Законопроект про легалізацію канабісу - це про бізнес на наркотиках, а не про медицину, - Рада Церков

Законопроект про легалізацію канабісу - це про бізнес на наркотиках, а не про медицину, -  Рада Церков - фото 1
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликає Верховну Раду та Кабінет Міністрів зняти з розгляду та відхилити законопроєкт № 7457 від 10.06.2022 року про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності.

Про це йдеться у Зверненні ВРЦіРО.

Лідери Церков і релігійних організацій вважають, що цей законопроект спрямований не на створення додаткових можливостей для лікування тяжкохворих пацієнтів, а на легалізацію вирощування сировини конопель, яка містить наркотичну речовину, її переробки та реалізації в Україні. Відтак, цей законопроєкт – переважно про бізнес на наркотиках, а не про медицину та турботу про постраждалих від війни.

Як наголошують представники ВРЦіРО, що у споживанні “медичного канабісу” для лікування є стільки ж реального лікування, скільки і у споживанні “медичного спирту”.

Подаємо повний текст документа:

Звернення

Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій
щодо законопроєкту № 7457
(про "легалізацію медичного канабісу")

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій має низку суттєвих зауважень до способу, в який пропонується здійснити так звану легалізацію в Україні рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. У зв’язку з цим ВРЦіРО просить парламент та уряд зняти з розгляду проєкт закону № 7457 від 10.06.2022 року. Закликаємо також Президента України не допустити згубних наслідків покрокової легалізації канабіоїдних наркотичних речовин, для чого маніпулятивно використовується теза про їхнє медичне використання та нібито ефективність у лікуванні посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни.

Запропонований законопроєкт, який Верховна Рада планує розглянути вже поточного тижня, містить надання дозволу на контрольований обіг канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настойок канабісу, а також основної наркотичної речовини конопель – тетрагідракарбінолу для їхнього використання "в медичних та промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності". Як зазначається у поясненні до проєкту, йдеться про правове врегулювання питання вирощування, переробки, ввезення, вивезення, транспортування територією України, зберігання та реалізації рослин роду конопель (Cannabis) тощо. Задекларованою метою законопроєкту є розширення доступу хворих до лікування онкологічних та інших тяжких захворювань, що зумовлюють сильний біль та страждання пацієнтів, а також лікування посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок бойових дій.

Ми цілком поділяємо переконання, що держава повинна створювати умови для забезпечення громадян якісними медичними послугами, для запобігання страждань пацієнтів та допомоги їх одужанню від складних захворювань. І немає жодних сумнівів у тому, що військовослужбовці, які отримали фізичні чи психологічні травми внаслідок війни, мають бути забезпечені усім необхідним для їхнього одужання.

Однак чи можна вважати реальною допомогою нетермінальним хворим надання їм препаратів, які мають наркотичний ефект, викликають звикання та з високим ступенем вірогідності призводять до наркотичної залежності та переходу до споживання “важких” наркотиків? І це при тому, що у хворих створюється хибне враження, ніби вони вживають ліки, а не наркотичний небезпечний препарат.

Всім, хто дискутує навколо проблеми канабісу, слід чітко і ясно усвідомлювати, що це – наркотична речовина, вживання якої несе ті самі ризики, що й вживання інших наркотичних речовин. Надання препаратам канабісу “медичного” статусу не перетворює наркотичний препарат у безпечні ліки. Якщо спробувати пояснити дуже просто, у споживанні “медичного канабісу” для лікування є стільки ж реального лікування, скільки і у споживанні “медичного спирту”.

Найбільш виправданим використання таких препаратів є у паліативній медицині для знеболення пацієнтів з невиліковними хворобами. Інші сфери застосування так званого “медичного” канабісу пов’язані з багатьма ризиками для пацієнтів, які об’єктивно є більшими, ніж очікуваний позитивний ефект від лікування. Йдеться про швидке звикання, формування залежності, появу спокуси перейти на більш сильнодіючі препарати при тривалому застосуванні, значне зниження фертильності, когнітивні розлади, втрату мотивації, ризик народження дітей з відхиленнями розвитку тощо. Всі ці ризики – не уявні, а науково доведені за підсумками досліджень, зокрема здійснених у країнах, де вживання канабісу легалізоване.

Легалізація використання канабісу в Україні створить хибне уявлення, насамперед у підлітків і молоді, про нібито безпечність і законність вживання канабісу як нібито “медичного препарату”. Вже зараз під час публічної дискусії ми бачимо, як швидко вимоги до канабісу, як наркотичної речовини, випадають з поля зору. Як швидко прихильники “легалізації” від риторики на захист “медичного канабісу” переходять до ідеї “легалізації канабісу” як такого, щоби було дозволене споживання наркотичної речовини з “рекреаційною” метою – для отримання задоволення.

Згідно до Всесвітньої доповіді ООН про наркотики 2023 року: "Молодь, як і раніше, є найбільш уразливою з точки зору вживання наркотиків групою населення. У всьому світі у 2021 році поширеність споживання канабісу протягом року серед осіб віком від 15 до 16 років склала 5,34 %, тоді як серед дорослих цей показник становив 4,3 %".

В ООН наголошують: "Канабіс, як і раніше, безумовно, є найбільш споживаним наркотиком у всьому світі. На канабіс припадає значна частка шкоди, заподіяної наркотиками у всьому світі, … 41% наркологічних розладів у всьому світі становлять розлади, пов’язані із вживанням канабісу". При цьому що "проблеми, пов'язані з наркотиками, несуть у собі підвищену загрозу в контексті конфліктів та переміщення населення у поєднанні з економічним спадом, інфляцією та іншими супутніми кризами".

Канабіс є одним із найпоширеніших і найнебезпечніших наркотиків у світі і його маскування терміном "медичний" не зменшить загрози, якої він може завдати здоров’ю українського народу. На наше переконання, легалізація вирощування, переробки та обігу канабісу під час війни є надзвичайно безвідповідальною та небезпечною ініціативою. Держава, яка всі свої сили зараз витрачає на боротьбу з російським агресором, просто не матиме змоги належно проконтролювати величезний обсяг наркотичної сировини та препаратів, який додатково виникне у випадку ухвалення законопроєкту, не зможе ефективно зупинити поширення "легалізованої" наркоманії.

Адже описаний у законопроєкті державний контроль за вирощуванням та обігом канабісу в реальності не буде ефективним. Доказам цього є той факт, що попри численні спроби, державі досі на вдалося налагодити ефективний контроль щодо продажу підакцизних товарів, бо за достовірними даними до 60% їхнього обороту досі здійснюються через тіньові та злочинні схеми.

Лобістські зусилля з легалізації канабісу дуже нагадують часи "опіумних воєн", коли заради прибутків торгівельні компанії та держави, які за ними стояли, силою нав’язували країнам легалізацію торгівлі опіумом. Продавцям опіуму це справді приносило шалені прибутки, але водночас руйнувало здоров'я і життя мільйонів людей, які споживали наркотик.

Загально відомо, що і нині тіньові та злочинні прибутки від обороту наркотиків в рази перевищують "доходність" низки інших видів злочинної діяльності. Відтак цілком очевидно: існує реальний ризик, що значна частина сировини конопель, які містять наркотичні речовини, та препаратів на основі канабісу, потрапить у тіньовий обіг.

Численні фахівці, зокрема медики, дотепер неодноразово надавали пояснення, що коли для ефективного лікування та знеболення пацієнтів потрібні певні препарати, виготовлені на основі канабісу, це може вирішити Уряд на рівні підзаконних актів без необхідності ухвалення законопроєкту № 7457. Для цього достатньо розширити перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та надати дозволи для їхнього застосування у медичних цілях шляхом внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000 року та інших діючих підзаконних актів.

Враховуючи ці факти для нас стає очевидним, що конкретний законопроєкт № 7457 спрямований не на створення додаткових можливостей для лікування тяжкохворих пацієнтів, а на легалізацію вирощування сировини конопель, яка містить наркотичну речовину, її переробки та реалізації в Україні. Відтак, цей законопроєкт – переважно про бізнес на наркотиках, а не про медицину та турботу про постраждалих від війни.

Зважаючи на це, закликаємо Верховну Раду та Кабінет Міністрів зняти з розгляду та відхилити законопроєкт № 7457 від 10.06.2022 року про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. Натомість закликаємо розширити перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та надати дозволи для їхнього застосування у медичних цілях шляхом внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000 року та інших діючих підзаконних актів.

У разі ухвалення законопроекту просимо Президента України Володимира Зеленського застосувати до нього право "вето", щоби відвернути згубні для суспільства наслідки, коли під виглядом медичної допомоги створюватиметься база для поширення наркоманії з усіма її згубними наслідками.

Київ, 12 липня 2023