«Вірні Москві, а не Богу» – український капелан у Конгресі США розповів про релігійну політику РФ на окупованих територіях

Український капелан Марк Сергієв 24 липня 2024 року після свідчень перед Гельсінською комісією США - фото 1
Український капелан Марк Сергієв 24 липня 2024 року після свідчень перед Гельсінською комісією США
Церкви в окупованій частині України «вірні Москві, а не Богу», заявив пастор-капелан Марк Сергієв на слуханнях у Конгресі США 24 липня, додавши, що Росія веде «християнський джихад» у регіоні.

Євангельського пастора з Мелітополя Запорізької області запросили виступити перед Гельсінською комісією Конгресу зі свідченнями про життя неправославного християнина в окупованій Україні. Сергієв сказав, що приїхав до Сполучених Штатів, щоб «поширити історії» українських єдиновірців на зустрічах із 25 американськими пасторами. Розповідає Радіо Свобода.

Сергієв розповів комісії, що був свідком окупації Мелітополя в перші дні повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. За його словами, на окупованих Росією територіях України не залишилося жодної євангельської церкви.

Він зазначив, що до війни в Україні було дві тисячі церков баптистів і дві з половиною тисячі церков п’ятдесятників. Він не уточнив, скільки з них залишилося, але сказав, що багато християн на окупованих територіях зараз проводять богослужіння підпільно.

«Росіяни намагаються зробити релігію зброєю», — сказав Сергієв, додавши, що його церква зараз використовується окупаційною владою для проведення проросійських концертів.

Москва цінує релігію за можливість контролю над суспільством, наголосив Сергієв, зазначивши, що Росія в червні обміняла одного високопоставленого православного священнослужителя на українських військових під час обміну полоненими. Ідеться про засудженого за виправдання російської агресії митрополита Тульчинської єпархії УПЦ МП Іонафана (Анатолія Єлецьких).

Пастор додав, що в Україні є «100-відсоткова свобода віросповідання», а на окупованих Росією територіях мішенями стають представники всіх неправославних конфесій і релігій.

Професорка з Університету штату Пенсильванія Кетрін Ваннер заявила комісії, що «протестантам немає місця в російському світі». За словами Ваннер, яка раніше працювала в Українському дослідницькому інституті Гарвардського університету, євангелістів у Росії вважають «відступниками», «зрадниками» та «шпигунами».

Як зауважує "Радіо Свобода", у США є частина політиків і громадських діячів, які звинувачують у порушенні релігійної свободи українську владу. Вони вказують, що політичний конфлікт пролягає між ПЦУ, яка має схвалення держави, та УПЦ МП.

Остання формально нібито розірвала свої канонічні зв’язки з Російською Православною Церквою (РПЦ) після повномасштабного вторгнення Росії, але українська влада звинувачує окремих високопоставлених представників УПЦ у підтримці зв’язків із російськими спецслужбами, просуванні проросійських наративів та співпраці з окупаційними силами в контрольованих Росією частинах України.

Коли Конгрес США розпочав обговорення нового пакета допомоги Україні у вересні 2023 року, УПЦ МП найняла відомого юриста Роберта Амстердама для лобіювання від її імені. Амстердам звинуватив владу Зеленського в утисках християн.

Упродовж останніх місяців члени Конгресу зустрічалися з представниками різних українських протестантських церков, щоб краще зрозуміти вплив війни на релігійну свободу. Лідери євангелістів неодноразово заявляли, що релігійні меншини перебувають під загрозою на окупованих Росією територіях України.

Звіт Державного департаменту про релігійні свободи, виданий улітку 2023 року, критикує Москву за посилення репресій за релігійною ознакою і називає Росію державою, що «викликає особливе занепокоєння».

У своєму останньому звіті за 2024 рік міжнародна правозахисна організація Freedom House вказала на переслідування на підконтрольних РФ територіях Донбасу та в окупованому Криму релігійних організацій, не пов’язаних з РПЦ.

«Найбільше постраждали Свідки Єгови, яких у 2018 році повністю заборонили як екстремістську організацію та конфіскували їхнє майно», – вказано в повідомленні. Вимоги про обов’язкову перереєстрацію та рейди спрямовані проти баптистів, українських православних, греко-католиків та деяких мусульманських громад.

загрузка...
загрузка...