• Головна
  • Новини
  • Католики
  • УГКЦ
  • Відзначення 425-річчя Берестейської унії символізує, що Унійна Церква стала чинником глобального життя в міжнародному контексті, -  історик...

Відзначення 425-річчя Берестейської унії символізує, що Унійна Церква стала чинником глобального життя в міжнародному контексті, -  історик

13.10.2021, 09:56
Католики
Відзначення 425-річчя Берестейської унії символізує, що Унійна Церква стала чинником глобального життя в міжнародному контексті, -  історик - фото 1
У жовтні виповнюється 425 років відтоді, як на церковному Соборі, який відбувався у Бересті, більша частина єрархів Київської митрополії проголосила відновлення сопричастя з Римським Апостольським Престолом.

Про значення цього історичного моменту розповів Радіо Ватикану д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви і проректор із зовнішніх зв’язків Українського католицького університету у Львові.

"Відзначення річниці Берестейської Унії в сучасній Україні, насамперед, символізує, що Церква, яка інституційно розвинулась з цієї Унії, сьогодні є вагомими чинником не лише релігійного, але суспільного, політичного, я би навіть сказав, глобального життя в міжнародному контексті. Та Церква, яка була переслідувана і в царській Росії і радянською атеїстичною владою, зуміла вистояти в підпіллі і тепер значною мірою є Церквою, яка задає певні тренди в українському суспільстві, яка розставляє певні акценти, шо є орієнтирами для багатьох людей. Тому мені здається, що дуже важливо бачити не лише сам історичний факт цієї Унії, яка розкрила ці горизонти, яка дозволила Київській Метрополії увійти в ширший глобальний контекст через зв’язок із Римською Апостольською Столицею. Тоді як наші недруги хотіли нас замкнути в якомусь гетто, обмежити у своїх можливостях, Берестейська Унія була цим кроком, який розкривав горизонти", - сказав Олег Турій.

За словами історика, багато тих питань, на які старались відповісти єпископи, ініціюючи Берестейську Унію, сьогодні потребують уже сучасних відповідей.

"Сьогодні для греко-католицької Церкви важливим є усвідомити цю свою місію – представляти вселенськість у східному християнському світі, з іншого боку – бути адвокатом, бути представником, речником цієї східної традиції в рамках Католицької Церкви. І я думаю, що в цьому контексті відзначення ювілею Берестейської Унії повинно засвідчити цю важливу роль унійної греко-католицької Церкви у сучасному як релігійному, так і в ширшому світі", - сказав Олег Турій.

Щодо заходів, якими відзначатиме 425-ліття Берестейської Унії Українська Греко-Католицька Церквіа і зокрема Український Католицький Університет, Олег Турій повідомив:

"Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви в цьому році особливо акцентував відзначення двох подій, які є дуже різними, полярними, але які пов’язані з темою ідентичністі Церкви. Це була річниця т.зв. псевдособору, на якому радянська влада хотіла знищити Церкву. Це було в березні місяці і тепер на початку жовтня буде 425-та річниця Берестейської Унії. Обидві ці події було вирішено відзначати в певному поєднанні, показуючи тяглість історії Церкви, демонструючи, як та Церква, яка зродилась з тієї Унії, зазнавши дуже серйозних випробувань і переслідувань, навіть офіційної ліквідації, сьогодні базує свою ідентичність як на цьому Вселенському вимірі і на єдності з Апостольським Престолом, так і на свідченні цій єдності, яке дали греко-католики у період репресій і переслідувань і які є фундаментом, на якому ця Церква може будувати своє сучасне життя і розбудовувати стосунки з іншим".

Відзначення 425-річчя Берестейської унії символізує, що Унійна Церква стала чинником глобального життя в міжнародному контексті, -  історик - фото 80450

За словами Олега Турія, старт пригадуванню дати Берестейської унії був даний під час загальноцерковної прощі до Зарваниці, де Блаженніший Святослав у своїй проповіді наголошував на відзначенні річниці Унії саме в контексті служіння церковній єдності. Інститут історії Церкви УКУ на прохання Блаженнішого Святослава і Синоду єпископів організовує у Києві симпозіум, на якому йтиметься про значення досвіду Берестейської унії і Церкви, яка з нею пов’язана, для пошуків сучасних моделей і способів поєднання взагалі в християнському світі.

За його словами, це тема, яка до деякої міри зруйнувала діалог між Католицькою Церквою і Православними Церквами, який був застопорений через небажання визнавати реальне існування унійних Церков.

Тепер, за словами історика, необхідно, щоби ця тема в спокійній, але аргументованій, науковій обстановці знову стала предметом серйозної дискусії.