Війна РФ проти України не може бути священною, — ВРЦ відповіла Патріарху Кирилу

12 квітня, 16:42
Світові
Війна РФ проти України не може бути священною, — ВРЦ відповіла Патріарху Кирилу - фото 1
Генеральний секретар Всесвітньої Ради Церков (ВРЦ) преподобний професор Джеррі Піллай від імені Церков-членів ВРЦ заявив, що вони не можуть примиритися з Наказом XXV Всесвітнього російського народного собору, де конфлікт в Україні названо "священною війною".

Про це йдеться у заяві ВРЦ.

Як відомо, 27 березня під головуванням Предстоятеля Російської Православної Церкви Кирила було ухвалено Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору "Сьогодення і майбутнє русского міра".

Цей документ, адресований законодавчій і виконавчій владі Росії, викликав серйозну стурбованість серед Церков-членів ВРЦ.

Зазначається, що Всесвітній російський народний собор є найбільшим російським громадським форумом, і, згідно з його Статутом, головою Собору є Патріарх Московський, під головуванням якого проходять щорічні засідання Собору.

"Серед інших занепокоєнь, що виникають у зв'язку з нещодавнім Наказом, — сказав Піллей, — Всесвітня Рада Церков не може узгодити заяву про те, що спеціальна військова операція [в Україні] є священною війною, з тим, що ми чули безпосередньо від самого Патріарха Кирила, ні з відповідними політичними заявами керівних органів ВРЦ, ні, тим більше, з біблійним закликом до християн бути миротворцями посеред конфлікту".

"На зустрічі з генеральним секретарем ВРЦ в Москві у травні 2023 року Патріарх Кирил заявив, що будь-які його згадки про священну війну в нинішньому контексті стосуються метафізичної сфери, а не фізичного збройного конфлікту в Україні. Він погодився з генеральним секретарем ВРЦ, що жодна війна зі збройним насильством не може бути священною. Але наказ суперечить цій позиції", — зазначив Піллей.

З моменту російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року вищі керівні органи ВРЦ — Центральний комітет у червні 2022 року і 11-а Асамблея ВРЦ у вересні 2022 року — рішуче підтвердили позицію, що війна несумісна з самою природою і волею Бога для людства і проти наших фундаментальних християнських та екуменічних принципів.

Вони прямо засудили вторгнення в Україну як незаконне і невиправдане. Крім того, у ВРЦ відкинули будь-яке зловживання релігійною мовою і авторитетом для виправдання збройної агресії і ненависті.

Російська Православна Церква була представлена як на цих ключових засіданнях керівних органів, так і в процесах, що призвели до ухвалення цих заяв.

"У світлі усталених позицій вищих керівних органів, ВРЦ не може погодитися з представленням в Наказі незаконного і невиправданого вторгнення Росії до її суверенного сусіда Україну як «новий етап національно-визвольної боротьби російського народу проти злочинного київського режиму і колективного Заходу, що стоїть за ним, що ведеться на землях Південно-Західної Росії з 2014 року», або з перспективою того, що «вся територія сучасної України повинна увійти в зону виняткового впливу Росії", — заявив Піллей.

Генеральний секретар ВРЦ звернувся до Патріарха Кирила з проханням роз'яснити, чи слід розуміти цей документ як такий, що виражає власну позицію Російської Православної Церкви, як така позиція може бути висловлена Церквою-членом Всесвітньої Ради Церков, і як її можна співвіднести з тим, що він почув безпосередньо від самого Патріарха.

"Було зроблено запит на термінову зустріч для обговорення цього питання і пошуку шляхів, якими можна вирішити занепокоєння, підняті в рамках співтовариства", — сказав Піллєй.