Відійшов до Господа видатний православний богослов Калліст Уер

25 серпня, 10:28
Світові
Відійшов до Господа видатний православний богослов Калліст Уер - фото 1
24 серпня вночі відійшов до Господа митрополит Діоклійський Калліст Уер (Kallistos Ware), видатний богослов і патролог, професор Оксфордського університету, перекладач «Добротолюбія» та богослужбових текстів англійською мовою.

Про це повідомив директор Міжнародного інституту афонської спадщини д-р Сергій Шумило.

"Сьогодні вночі у себе вдома в Оксфорді мирно спочив владика Калліст (Уер) (1934 - 2022). Це вже достовірно. 14 серпня на багатьох ресурсах була передчасна інформація, що владика Калліст відійшов, насправді ж він тоді після важкої ночі заснув, але продовжував дихати... Всі вже думали, що владика відходить, але чудом Божим він протримався до сьогодні...

Відхід владики був повільним, але спокійним і безболісним, як це відбувається зі святими людьми...", — написав на своїй сторінці С.Шумило.

Довідка:

Владика Калліст (мирське ім’я Тімоті Уер) народився 11 вересня 1934 року в англіканській сім'ї в місті Бат (графство Сомерсет, Великобританія). Освіту здобув в Королівському коледжі Westminster School в Лондоні і Magdalen College Оксфордського університету, після чого йому в Оксфордському університеті присвоєно вчений ступінь доктора богослов'я. У 17 років він вперше познайомився з православ'ям, а на його духовне становлення справив великий вплив колишній антипросоп Афонського Пантелеймонівського монастиря при Священному Кіноті Святої Гори єромонах Василій (Кривошеїн) (згодом архиєпископ Брюссельський і Бельгійський).

Також важливий вплив на нього здійснили професор М. М. Зернов і архимандрит Лев (Жиллє). 14 квітня 1958 року Тімоті Уер прийняв православ'я. У 1963 році провів 6 місяців в монастирі Російської Православної Церкви Закордоном (РПЦЗ) у Канаді. Після повернення до Великобританії в середині 1960-х рр. стає секретарем митрополита Фіатирського і Великобританського Афінагора II (Коккінакіса), Екзарха Константинопольського Патріарха в Швеції, Норвегії, Ісландії та Мальті.

У 1965 році висвячений в сан диякона. Тривалий час провів у монастирі святого Іоанна Богослова на острові Патмос (Греція), де в 1966 році приймає чернечий постриг з ім'ям Калліст. В цьому ж році висвячений в сан ієромонаха. У цей період часто відвідує Святу Гору Афон і Єрусалим.

З 1966 року викладає богослов'я в Оксфордському університеті, де йому присвоюється вчене звання професора. Протягом 35 років (з 1966 по 2001 рр.) він читає в Оксфордському університеті лекції з православного богослов'я. Також є дійсним членом Pembroke College Кембриджського університету. З 1979 року очолює грецьку православну парафію в Оксфорді.

У 1982 році рішенням Священного Синоду Константинопольського Патріархату призначений вікарним єпископом у Великобританії, помічником архієпископа Фіатирського і Великобританського, з титулом єпископ Діоклійський. Після єпископської хіротонії залишився в Оксфорді, де продовжував очолювати грецьку православну парафію і викладати богослов'я в Оксфордському університеті. 30 березня 2007 року рішенням Священного Синоду Константинопольського Патріархату зведений в сан митрополита.

У січні 2008 року обраний членом-кореспондентом Афінської академії. Також був обраний президентом ради директорів Інституту православних християнських досліджень в Кембриджі, головою Міжнародного товариства «Friends of Mount Athos» (Друзі Афону) і почесним президентом Православної асоціації богословських шкіл в Оксфорді. Вченою радою Загальноцерковної аспірантури та докторантури імені свв. Кирила і Мефодія присвоєно ступінь Doctor Honoris Causa.

У 2018 році митрополит Калліст обраний почесним головою нашого Міжнародного інституту афонської спадщини (МІАС).

Попри похилий вік, митрополит Калліст продовжує активно публікувати свої роботи і читати лекції про православ'я. Найвідоміша його книга - The Orthodox Church ( «Православна Церква»), вперше побачила світ в 1963 році, згодом неодноразово перевидавалася на різних мовах. Він здійснив переклад на англійську мову значної кількості богословських текстів. Зокрема, разом з Дж. Палмером (G.E. Palmer) і Ф. Шеррард (Philip Sherrard) перевів чотири з п'яти томів «Добротолюбія». Нещодавно з його благословення у Оксфорді побачила світ моя книжка англійською мовою про закарпатського афонського старця Авакума (Вакарова).