Блог Віктора Єленського_image

Блог Віктора Єленського

10 найвпливовіших релігійних лідерів світу: Суб’єктивна версія

09.01.2021, 10:03
10 найвпливовіших релігійних лідерів світу: Суб’єктивна версія - фото 1

1. ПАПА РИМСЬКИЙ ФРАНЦИСК (Хорхе Маріо Бергольйо) , 84 роки, є глобальним лідером вже тому хоча б, що стоїть на чолі найбільшої релігійної організації світу, до якої належить понад мільярд триста мільйонів землян, яка багато в чому сформувала західну цивілізацію і яка вражає масштабами. Зокрема, кількістю єпископів (понад 5000), священиків (більше 400 тисяч), університетів (1,8 тисяч), шкіл (152 тисячі), лікарень (понад 5 тисяч), старечих будинків (майже 15,5 тисяч), сиротинців (понад 9 тисяч) і багатьох інших інституцій. Для мільйонів ПАПА РИМСЬКИЙ символ релігійного лідерства як такого. Не забуваймо, що він є «абсолютним монархом абсолютної монархії». А також те, що українці довіряють йому більше, ніж іншим релігійним лідерам (баланс довіри/недовіри у нього +31,1, у митрополита Епіфанія - +28,4, у патріарха Варфоломія +16,4, у митрополита Онуфрія - +5,9, у патріарха Кирила – мінус 29,7; дослідження Центру Разумкова, 2020).

2. Джецун Джампхел Нґаванґ Лобсанґ Єше Тенцзін Ґ'яцо – ДАЛАЙ-ЛАМА XIV, 85, який вже зібрав усі мислимі світові відзнаки – від Нобелівської премії до премії Темплтона, але не втратив ані глобального темпераменту, ані впливу, що далеко виходить за межі послідовників тибетського буддизму, ані визнання чи не у всіх куточках світу.

3. АЯТОЛА СЕЄД АЛІ ХОСЕЙНІ ХАМЕНЕЇ, 81, – «неприкметний лідер», якому це не заважає вже понад 30 років бути Вищим керівником Ірану. Великий аятола сьогодні має практично необмежену владу, але ніколи не полишає Іран. Хоча його режим упродовж останнього десятиліття зіткнувся з серйозними і масштабними протестами, Хаменеї продовжує жорстко контролювати політичне і релігійне життя 80-мільйонної країни.

4. МУФТІЙ МУХАММАД ТАКІ УСМАНІ, 77, мусульманський вчений, інтелектуальний лідер руху Деобанді, автор понад 80 книг, фахівець з ісламської юриспруденції та фінансів. УСМАНІ посідав або досі посідає цілу низку важливих посаді: судді шаріатської апеляційної палати Верховного Суду Пакистану, Федерального шаріатського суду, Раді ісламської ідеології Пакистану, голови Шаріатських рад низки ісламських банків й інвестфондів, голови Центру ісламської економіки та ін. МУФТІЯ називають батьком сучасного ісламського банкінгу, який працює у 105 країнах світу, причому в п’яти з них домінує. Саме його визнання як найбільшого авторитета у сфері мусульманських фінансів забезпечує УСМАНІ виключний вплив і місце в десятці релігійних топів світу, на яке могли б претендувати і такі постаті сунітського ісламу як голова міжнародного союзу ісламських вчених, ведучий програми «Шаріат і життя» на «Аль-Джазіра» з аудиторією в 60 млн. та духовний провідник Братів мусульман Юсуф Абдулах аль-Кардаві, визначний проповідник, вчений і духовний лідер шейх Хабіб Умар бін Хафіз з Ємену чи верховний імам найавторитетнішого в світі ісламського університету Аль-Хазар шейх Ахмад ат-Тайїб.

5. ВАРФОЛОМІЙ, (Димитрій Архондоніс), АРХІЄПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЛЯ НОВОГО РИМУ І ВСЕЛЕНСЬКИЙ ПАТРІАРХ, 80, який перебуває на Константинопольському престолі довше за будь-кого зі своїх попередників і став найбільш подорожуючим і найбільш впізнаваним з-поміж усіх 270-ти Вселенських патріархів. Місце в топ-10 релігійних лідерів світу належить йому не тільки як першому серед предстоятелів Православних Церков. За майже 30 років свого патріаршества ВАРФОЛОМІЙ вибудував особливі відносини з цілою низкою світових політичних лідерів, був почутий у найвпливовіших світових аудиторіях, невтомно плекав, відстоював і підносив вселенськість свого престолу, скликав Великий і Святий Собор Православної Церкви, відновив знищену Енвером Ходжею Албанську православну церкву та Естонську автономну православну церкву, розв’язав проблему українських Православних церков в США і Канаді, дарував Томоси про автокефалію Православним церквам Чеських земель і Словаччини та України.

6. АРХИЄПИСКОП КЕНТЕРБЕРІЙСЬКИЙ ДЖАСТИН ВЕЛБІ, 65, примас Церкви Англії, лідер 77-мільйонного Англіканського співтовариства, член Палати лордів і т.д. – десятки титулів, посад і обов’язків йому належить «за кафедрою», як духовному главі офіційної Церкви. Син алкоголіків, він зумів зробити успішну кар’єру в нафтовому бізнесі, але полишив його, коли у 33-річному віці почув Божий заклик до душпастирювання. ВЕЛБІ очолює Церкву, який зовсім недавно пророкували швидке згасання. Але наразі картина виглядає менш драматичною: у деяких єпархіях падіння відвідин церков уповільнилося, в інших зупинилося, в лондонській цей рівень зростає, як і загальні доходи парафій - позаминулого року вони отримали понад мільярд фунтів стерлінгів, причому більше половини з цієї суми склали прямі пожертви. 105-й АРХИЄПИСКОП КЕНТЕБЕРІЙСЬКИЙ веде церковний корабель через шторми і рифи: до запеклих дискусій про одностатеві шлюби, жіноче священство, права ЛБГТ спільноти додався Брекзіт. 55% постійних парафіян були за вихід Об’єднаного Королівства з ЄС, сам ВЕЛБІ голосував проти. Але після поразки тих, хто волів залишитися, архиєпископ закликав їх не скиглити, не марнувати час на спроби переглянути результати референдуму, а зосередитися на об’єднанні роз’єднаної нації.

7. СВАМІ РАМДЕВ (Рамкишан Ядав), 55, індійський гуру, духовний наставник, автор сорока програм лікувальної йоги. У великому сузір’ї індуїстських гуру СВАМІ РАНДЕВ не лише не губиться, а впевнено завойовує дедалі нові обшири. Саньяса, яку він прийняв вже багато років тому і яка передбачає відмову від матеріального і повне зосередження на духовному житті, не завадила йому побудувати справжню «імперію йоги» - низку фондів, величезний медичний комплекс, дослідницькі центри, видавництво, готель, завод з виробництва аюрведичних препаратів, якими користуються мільйони людей. Семінари СВАМІ РАНДЕВА збирають до 50 тис. учасників, а кількість його послідовників налічує мільйони людей.

8. 2020-го з життя пішли два видатних рабина: Адін Штайнзальц – всесвітньовідомий талмудист і знавець кабали та Дж.Сакс – визначний інтелектуал і колишній головний рабин Великобританії. Однак, в номінації «юдаїзм» конкуренція лишається високою. Там сяють зірки рабби Шарон Коен Енісфелд – невтомної релігійної діячки і президентки Hebrew collegе або Ісраела Меїра Лау – малолітнього в’язня Бухенвальду, колись головного ашкиназького рабина Ізраїлю, а зараз – Тель Авіву, в кабінеті ви знайдете фото з київського Бабиного Яру (сам бачив). Та й рабин міста Дніпро Шмуель Каменецький, у якого в друзях-жертводавцях три українських мільярдери і з десяток мільйонерів, не зовсім губиться на цьому небокраї. Але якщо говорити про владу і вплив, то я обираю рабина ЄГУДУ КРИНСЬКИ, 87, якого 7-й любавицький ребе Менахем Мендел Шнеєрсон назвав виконавцем своєї волі. КРИНСЬКИ досі вважають центральною постаттю могутнього руху Хабад, неймовірно впливового в ортодоксальному юдаїзмі, особливо – на посткомуністичному просторі.

9. ПРЕЗИДЕНТ ЦЕРКВИ ІСУСА ХРИСТА СВЯТИХ ОСТАННІХ ДНІВ РАССЕЛ МАРІОН НЕЛЬСОН-старший, 96. Пророк і лідер Мормонської церкви, НЕЛЬСОН до 60 років був більше відомим як визначний хірург, піонер операцій на відкритому серці, консультант і друг багатьох кардіологічних світил (включно з нашим Амосовим). 2018-го, після багаторічного служіння на високих церковних посадах, НЕЛЬСОН очолив Церкву, котра налічує 17 мільйонів членів і вважається самою американською. Церква здійснює безліч програм у різних куточках світу, її члени платять десятину, а про вартість церковних активів ходять легенди – можна стверджувати, що вони обчислюються цифрами якщо не з 11-ма, то з десятьма нулями напевно. Щодня по всьому світі невтомно поширюють свою віру 67 тисяч мормонів-місіонерів, чий день «в полі» починається о 6-30 і триває до 22-30. І якщо ви витратили на читання цього посту пять хвилин, то за цей час до Мормонської церкви додалося троє новонавернених.

10. ДЖОЕЛ СКОТ ОСТІН, 57, пастор і телеєвангеліст. Після смерті Біллі Грема – порадника 12 президентів США, який 61 раз потрапляв до списку найбільших улюбленців американців, - багато хто, включно з його сином, хотів би успадкувати славу євангеліка №1 всіх часів й народів. Навряд чи це комусь вдасться, але ОСТІН вирізняється експресією і масштабністю навіть на тлі ультрадинамічних євангеліків США. Він керує мега-церквою у Х’юстоні зі щорічним бюджетом у $70 млн., яку відвідує 45 тис. людей; його телепроповіді дивляться 10 млн. американців і ще кілька мільйонів – у інших країнах, а книги стають бестселерами. ОСТІНА інтерв’ює Ларі Кінг, в його церкві буває подружжя Клінтонів, ним захоплювався сенатор Дж.МакКейн. Дуже заможний (кажуть, він «вартує» $50 млн.), усміхнений і привабливий, помірно політкоректний, зрідка скандальний, пастор ОСТІН справжнє обличчя сучасного американського євангелізму. За одним щасливим винятком: він не виступав на підтримку Трампа.

Теги: #Блоги

Останні новини

Вчора