• Головна
  • Публікації
  • Інтерв'ю
  • Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння "Місії Євразія" в умовах війни...

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння "Місії Євразія" в умовах війни

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння "Місії Євразія" в умовах війни - фото 1
20.10.2022, 12:00
Інтерв'ю
Ми зустрілися з Денисом Гореньковим в центрі Львова, де зараз діє офіс «Місії Євразія». Тут мало меблів, оргтехніки. Та й сам Денис тут не часто буває. Більшість часу він у дорозі: розвозить допомогу, зустрічається з людьми із щойно звільнених територій, приймає іноземних партнерів, які привезли допомогу, налагоджує співпрацю з різними організаціями і церквами в Україні.

А свого часу ми познайомилися з Денисом у гарному, затишному будинку «Місії» в Ірпені, де діяв не лише її великий офіс, але й часто відбувалися різноманітні заходи, міжнародні і міжконфесійні форуми. Денис там працював виконавчим директором релігійної організації «Місія Євразія» в Україні, а з вересня 2021 року займався міжнародним напрямком — відповідав за регіон пострадянських країн і в ньому координував різноманітні проєкти, наприклад, «Школа без стін», ініціатива «Місія в професії», проєкт «ICare», який на той час був невеличким і в Україні він діяв тільки на Донбасі. Зміни, як і у багатьох, відбулися з 24 лютого 2022 року. Про це ми і говоримо...

— Що змінилося 24 лютого?

— Почалося повномасштабне вторгнення Російської Федерації. Наш офіс перестав функціонувати, а згодом був зруйнований. Наша команда роз’їхалася по різних країнах і в Україні залишилися тільки декілька співробітників. Найголовніше ― виникли питання масштабні до нашої концепції роботи, служіння.

Служити в пострадянських країнах, коли найбільша з них почала вторгнення до твоєї країни, ― це якось недоречно, а по великому рахунку ― неможливо. Наразі ми бачимо, що Росія, Білорусь, а також деякі середньоазіатські країни до України, до українських церков, до всього, що пов’язано з Україною, ставляться погано. Ми не можемо з ними спілкуватися. Та й ми погано ставимося до «русского міра». Тому наш формат роботи зараз під великим питанням.

У нас є проєкт «Школа без стін», який функціонує. Це навчання для лідерів Церков. Але знову ж таки, що робити з Росією — ми зараз не знаємо. І що робити з Білоруссю ― також не знаємо, шукаємо відповіді. Але в інших країнах він працює.

— Наприкінці лютого ви були змушені покинути рідну домівку у Василькові. Розкажіть, що було у вашому житті особистому після цього?

— Васильків не є моїм рідним містом, я народився в Миколаєві, навчався в Херсоні в Таврійському християнському інституті. Потім поїхав як місіонер у Центральну Азію, одружився, з дружиною повернувся до Одеси, жив там довгий час, потім ― у Києві, і останні 10-12 років ― у Василькові.

25 лютого ми приїхали з колегою в Ірпінь. Там вже точилися бої за Гостомель. Ми знищили деякі документи, але, на жаль, не думали, що офіс захоплять і зруйнують. Якщо б ми розуміли це, то зробили б більше. А так ми просто замкнули його й пішли. Сьогодні у мене є ключ, але вже немає дверей від мого офісу і його самого.

Таким побачив Денис будинок 'Місії' на початку квітня 2022 року - фото 101138
Таким побачив Денис будинок "Місії" на початку квітня 2022 року

 

Потім ми поїхали з родиною до Луцька, переночували, і я відправив своїх до Польщі. Сам залишився в Україні. По-перше, чоловіки не можуть виїжджати, по-друге, я розумів, що саме зараз є потреба в особливому служінні тут.

Сьогодні у мене є ключ, але вже немає дверей від мого офісу і його самого.


І з того моменту здебільшого я працюю з нашим ключовим проєктом «ICare».

— Розкажіть про нього.

— Це комплексна допомога людям, які постраждали чи страждають зараз від війни. У нас є декілька наших і партнерських центрів, які допомагають з евакуацією людей. Це також допомога з розселенням тих, кого ми евакуювали, продуктовими наборами. Ми їх доставляємо й роздаємо людям і родинам, які стали вимушено переміщеними особами, втратили роботу, перебувають там, де зараз велика криза.

Одна з останнім моїх великих поїздок з цими наборами була до Ізюма. Зізнаюсь, ще такого я не бачив ніколи в житті. Я бачив гуманітарні кризи, війну, те, що після неї залишається. Але в Ізюмі, після того, як там довго взагалі нічого не працювало, була довга комендантська година, люди кидалися до волонтерських машин дуже голодні. Вони були доведені до такого стану.

Ми продовжуємо допомагати там і в інших містах, де є потреба. Щотижня аналізуємо, яка ситуація, де є більша потреба, куди скеровувати гуманітарні набори.

Також ми намагаємося допомагати людям і дітям, які стали вимушеними переселенцями. Спільно з партнерами (це можуть бути Союз євангельських християн баптистів, команди церков, яких ми навчали через наші ресурси) проводили дитячі проєкти: табори, спортивні заходи, щотижневі зустрічі, на яких діти отримують кваліфіковану допомогу. Молитва, звісно, ключовий фактор, але є потреба і в іншій допомозі. Зараз уже готується до друку книга психологині Наталії Простун «Як зрозуміти дитину, яка бачила війну, і як їй допомогти». Це кваліфікована праця. Ми також проводимо тренінги, до яких залучаємо фахівців, як-от Оксану Грицюту ― психологиню з Рівного ― та інших.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101141

Але ми розуміємо, що допомога повинна бути комплексною. Я зараз працюю з декількома всесвітніми гуманітарними організаціями. У них велика бюрократія, але вони знають, що роблять. Я бачу, що для них кінцевий «продукт» ― людина чи родина, яка тримає в руках їхню продуктову допомогу з їхнім логотипом на тлі будівлі, що постраждала від війни. Тоді вони кажуть, що зробили свою роботу, бо люди матимуть що їсти. Для нас кінцевий «продукт» ― людина, яка має стабільну спільноту. Це може бути церква. Люди в ній не пропадуть, бо отримають допомогу і соціальну, і духовну, і матимуть підтримку спільноти. Це може бути центр допомоги переселенцям. І важливо, щоб людина стала частиною цією спільноти, нехай і на якийсь час. Потім вона знайде роботу чи повернеться до свого міста, щось зміниться. Важливо, щоб людина отримала не просто продуктовий набір (хоча це теж), але й духовну, емоційну, соціальну допомогу людей.

Інша історія. Ми приїхали в село Миколаївської області. Це аграрна область, люди живуть з городів, худоби. Навіть якщо немає грошей, люди можуть якось протягнути. Але село було під окупацією. Люди казали, що російські солдати їх особливо не чіпали, але їх було дуже багато, вони були голодними й поїли всю худобу. Городина закінчилася. Худоба ― це був бізнес для багатьох, іншого не було. Що робити? Ці люди приречені отримувати гуманітарну допомогу від ООН, «Unicef», «Місії Євразії», Церков. У них немає іншого виходу. Сидячи у Львові я кажу, що розумію, що людям потрібна їжа, але тут є зарплата, супермаркети і так далі. Але коли ти в селі, де порізали всю худобу і з городу вже нічого немає, пенсія невелика та й купити нема особливо що й де, то без гуманітарної допомоги буде дуже важко.

— До речі, в Ізюмі ви були одразу після окупації?

— Поїхав Зеленський і через день приїхали ми.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101142

— Які ще міста вас особливо вразили? Де ви ще побували?

— Ми проїжджали Балаклію, Куп’янськ, узагалі Харківську область. До того мали подорож селами Миколаївської області, трохи Херсонської. У Харківській ситуація зараз найгірша. Але я давно не був на Донеччині, може, там ще гірше.

Це велика біда, коли в людей багатоповерхові будинки, але немає світла, газу й води. Що ти там робитимеш? Як житимеш? Якщо у тебе приватний будинок і є криниця, свердловина, грубка, то ще можна якось жити.

— Ви згадували про ті випадки, коли потрібно починати від елементарного. Чи є у вашій програмі передбачений алгоритм, щоб не тільки допомогти людям сьогодні, але щоб завтра вони самі про себе подбали?

— У нас новий проєкт: підписали угоду з великим підприємством і будемо надавати людям модифіковані пічки-буржуйки. Уже перша партія готова, завезли її у міста на Харківщину. Ми не можемо надати роботу, бо не маємо таких ресурсів і зв’язків, але можемо подбати про дітей і зробити так, щоб у людей хоча би було тепло. Ми привозимо печі, а церкви на місцях забезпечуватимуть людей дровами й вугіллям.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101144

— Як відбувається співпраця з церквами на місцях? Чи є партнерські стосунки? «Місія» не має такої мережі, щоб охопити всю Україну.

— З нашої команди залишилося троє людей. Якщо б ми в такому масштабі працювали, то нічого б не встигли. У нас є проєкт «Школа без стін». Це мережа осередків і навчальних центрів при церквах по всій Україні. Коли почалася широкомасштабна війна, ми мобілізували цю мережу на потреби воєнного стану. Тому в нас є багато партнерських осередків, з якими ми працюємо, говоримо про потреби, кажемо, що можемо дати, просимо про зворотній зв'язок. Наприклад, до Ізюму та Балаклії до того, як я туди приїхав, поїхали наші партнери з Харкова.

— Які зараз ще є стратегічні програми, крім організації тепла, для допомоги людям? Хто є вашими партнерами і допомагає це робити не руками, а коштами?

— Ми бачимо велику потребу в тому, щоб підтримувати церковних служителів і волонтерів, тому що, за оцінками Валерія Антонюка, команди служителів у Баптистському союзі (але я думаю, що і в інших протестантських церквах також) скоротилися майже вдвічі. Люди поїхали, в окупації деякі люди зникли, хтось переживає велику кризу й не може працювати на повну. Цим людям потрібна допомога. Тому ми співпрацюємо з церквами, нашими центрами й допомагаємо їм відпочити, отримати інструменти для праці, залучити нових людей до своєї діяльності. Наприклад, пише мені людина з Харкова, яка зараз у Чернівецькій області, й питає, чи потрібні вільні руки й куди їхати. А це чоловік є фахівцем з фінансів. А в нас саме в Чернівецькій області є фонд «Ми поруч», який працює з гуманітарними організаціями, і в нього проблеми якраз з аудитом, фінансами, веденням документів. Цей чоловік долучився до команди фонду й допомагає.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101155

— Що це за фонд і хто його організував?

— Фонд «Ми поруч» організували кілька людей, які в лютому зрозуміли, що треба вивозити людей і приймати їх у Чернівцях (адже це місто жодного разу не обстрілювали). Потім ми запропонували їм наші продуктові набори, тоді з’явилася велика гуманітарна організація «World vision» і вони почали працювати. У фонду є свої ресурси й контакти, ми співпрацюємо. Це не наш фонд. Але я знаю, що там відбувається, і коли бачу, що можу надати якусь допомогу, то роблю це.

— А допомога для вас самих: звідки берете кошти?

— У лютому-квітні весь нормальний світ намагався підтримати Україну. Наш американський офіс вів фандрейзингову політику й люди долучалися, давали пожертви. Ми ж працюємо не тільки в України. У нас є два центри в Польщі: у Кракові й у Варшаві, а також є центр у Кишиневі у Молдові. Вони також опікуються біженцями, приймають людей, надають допомогу. Гроші, які ми отримуємо від Заходу, йдуть на ці три центри, а звідси допомога нам.

Зараз до нас починають долучатися й люди, які не є представниками західних фондів, інституцій чи Церков. Це можуть бути ті, хто нас знає, інші українці. Ця допомога не така велика, але надзвичайно важлива. Наприклад, з тими ж пічками. Є чоловік, який працює з фінансами й питав, чим може допомогти в наших гуманітарних проєктах. У нього «мова кохання» ― фінанси. Я розповів йому про пічки й він допоміг закупити певну кількість. Звісно, фонд може допомогти вдесятеро більше. Але важливо, щоб люди, які можуть дати щось, могли до когось долучитися.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101146

— Як на вашу думку, чи є якісь позитивні зміни в людей? Як суспільство змінилося за ці місяці? Чи є розчарування або розуміння, що країна має бути іншою після війни?

— Важко сказати. Я бачу людей, які всі свої сили й ресурси вкладають в служіння, працю, волонтерство. Це не тільки християни, це я кажу про суспільство взагалі. Але бачу й велику втому, депресію, бачу, що люди дуже стрімко втрачають гроші, а нових ресурсів майже немає. По фандрейзингу також видно, що стало надходити набагато менше фінансів. Бачу людей, які працюють з останніх сил, починає ламатися техніка й автівки, починається холод і немає обігріву, складається ситуація, коли люди вже втомлені.

Війна затягується ― це стратегія путіна. Тому зараз я дуже оптимістичних поглядів не маю.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101143

При цьому бачу людей, які працюють багато, а також тих, які від початку війни отримали на цьому якісь переваги, майже нічого не роблячи. Дуже популярно було віддавати під щось склади, але куди пішло все з них ― ніхто не знає. Хтось просив грошей на паливо для вантажівок ― але не все було під звіт і прозоро. Звісно, усе швидко стало на місця, але в перші тижні люди отримували дуже великі кошти. Хтось їх витратив на служіння і волонтерство, а хтось на зовсім інші потреби. Сьогодні залишилася група людей, майже незмінна за кількістю, така собі впливова група, яка працює. А інші, які були на емоціях чи з корисливими мотивами, пішли і працюють там, де їм вигідно.

Людям зараз дуже важко, як і інституціям, різних ініціативам: християнським і нехристиянським. Ресурсів більше не стало, всі втомлюються, людей не стає більше. І це марафон, ми вже розуміємо, що це надовго.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101145

— Ви багато працюєте з міжнародними організаціями, маєте контакти. Як змінюється їхнє ставлення до того, що відбувається в нас?

— Я великих змін не відчуваю. Є фундації, які кажуть, що навпаки намагаються більше нам допомагати. Вони розуміють, що це війна, соціальна криза і це надовго. Підтримка є, але треба співпрацювати, надавати зворотній зв'язок, показувати, що ресурси, які отримуємо, використовуємо грамотно.

— Якщо говорити про ставлення до України як держави: відомо, що в протестантському середовищі все пострадянське сприймалося як один великий простір. Україну сприймали як його частину. Чи змінилося ставлення до нашої країни?

— Так, я думаю, що зрозуміли, що Україна ― окрема країна. Такий меседж прозвучав дуже чітко. Тепер намагаються відокремлювати Україну, її християнську спільноту від інших країн. Не в негативному плані, а просто розуміють, що це окрема територія, окрема спільнота, у неї є зв’язки, кордони, межі.

— А як змінилося в плані політичному й патріотичному середовище протестантів в Україні від 2014-го року?

— З 2014-го зміни почали відбуватися. Але з лютого цього року це просто було дуже стрімко й швидко. Сьогодні майже все протестантське середовище проукраїнське. Я бачу це за багатьма індикаторами й факторами. Люди змінили ставлення. Але питання в тому, як змінили. Спілкуюся з капеланами, а вони кажуть, що приїжджають до церков на півдні, а церквам це не цікаво. Тобто в них молитимуться за Україну, казатимуть, що путін ― агресор, що для наших територій є загроза. Але хоч так відчувають і декларують те, що не підтримують війну. Побільшало адекватних меседжів від впливових пасторів. Але, коли приїжджає капелан, то людям не дуже цікаво слухати про військо.

— А чи ці люди відчувають якусь відповідальність, потребу підтримати це військо?

— Тут узагальнювати важко. Я мав деякі спілкування, з яких зрозуміло, що не всі. Але багато церков розуміють, підтримують, служать. Проте ситуація змінилася не так радикально.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101152

— Які настрої були загалом до 24-го лютого: космополітичні, пацифістські, «політика нас не стосується»?

— Церква могла співати українські пісні, молитися українською, але Біблія була російською. У нас були зв’язки не тільки соціальні, але й ментальні через мову, відносини, контакти… Була невеличка кількість протестантів, церковних лідерів, які раніше казали, що це біда, путін ― загроза і треба щось робити. Їх слухали, але не брали близько до серця. Сьогодні розуміємо, що вони казали правду. Церкви й суспільство розуміли, що це погано. Але багатьом здавалося, що їх це не стосується, що загроза умовно є для Донбасу, а не для них. Але це не так.

— Лідер російських п’ятидесятників створює структури на базі тимчасово окупованих територій.

— Він їх створював, коли була війна в Абхазії, під час анексії Криму… тобто нічого нового він не робить.

— А інші?

— Так само. Коли відбулася анексія Криму, мені зателефонував колега з Росії й спитав, що буде з осередками, чи ми їх передамо їм. Тобто для них це нічого такого. А з іншого боку, до цих осередків приходить ФСБ і каже, що ми вас закриваємо або переходьте на бік «влади». Якщо спільнота приєднається до російського союзу, то все майно переходить до цього союзі. У Криму в церков було багато різних домів молитов, де відбувалися конференції, зустрічі. Це майно зараз в руках російських об'єднань.

— У нас часто кажуть, що не буває добрих росіян. Ви мали багато контактів з росіянами. Чи ви бачите серед них таких, з якими після війни взагалі можна буде про щось говорити? Росія, на жаль, не зникне з наших кордонів.

— Бачу, але дуже мало. Ці люди не є представниками якихось структур чи великих спільнот. Вони були і будуть маргіналами. Звісно, ми будемо з ними розмовляти. Але зараз особисто я не налаштований на які-небудь перемовини, не знаю, навіщо це робити.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101153

— Які зараз першочергові завдання є перед "Місією Євразія"? Які важливі речі бачите для себе?

— Ми ― місія. Для нас важливо забезпечувати потреби людей, але насамперед маємо розуміти, що робити як місія в нашій країні. Це велика криза, але ми намагаємося зрозуміти, як нам працювати не просто як фонду, але як місії. Це допомога Церквам, лідерам, формування лідерів, співпраця з іншими конфесіями задля того, щоб будувати Україну. Я розумію, що ми маленькі, що в нас немає таких ресурсів. Але, співпрацюючи з іншими, ми щось можемо робити.

— Чи немає зараз планів змінити назву, щоб відштовхнутися від євразійського простору, який часто проросійський?

— Не знаю щодо планів. У листопаді ми робимо в США консультацію, на яку запрошуємо з журналістів, релігійних і політичних діячів, представників фондів зі США, а з іншого боку ― з України. Це для того, щоб посилювати дискурс України. І нам як місії важливо працювати не тільки з точками, де є видача гуманітарної допомоги, але й з Церквами, які роблять зараз щось велике для України.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101139

— Ви були одними з перших, хто повернувся в Ірпінь.

— Я повернувся, коли не можна було ще туди зайти, але в мене була тимчасова перепустка. Я приїхав туди з православним священником Андрієм Клюшевим. Його мета була така: бути в місті, коли повертатимуться віряни, зустрічати їх, поховати, кого потрібно, хрестити дітей, підтримувати всіх.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101140

— Свого часу ви виставили звідти в мережі фото знищених споруд, обстріляних храмів, спалених Біблій ― це зараз те, що створює картину того, що відбувається в нас, допомагає людям у світі зрозуміти. Ваші фото й колег стали дуже популярними. Чи є зараз плани відбудовувати ірпінський офіс?

— На Ірпінь як місто є плани в держави. Щодо нашого офісу ― наразі відбудувати ми його не плануємо, принаймні до закінчення війни. Для мене це не є проблемою. Наведу алегорію: коли зруйнували Єрусалимський храм — з’явилися синагоги. Зруйнували великий офіс, але з’явилося багато центрів, які ми заснували по всій Україні. Зараз цього досить. Навіщо нам великий офіс в Ірпіні, коли є потреба працювати в різних куточках України. Змінюється ситуація на фронті, економічна ситуація і ми теж мусимо бути гнучкими

— Які ваші мрії?

— Я мрію, щоб скінчилася війна і щоб зникло слово «гуманітарка». Для мене це дуже поганий залишок з 90-их років, коли «гуманітарка» була інструментом впливу, у тому числі й релігійного, коли людям казали: спершу молитва, потім ― проповідь, а тоді ― гуманітарна. Спробуймо з іншого боку зайти: нагодуємо людей спершу, а тоді спитаємо, чи мають вони бажання говорити про духовне й молитися. Якщо люди будуть вдячні, довірятимуть нам, то таке бажання, звісно, буде. Хай буде допомога, підтримка, але не «гуманітарка». Має для мене це слово негарні конотації.

Війна затягується, люди дуже втомлені, ресурси вичерпуються, але цей марафон ми маємо пройти, — Денис Гореньков про служіння 'Місії Євразія' в умовах війни - фото 101156

Я мрію, щоб змінилася наша Церква, щоб люди по-іншому ставилися до євангелізаційних рухів і проповідей, до людей, які приходять у спільноти. Після війни буде багато людей, які воювали, вбивали. Чи зможуть наші Церкви їх не тільки приймати, але й давати підтримку, змінювати життя?

Мрію, щоб Україна (і я сам) розуміла, задля чого живемо, задля чого мають жити наші діти. Мої зараз в Британії, але вони повернуться. Їм непросто, але вони хочуть бути в Україні.

Світлини з архіву Дениса Горенькова і РІСУ