Учасники четвертої Міжнародної молодіжної релігієзнавчої школи з юдаїки спробували неупереджено вивчити юдаїзм. Докладніше читайте в репортажі Олексія ГОРДЄЄВА.
Учасники четвертої Міжнародної молодіжної релігієзнавчої школи з юдаїки спробували неупереджено вивчити юдаїзм. Докладніше читайте в репортажі Олексія ГОРДЄЄВА.
Столичний екскурс
Перша, лекційна, частина Школи проходила в аудиторіях Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА. Тут також кожен з учасників мав можливість представити й свої конкурсні дослідницькі роботи, на підставі яких вони були допущені до участі в школі. Презентація робіт – і в цьому, напевно, її головна перевага – дозволила окреслити коло інтересів сьогоднішніх дослідників юдаїзму.
«Учасникам релігієзнавчої було цікаво довідатися історію мови іврит, що це зовсім не одна мова, а що це – кілька мов, причому існуючих паралельно, — підкреслює мовознавець. — Я віддала перевагу культурологічному підходу до мови, спробувала зробити так, щоб учасники самі перекладали тексти».
У підсумку, кожен учасник Школи зміг самостійно перекласти асерет ха-діброт – Десять Заповідей.
Місто контрастів
Так охарактеризував Умань Ігор Кривошия, учений секретар Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань». Як і було заплановано, друга частина Школи проводилася в Умані стінах старого василіянського монастиря, що його передали у власність заповідника. Крім знайомства з темами, особливо актуальними для Умані ближче до вересня – рабі Нахмана із Брацлава й хасидських прочан, – увазі слухачів Школи були запропоновані тематичні екскурсії. Учасники відвідали хасидський квартал і могилу рабі Нахмана.
Наталія Касянчик, музикант і аспірантка НПУ ім.М.П. Драгоманова, провела майстер-клас з єврейської музики європейської традиції. Релігієзнавців учили співати єврейські мелодії й розуміти, чому єврейська музика настільки приваблива й становить інтерес не тільки для звичайних людей, але й учених.
Решта часу Школи була присвячена екскурсії містом Умань і дендрологічним парком «Софіївка». Слухачі Школи дізналися, що Умань – місто з досить колоритною й захоплюючою історією, численними історичними пам’ятниками й пам’ятниками архітектури. А парк «Софіївка» здивував своєю гармонійністю й завершеністю.
Фотографії – Анна Марія Басаурі Зюзіна, Олексій Гордєєв