«Єдина Київська Церква в єдиному патріархаті є його мрією і заповітом», - Глава УГКЦ про Любомира Гузара

25.09.2020, 11:54
Католики
«Єдина Київська Церква в єдиному патріархаті є його мрією і заповітом», - Глава УГКЦ про Любомира Гузара - фото 1
Єдина Київська Церква в єдиному патріархаті, без взаємного поборювання, але з діленням тими дарами, які ми назбирали по дорозі до цієї єдності, є мрією Блаженнішого Любомира і його заповітом для всіх нас.

Про це сказав Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, у рамках проєкту «Прилучитися до великого».

Цей проєкт розповідає про роль Любомира Гузара в розбудові УГКЦ та зміцненні Церкви в Україні.

«Блаженніший Любомир назавжди увійшов в історію як Глава Церкви, переслідуваної, гнаної, який повернувся зі своїм осідком до її витоків. Він повернув осідок Глави Української Греко-Католицької Церкви до Києва», – підкреслив Блаженніший Святослав.

У відео Глава УГКЦ пригадав, що навесні 2004 року, перед тим як здійснити перенесення осідку Глави Церкви зі Львова до Києва, Блаженніший Любомир звернувся до людей з особливим програмним словом, котре мало назву «Один Божий народ у краї на Київських горах». У цьому слові він говорив про три моменти: насамперед про минуле, потім про сьогодення, а відтак поділився своєю мрією про майбутнє.

«Чи не вперше Блаженніший запрошує нас подивитися на інших братів і сестер тієї самої традиції, наших православних братів, як на тих, які разом з нами належать до одного коріння. Ось ідея Київського християнства як такого, а відтак пошуків того, що єднає нас у спільному корінні… Можливо, тим Блаженніший Любомир запрошує всіх нас, дітей Київської Церкви, які сьогодні живуть, моляться, спілкуються з Богом у різних конфесіях, побачити один в одному не конкурента, суперника чи ворога, а брата. Блаженніший Любомир закликав не лише християн України, а й світові центри християнства – Рим, Константинополь і Москву – не дивитися в папери, в канони, в теоретичні богословські міркування, а побачити живу дійсність. Закликав подивитися на живу Церкву чи живе християнство, яке сьогодні переживає етап свого небувалого розквіту на теренах України», - резюмував Патріарх Святослав.

«Цей розквіт Київського християнства Блаженніший пояснює з ідеєю, силою і розквітом Києва як центру національного, державотворчого, культурного. Велич Києва основується на величі Київської Церкви», – зазначив Глава УГКЦ.

Блаженніший Святослав пригадав розуміння Любомиром Гузаром мети цієї дороги всіх співспадкоємців Київської Церкви: «Блаженніший її сформулював із геніальною простотою – відновлена єдність колись єдиної, а нині поділеної Київської Церкви в єдиному патріархаті».

За словами Глави Церкви, сьогодні це звучить як певний виклик, як певна провокація.

«Але, я думаю, єдина Київська Церква в єдиному патріархаті без взаємного поборювання, але з діленням тими дарами, які ми назбирали по дорозі до цієї єдності, мабуть, і є цією мрією Блаженнішого Любомира і його заповітом для всіх нас», – сказав Блаженніший Святослав.

Ця ідея єдиної Київської Церкви, на переконання Блаженнішого Святослава, має нас сьогодні надихати, будити наше сумління, щоб ми не заспокоювалися і не лишалися у конфесійній роздрібленості. Але нехай ця єдність не лякає нікого. Бо єдність – це не применшення когось, а розквіт усіх.

10 порад Блаженнішого Любомира Гузара українцям

Любомир Гузар очолював УГКЦ 10 років. Переніс осередок Церкви зі Львова до столиці, надавши конфесії загальноукраїнського виміру.

У 2005 році був одним із кандидатів на ватиканський престол. Він став першим главою в історії УГКЦ, який добровільно зрікся повноважень, і, за його ж словами, «теплою рукою» передав управління Церквою Патріарху Святославу. Він вирішив, що керувати Церквою мають молоді ентузіасти.

Гузар.jpg

Архиєпископ Любомир став для України моральним авторитетом. Блаженніший проповідував не лише у храмі. Він ішов до людей і своїми простими словами торкався кожного серця.

"Якщо хочете передати гарну, добру державу своїм дітям та внукам, чиніть добро. При Божій помочі чиніть добро. Не майте страху", – давав настанови під час Революції Гідності Любомир (Гузар).

Був членом ініціативної групи «Першого грудня».

Помер 31 травня 2017 року у Києві. Поховали великого українці в крипті Патріаршого Собору УГКЦ у Києві.