Чому християнам-професіоналам варто об’єднуватися?

Чому християнам-професіоналам варто об’єднуватися? - фото 1
Як саме християни в Україні можуть і повинні змінювати життя, щоб наша віра не залишалася лише в стінах наших Церков, де набагато легше ісповідувати наші цінності. Що нам робити, щоб світ змінювався і увірував?

Ростислав Семіков

Таке питання тепер ми часто чуємо, коли діяльність Альянсу професіоналів-християн стала більш структурованою і публічною. Мовляв, існує екуменічний церковний діалог, існують професійні спілки, для чого варто створювати ще одну організацію.

Цей текст публікується у відкритій темі, тому є радше не поясненням, а запрошенням до усіх читачів РІСУ до щирої розмови про те, як саме християни в Україні можуть і повинні змінювати життя, щоб наша віра не залишалася лише в стінах наших Церков, де набагато легше ісповідувати наші цінності. Що нам робити, щоб світ змінювався і увірував?

Об’єднання християн, звичайно, має богословський вимір. Діалог між Церквами, який з перемінними успіхами ведеться вже кілька десятиліть, є надзвичайно важливим і продуктивним, проте єдність християн передбачає не лише єдність між різними конфесіями, але й між окремими людьми. Альянс працює заради єдності християнських професійних спільнот і змін в тому суспільстві, де ми всі живемо, об’єднує окремих християн і намагається допомагати їм професійно і духовно, щоб спільно служити через свою професію Богу та людям в церквах та суспільстві.

Варто об’єднатися заради змін. Існує маса речей, з якими ми зіштовхуємося, коли виходимо за поріг церкви. Існують речі, що не влаштовують всіх – чи то корупція, чи то неякісна медична допомога, чи то жалюгідний стан освіти, чи зовнішні загрози для християнського світогляду. Одна людина, група людей, чи навіть політична партія не здатні це змінити, потрібно, щоб вся громада почала діяти. Ми маємо спільно навести лад там, де ми живемо і працюємо. Бо це наша відповідальність. Такою є філософія Альянсу професіоналів-християн, який зародився з різноманітних християнських професійних рухів і є парасольковою організацією, що об’єднує медиків, юристів, психологів, журналістів, підприємців і митців. Асоціації займаються не лише розвитком свого професійного і духовного рівня, але й служать суспільству. Представники Асоціації медиків організовують поїздки в такі села, де немає медпунктів, і роздають ліки та проводять огляди, юристи безплатно надають консультації.

Кінцева мета – зміна системи цінностей, але зміни треба починати з себе, з свого будинку і робочого місця. Зміни можуть бути дуже маленькими – наприклад, забезпечення звичайними простими окулярами мешканців певного села, суспільно значущими – наприклад Асоціація християн-юристів у співпраці з Центром протидії корупції у 2012 році призупинили тендерні закупівлі, що проводилися з грубими порушеннями законодавства. Ціна питання - більше 900 мільйонів гривень.

Такі приклади, які ми в Альянсі дуже цінуємо – це лише початок. Я щиро вірю в те, що в Україні в близькому майбутньому буде велика мережа християн – експертів в найважливіших професійних сферах, які будуть водночас щирими християнами та авторитетами у своїй професії, і зможуть змінити правила гри у своїй професії та поширювати ці цінності в цілому суспільстві. Але заради цього варто робити перші кроки. Наші кроки не є революційними, але хочеться вірити, що це повільна християнська соціальна еволюція, як не дивно це б звучало.

Нам часом закидають політичні амбіції. Тому хочеться трохи пояснити цю річ. Ми поза політикою і поза конфесією. У цьому ми взоруємося на Ініціативу 1-го грудня, які теж публічно заявили, що вони поза політикою. Ми зустрічаємося з різними політиками і різними партіями, але хочемо бути осторонь політики. Ми хочемо вирости достатньо великими знизу, щоб нас помітили зверху і ми почали впливати. Зараз до різних асоціацій Альянсу належить близько півтори тисячі професіоналів, але є багато середовищ, про які ми знаємо, але ще не почалася співпраця.