Чернівці: реформа філософсько-теологічного факультету

Філософсько-теологічний факультет ЧНУ - фото 1
Філософсько-теологічний факультет ЧНУ
Джерело фото: Фейсбук-сторінка факультету
У Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича цей факультет відновили у 1993 році, тепер його планують перетворити у відділення.

З першого вересня у ЧНУ на один факультет буде менше. Вчена рада вишу прийняла рішення реформувати філософсько-теологічний факультет у відділення. Однак філософи, богослови, культурологи, релігієзнавці, соціологи, фахівці із соціального забезпечення та публічного управління й адміністрування, яких випускають на факультеті, зможуть, як і щорічно вступати та вчитися. Тобто для студентів й абітурієнтів не змінюється нічого.

Університет починався з теологів, філософів і правників

Головна причина цієї реформи – для статусу факультету замало студентів. На філософсько-теологічному факультеті, йдеться про стаціонар, їх є трохи більше 160. А за законодавством повинно бути мінімум 200 студентів.

Трьохсвятительський храм ЧНУ - фото 51484
Трьохсвятительський храм ЧНУ

 

До завершення цього навчального року в університеті мають написати Положення про відділення. Цей підрозділ, ймовірно, буде частиною філологічного факультету. Філологічний та філософсько-теологічний факультети розташовуються в одному корпусі - №6, що у самій Резиденції буковинських митрополитів. Одразу біля корпусу - університетська Трьохсвятительська церква, яку обслуговують викладачі-богослови, котрі є священниками, а студенти-богослови мають на базі храму свої навчальні практики.

Зараз на факультеті функціонує три кафедри: філософії; культурології, релігієзнавства та теології; соціології, соціального забезпечення та місцевого самоврядування. Коли з факультету зроблять відділення, не буде деканату, і також не є обов’язковою умовою наявність мінімум трьох кафедр.

Філософи та богослови мають найдовшу університетську історію. Коли 1875 року засновувався Чернівецький університет, він мав три факультети – теологічний, філософський та юридичний. За часів радянської влади вони були закриті. Діяльність філософського і теологічного факультетів було відновлено 1993 року у складі єдиного філософсько-теологічного факультету, спершу з богословським відділенням, трохи згодом і філософським.

І допоки реформу факультету втілюватимуть у життя, на самому філософсько-теологічному, як і всюди, невдовзі розпочнеться вступна кампанія. За 27 років, відколи факультет був відновлений, тут вже виросла ціла плеяда викладачів – випускників факультету. До слова, на цьому факультеті порівняно з іншими факультетами (у відсотковому відношенні до загальної кількості працівників) – найбільше докторів наук – їх дев’ять.

Зараз на факультеті запрошують вступати на такі спеціальності: "Філософія", "Культурологія", "Богослов'я", "Соціологія", "Релігієзнавство", "Соціальне забезпечення", "Публічне управління та адміністрування (місцеве самоврядування)".

Олександр Бродецький, доктор філософських наук, декан філософсько-теологічного факультету, сам тут навчався. Каже, були часи, коли тут навчалося майже півтисячі студентів.

Олександр Бродецький - фото 51482
Олександр Бродецький

— Зараз, коли стало відомо про реформу нашого факультету, — розповідає Олександр Бродецький, у багатьох місцевих засобах масової інформації були заголовки, що філософсько-теологічний факультет «закривають». Ми з колегами підозрюємо, що така тональність у заголовках може негативно вплинути на свідомість абітурієнтів і батьків. Хоча насправді для самих абітурієнтів нічого не змінюється. Отож, ми чекаємо вступної кампанії, щоб розуміти, з якою кількістю студентів ми ввійдемо у новий навчальний рік. Всі спеціальності нашого факультету зберігаються, освітні програми також. Інша річ, що така загальноукраїнська тенденція: колись створені філософські факультети, на жаль, самостійно не завжди продовжують існувати. Останніми роками спостерігається великий спад набору студентів. І така ситуація в Україні – це не про теперішній рік, так вже років п’ять. Причин для цього є чимало, в тому числі спад обсягів державного замовлення саме на світоглядно-гуманітарні спеціальності. Я знаю, що в Одесі філософський факультет років три чи чотири тому об’єднався з історичним.

Був час, коли тут навчалося півтисячі студентів

У 2019 році на філософсько-теологічний факультет набрали таку кількість студентів, що станом на вересень було 209 студентів стаціонару. А після випусків взимку та зараз у червні залишиться майже 110 студентів на початок вступної кампанії. Для того, щоб вийти на 200 на вересень, потрібно набрати не менше 90 студентів. Минулого року було набрано 65 студентів.

Випускники-богослови з екземенаційною комісією - фото 51485
Випускники-богослови з екзаменаційною комісією

 

Богословів на факультеті навчається найбільше. Приміром, 4 курс завершують 10 філософів-бакалаврів та 17 богословів-бакалаврів. На тлі інших спеціальностей філософів зараз найменше. Філософів станом на вересень 2019 р. було на факультеті 38, богословів – понад 60. Є студенти соціального забезпечення. На цю спеціальність в останні роки перепадало найбільше місць держзамовлення.

— Минулого року ми набрали 5 культурологів, — додає декан. – А на випускному курсі 2019 року культурологів було 20. В межах 4 років такий величезний спад. Я прийшов навчатися в наш університет у 1996 році на спеціальність «філософія», і у нас група була із 31 студента. Паралельно з нами була група «релігієзнавці», близька спеціальність до філософії, більшість предметів ми слухали разом, там було 27 студентів. Тоді було набагато більше держзамовлення.

Найкращі свої часи факультет переживав років 7-8 тому, коли на ньому навчалося чи не вдвічі більше, ніж той мінімум, який встановлює закон.

— Ще навіть 5-6 років тому все було досить позитивно, — зауважує Олександр Бродецький. – Було (і є) багато творчих інновацій, оновився склад викладачів, є ціла когорта науковців і педагогів, які є випускниками факультету. Але якщо подивитися статистику по Україні, кожного ЗВО, де є філософські спеціальності чи спеціальності світоглядні, ви побачите, що величезні спади наборів. І причини - різні, в тому числі найперше, як я вже говорив, мало місць для безкоштовного навчання студентів.

Варто зауважити, що на спеціальності «богослов’я» філософсько-теологічного факультету мають можливість вчитися представники різних конфесій. Однак найбільше, за традицією, навчається вірян Православної Церкви України. Ті, хто стає священиками, мають можливість працювати і на Буковині, і в інших регіонах. Три храми, які перебувають на території Резиденції, підпорядковуються ПЦУ.

Чернівці: реформа філософсько-теологічного факультету - фото 51483

— Але важливо розвіяти стереотип: богослов не обов’язково має ставати священником, — зауважує О. Бродецький. — Якщо є до цього покликання, то так. Але є ціла низка інших сфер у соціально-гуманітарному просторі, де він фахово може працювати. Це, зокрема, експертна робота, журналістика тощо. А церковні, релігійні, міжконфесійні теми сьогодні у всіх на слуху.