130 років тому народився Патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий

17.02.2022, 11:11
Католики
130  років тому народився Патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий - фото 1
17 лютого 1892 року в заможній християнській родині Івана Коберницького-Сліпого та Анастасії Дичковської в селі Заздрість (нині Тернопільська область) народився майбутній Патріарх УГКЦ.

Дід Йосифа мав сільське прізвисько "Сліпий". За легендою, псевдонім "Сліпий" походив від одного з предків священнослужителя, якого 1709 року московити осліпили за те, що він воював під Полтавою проти царя Петра І на стороні гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла XII.

Вступив до Львівської духовної семінарії у 1911 році, де вперше в житті зустрівся зі славнозвісним митрополитом Андреєм Шептицьким.

Пізніше, у 1917-му, саме Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого, відправив на навчання до Австрії та обрав ректором Богословської академії.

Дослідники біографії кардинала відзначають, що Сліпий був різкою і категоричною людиною. За свідченням сучасників Сліпого, тих, хто, на його думку, не проявляв достатньо кмітливості, владика називав "гусячою головою", а внучата племінниця Дарія зазначала, що навіть у листах до її матері він наказував, аби вона уважніше читала те, що він пише із заслання.

130  років тому народився Патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий_1

"В обставинах, які йому довелось пережити, в обставинах нищення свідомої церкви, коли треба було залишатися твердим як криця, риси Сліпого виявились рятівними", – каже релігієзнавець Олег Турій.

Отець УГКЦ, доктор богослов'я Йосип Кладочний у 1939 році нелегально відбув у Рим з окупованого більшовиками Львова, щоб передати листа від Андрея Шептицького й отримати дозвіл Папи Римського про висвячення його наступника, ректора Богословської академії Йосипа Сліпого, у єпископи.

Хіротонія Сліпого відбулась таємно у каплиці митрополита Андрея Шептицького у Львові того ж року, і Рим це рішення підтвердив.

По смерті митрополита Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року Йосип Сліпий перебрав провід над Галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року його ув'язнила радянська влада.

Рік по тому під тиском подібних репресій було здійснено "самоліквідацію" Української Греко-Католицької церкви.

З приходом до Львова влади СРСР у 1944-му Йосипу Сліпому пропонували очолити Київську митрополію у Російській Православній Церкві. Він не зробив цього. Арештували Главу Церкви 11 квітня 1945-го. Вперше. Засудивши до 8 років каторжних робіт.

Мапа 18-літніх поневірянь владики Йосифа - фото 87410
Мапа 18-літніх поневірянь владики Йосифа

 

Далі було ще три вироки, які каральна машина НКВД озвучувала один за одним щойно попередній термін ув'язнення добігав до кінця. Сліпий був політв'язнем номер один у Радянському Союзі, була установка не випускати його за жодних обставин.

Як пригадував сам Патріарх, найбільше йому докучали довгі і часті етапи, у яких довелось переїжджати сотнями кілометрів тайги. Поїзд на тижні, а деколи і місяці залишали на бічних перонах без обігріву, нормальної їжі та будь-яких ліків.

Навіть у вбиральні за спиною стояв конвоїр.

Загалом Йосип Сліпий провів у тюрмах і таборах Сибіру, Мордовії, зокрема в Потьмі (табори: Дубравлаг) на засланні, 18 років. Під час ув'язнення тривалий час хворів, неодноразово перебував на межі між життям та смертю.

Він вийшов на волю у 70-річному віці. 1963 року Йосип Сліпий прибув у Рим. За його звільнення клопотали перед керівником СРСР Микитою Хрущовим американський президент Джон Кеннеді і Папа Римський Іван ХХІІІ.

Його першим запитанням по отриманні документа про свободу було: "А чи стала вільною Церква?"

Після звільнення Сліпий ще понад 20 років очолював Греко-Католицьку Церкву із Риму, оскільки в Україну повертатись йому було заборонено. Рідної землі він так і не побачив до самої смерті.

Митрополит Сліпий після звільнення - фото 87409
Митрополит Сліпий після звільнення

 

23 грудня 1963 року Ватикан визнав, що галицький митрополит має статус Верховного Архиєпископа Львівського, Предстоятеля УГКЦ.

25 січня 1965 Папа Павло VI дав йому титул кардинала Римо-Католицької Церкви.

Цікавий факт: під час аудієнції Йосипа Сліпого у Папи Івана-Павла II останній, висловлюючи повагу, підвівся та сам підійшов привітати українського єпископа, що й ішло врозріз із протоколом.

У Римі за сприяння Йосипа Сліпого було побудовано Собор святої Софії (посвячений у 1969). Він також придбав і відновив парафіяльний храм Жировицької Матері Божої для українців-католиків, при якому заснував музей, госпіціум (посвячений 1971 р.). Крім того, отець організував Український католицький університет св. Климента (з 1963 р.) та науково-видавничу працю при ньому.

За наукові досягнення Йосип Сліпий був почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка з 1964 року, членом Тіберійської Академії в Римі – з 1965 року, почесним доктором Українського вільного університету (Німеччина) – з 1969 року та трьох американських і одного канадського університетів.

Музей Митрополита Андрея Шептицького (Львів, вул. Кривоноса, 1) експонує виставку, присвячену 130-річчю Патріарха Йосифа Сліпого.

папа і Патріарх - фото 87408
папа і Патріарх