В Ужгороді на руїнах церкви знайшли цінні артефакти XIII-XV століть
Як розповів Суспільному керівник експедиції доцент кафедри археології, етнології та культурології Ужгородського національного університету Володимир Мойжес, найбільш ранні знахідки, які виявлені під час розкопок церкви — це сережка з с-подібним закінченням датована 13 століттям.
Шаблю датовану 16 століттям знайшли під час розкопок на руїнах замкової церкви в Ужгороді на місці поховання чоловіка. Керівником експедиції був доцент кафедри археології, етнології та культурології Ужгородського національного університету Володимир Мойжес.
"Шабля була зроблена десь у 16 столітті, друга половина 16 століття. Як встановлено, що шабля – це є не парадна, а бойова, нею користувалися. Свідченням того є залишки обіймиць, залишки піхв самої шаблі — вони місцями пом’яті і видно, що цю шаблю досить довго використовували. Вона підкреслює статус, це досить таки коштовна річ. Просто так це в поховання не ставили. Клинок (лезо) — це в нас залізо, піхви — їхня основа з дерева, поверх дерево обтягували шкірою. Є в нас металічні оковки, обіймиці — вони з білого металу, підозрюємо, що це срібло. Гарда в нас є білий метал", — розповів Володимир Мойжес.
За словами Володимира Мойжеса, у 2023 році на руїнах замкової церкви знайшли і 42 монети.
"Така цікава монета, яка була знайдена у 2023 році — це фенінг, срібний фенінг середини 13 століття. Це є Голландія. Мусимо уявити собі географію, яким чином через торгівлю і шляхами монета потрапила на територію Ужгородського замку. Була знайдена на день археолога під час досліджень. Зображений такий подвійний хрест, а з іншого боку профіль", — додав Володимир Мойжес.
"Це унікальна експозиція, вона побудована на оригінальних предметах, які у нас, як ви бачите, є з цього періоду. З червня буде в доступі ця оновлена експозиція. На 20 червня – на день заснування нашого музею ми плануємо відкрити оновлену цю експозицію", — зазначає директорка Закарпатського краєзнавчого музею Ольга Шумовська.