Як при католицькому монастирі виручають матерів з дітьми
«Дім життя» імені святої Джанни Беретти Молла у селі Драганівка поблизу Тернополя надає прихисток і сприяє реабілітації жінок із дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Соціальний заклад, що при римо-католицькому монастирі Сестер Францисканок Марії Неустанної Помочі, працює уже приблизно 1,5 року. Діє настільки ефективно, що його радять уже й державні соціальні служби. Опіку над центром здійснюють отці Чину Братів Менших (францисканці) УГКЦ із монастиря у Тернополі.
«Монастир у Драганівці існує ще з 1990-х років. “Дому життя” — 1,5 року і він допоміг уже 10 жінкам із дітьми. Він має свій статут і регламент — йдеться про їх затвердження церковною владою, — розповідає єромонах-францисканець Юстиніан Городечний. — Головна мета — дати жінкам із дітьми, які не мають помешкання, прихисток, щоб вони мали можливість жити, харчуватися і реабілітуватися. Додаткові завдання — навчити матерів, які тут є, жити в соціумі. Вони дуже часто приходять непридатні до життя у спільноті».
Жінки потрапляють у «Дім життя» з різних причин.
«Є таке, що просто не склалося. Є ті, хто приходять, бо завагітніли, а ця вагітність — “небажана” для їхніх батьків. Є й ті, кого порекомендували соціальні служби, — продовжує священик. — У нас складне суспільство: батьки забезпечують дітей усім, як кажуть, а у відповідь багато чого вимагають. Отака своєрідна залежність… Якби ж то це можна було назвати патріархальним суспільством. Але ні — воно тоді було б справедливим».
Наразі у «Домі життя» перебувають чотири жінки із п’ятьма дітьми. Одна дитина уже ходить до школи у Драганівці. Інші — немовлята.
«За правилами, жінка з дитиною чи дітьми може перебувати у притулку рік-півтора. Довше — за окремим рішенням сестри-настоятельки. Були такі, що провели тут місяць, а були й ті, хто приїхав, подивився, прочитав регламент і поїхав. Адже у “Домі життя” потрібно дотримуватися правил», — каже о. Ю. Городечний.
Мешканки закладу мають свої обов’язки: куховарять, стежать за порядками тощо.
«Я прийшла сюди, коли моїй донечці Лізі було 11 місяців. Скоро їй буде два рочки. Сюди спрямували з обладміністрації, куди я звернулася. Хотілося б, звісно, підтримувати стосунки з родичами, але вони залишилися осторонь. Тут же я дійсно відчула родинне тепло і Божу любов, — говорить одна з жінок, Олена. — Я хотіла б мати своє житло, свій куток…»
Покровителька "Дому життя", свята Джанна Беретта Молла, — перша канонізована заміжня жінка Нового часу, матір чотирьох дітей. Вона пожертвувала своїм життям заради народження останньої з них — доньки Емануели, відмовившись від хіміотерапії, що могла врятувати її життя, але вбити немовля. Згромадження Сестер Францисканок Марії Неустанної Помочі заснувала наприкінці ХІХ ст. мати Анна Бруннер в Угорщині. Його гасло — «З любов’ю до хворих і бідних».
Драганівка розташована на південний захід від Тернополя. З обласного центру до цього села їхати через Підгороднє і Почапинці. Дім Сестер Францисканок Марії Неустанної Помочі розміщений на краю городів і полів, що оточують село. Будинок триповерховий, з великою їдальнею, де сестри-черниці та жінки із дітьми традиційно спільно обідають. Сніданок і вечеря — приватні. Спільно також моляться у каплиці, де служать отці-францисканці із Тернополя. Для дітей торік на подвір’ї облаштували великий дитячий майданчик із гойдалками та батутом. Багато, за словами о. Ю. Городечного, допомагають приватні доброчинці. Зрештою, кожен може долучитися і підтримати «Дім життя».
Зробити це можна, сконтактувавши з о. Ю. Городечним через тел. 067-3109383.