З напівзруйнованого храму у Часовому Яру волонтер вивіз 15 ікон

29 серпня, 13:01
Культура
З напівзруйнованого храму у Часовому Яру волонтер вивіз 15 ікон - фото 1
Наприкінці серпня волонтер евакуював близько 15 ікон зі з напівзруйнованого російськими снарядами Свято-Миколаївського храму УПЦ МП у Часовому Яру. Образи датовані 20-40-ми роками минулого століття, але є й давніші.

Про це повідомляє Вільне Радіо.

Уродженець Часового Яру Євген Ткачов ікони вивозив з дозволу священнослужителя.

“Евакуйовували ті ікони, які в моєму розумінні найстаріші, в старовинному обрамленні. Робили це з дозволу священика Олега Кручиніна. Бувають такі вчинки, які дуже складно пояснити, які можуть спровокувати негативну реакцію, але, десь “всередині”, ти відчуваєш, що зробив правильно, і це відчуття анулює весь зовнішній негатив”, — розповідає волонтер.

Протоієрей Олег Кручинін — настоятель парафії Святих мучеників Бориса та Гліба міста Часів Яр. У Свято-Миколаївському храмі чоловік служив до березня 2024 року — привозив місцевим гуманітарну допомогу та проводив Богослужіння. Втім, коли снаряди росіян почали долітати й до храма, вирішив виїхати до Краматорська.

З напівзруйнованого храму у Часовому Яру волонтер вивіз 15 ікон - фото 139184

“Батюшка, не приїздіть, там (у смт Шевченка, — ред.) дуже небезпечно”, — казали мені місцеві. Тобто, вони там вже й у підвалах сиділи… Раніше те, що могли вивезти — ми вивезли, а після вже шукали можливості вивезти більші ікони. Там є ікони десь біля метра у висоту”, — каже Олег Кручинін.

За словами протоєрея, евакуйовані ікони — реліквії двадцятих-сорокових років минулого століття, є й ті, яким понад сто років. Серед них, зокрема, образи Святої Трійці та Лик Святої Богородиці.

“Для когось вони, можливо, не мають якоїсь історичної або культурної цінності… Але ці ікони завжди були в Миколаївському храмі, на них завжди молилися наші предки — прадіди та прабабусі. Ось тому вони важливі, для пам’яті про Часів Яр”, — розповідає Кручинін.

Наразі чоловік служить у Свято-Покровському храмі в Краматорську, куди 27 серпня волонтер Євген Ткачов привіз евакуйовані ікони. Нині вони зберігатимуться тут.

“У багатьох іконах розбите скло… Є навіть одна така, у якої уламок пробив чітко лик Святої Богородиці. Якби це все відбувалося під час Служби, невідомо, чи вижили б ті люди, які біля неї стояли”, — каже Олег Кручинін.
Він додає, що у Миколаївському храмі досі залишаються й інші реліквії, але через розміри забрати їх наразі не можуть.

“На стінках взагалі є дуже великі ікони, вони, мабуть, метри два у висоту. Я раніше їздив вивозити легковою машиною, але вони туди точно ніяк не влізуть… Це ікони, десь 50-60-х років, не настільки старовинні, але, знову ж, мають краєзнавчу цінність”, — додає настоятель парафії.

За словами Кручиніна, до Другої світової війни у Часовому Ярі були лише молитовні будинки. Втім, наприкінці 1940 року місцева громада заснувала Свято-Миколаївську парафію у районі смт Шевченко. Це був перший повноцінний храм у місті, каже чоловік.

Свято-Миколаївський храм декілька разів перебудовували та поступово розширювали. Біля церковної споруди також було декілька господарських споруд, які використовували під недільну школу, кухню та сховище.

“У цьому храмі хрестилися практично усі сучасні жителі Часового Яру. Вже там пізніше у двотисячних почалося будівництво Борисо-Глібського храму в мікрорайоні Канал. Тому для міста Свято-Миколаївський храм є історичним, й рятуючи ікони, Євген Ткачов таким чином рятує історію Часового Яру”, — розповідає Олег Кручинін.

До початку 2024 року, каже протоєрей, Свято-Миколаївський храм знаходився у відносній безпеці й у ньому проводили Богослужіння.

“Храм був відносно цілий, десь могло бути вибите скло, понівечена огорожа. Але це незначні пошкодження на фоні всього іншого жаху, який зараз твориться. Сильні пошкодження (через російські атаки, — ред.) почалися з весни 2024 року”, — каже Кручинін.

До лютого 2023 року настоятелем храму був бахмутянин протоєрей Сергій Єленич. За словами Олега Кручиніна, після окупації Бахмута, чоловік не зміг виїхати разом із сім’єю та нині є церковним служителем на тимчасово окупованій території в Горлівці.

Нині Свято-Миколаївський храм знаходиться у занедбаному стані. Через російські атаки релігійна будівля зазнала значних руйнувань — пробита покрівля, понівечений фасад, вибиті двері тощо.

Облаштованих під кухню, сховище та недільну школу господарчих споруд, які знаходилися на території храму, вже немає. Від них залишилися лише руїни та попелище.

“Ми дуже вдячні Євгенію Ткачову за його мужність та любов, яку він проявляє до Часового Яру. Не тільки стосовно Миколаївської церкви, без любові туди їздити неможливо. Я знаю, що він віруюча людина й завжди говорить, що він під покровом Всевишнього, тому нехай його оберігає Бог”, — каже протоєрей Олег Кручинін.

Нагадаємо, жодна з церков у Донецькій області за два роки відкритої війни з Росією не змінила свою релігійну підлеглість.