи. Спочатку міська рада має оформити паспорт прив’язки для розміщення тимчасової споруди каплиці. Після цього вона має надати землю: в постійне користування чи оренду.
Аби згодом замінити тимчасову споруду на постійну, доведеться вносити зміни до генерального плану міста.
Отець Олександр зізнається, що не знає, як міська влада поставиться до греко-католицької громади після протесту православних, проте він сподівається, що й надалі закону буде дотримано, як це було і раніше.
Уже понад п'ять років греко-католики мають свої богослужіння у римо-католицькому храмі Пресвятої Трійці. Громада налічує близько 20 осіб. Також на Літургію приходять люди, які лікуються у санаторії.
За словами о. Олександра, не всі, хто приїздить до санаторію, знають про те, що у місті є греко-католики. Коли постане капличка, це буде очевидніше.
Як йдеться у повідомленні, настоятель Хмільницької римо-католицької парафії о. Анатолій Білоус пропонував греко-католикам користуватися римо-католицькою капличкою на цвинтарі. Проте, як зауважив настоятель греко-католицької парафії Святого Івана Богослова о. Олександр Плєшанов, ця капличка дуже зруйнована і до неї немає підходу, оскільки вона розташована у центрі цвинтаря, і на ремонт довелося б витратити більше коштів, ніж на встановлення нової.
Крім римо-католицького храму, у Хмільнику є також чотири православні церкви. Усі вони належать до Московського Патріархату. Греко-католицька громада переконана, що їхня капличка не зашкодить православним, які висувають безпідставні вимоги.
Попри всі негаразди, у хмільницьких греко-католиках панує бойовий дух, - каже о. Олександр: «Ми віримо і надіємося, що будемо мати свій храм».