Д-р Тарас Добко став новим ректором УКУ

24 червня, 14:05
Культура
Д-р Тарас Добко став новим ректором УКУ - фото 1
В Українському католицькому університеті обрали нового ректора – ним став доктор філософії Тарас Добко, який до цього обіймав посаду першого проректора в університеті. За відповідне рішення проголосували сенатори УКУ на засіданні Сенату 24 червня 2023 року.

Тарас Добко ішов на вибори ректора з програмою під назвою «Університет, який служить». За його словами, у час повномасштабної війни УКУ покликаний бути пророчим прикладом всього найкращого, чим може бути Україна. «Сьогодні ми живемо в борг, коштом позиченого часу, здобутого для нас нашими захисниками і захисницями. Це має бути продуктивний час, де нашим першочерговим завданням як академічної спільноти є генерувати надію – візію майбутнього нашої країни і спроможність її втілювати. Як заповів нам Патріарх Любомир Гузар: “Нам не можна і не треба втрачати надії на кращі часи. Замість того, аби зневіритися – беріться до роботи”», – зазначив новообраний ректор Українського католицького університету.

Тарас Добко наголосив, що спільнота УКУ покликана виявити лідерство у трьох основних ділянках: зцілення ран війни й відновлення/модернізація України, промоція українського порядку денного у світі та творення духовної християнської пропозиції для людини 21-го століття.

На засіданні Сенату 24 червня 2023 року - фото 116606
На засіданні Сенату 24 червня 2023 року

 

«Сьогодні освіта стоїть перед викликом радикальних змін. Глобальна конкуренція за таланти, стрімкий розвиток штучного інтелекту, поява підприємливих гравців на освітньому ринку, загрози пандемії створюють значний тиск на освітні інституції та їхню спроможність виконувати свою місію належним чином. Під впливом війни і її викликів молоді українці шукають за знаннями, які є найбільш релевантними в цих обставинах, можуть допомогти їм краще зрозуміти, що відбувається, і знайти свій особливий шлях в умовах глобальної невизначеності. Тож, з одного боку, УКУ має будувати інституційну культуру, відкриту до новинок і експериментів в освітньому процесі. З іншого – ключовим критерієм для оцінки доцільності їхнього впровадження має бути цілісний розвиток студента й усвідомлення молодою людиною важливості спільного блага», – наголосив Тарас Добко під час засідання Сенату.

Як уже повідомляли в УКУ раніше, отець Богдан Прах очолював Український католицький університет з вересня 2013 року. Відтак, у серпні 2023 року виповнюється 10 років його служіння на посаді ректора ЗВО «Український католицький університет». Оскільки законодавство України про освіту, передбачає можливість перебування на посаді керівника закладу вищої освіти не більше як два строки (максимум 10 років), та дотримуючись корпоративної культури УКУ, отець Богдан Прах під час березневого засідання Сенату університету повідомив про свій намір залишити посаду ректора УКУ з 1 липня 2023 року. Відтак Сенат Українського католицького університету оголосив конкурс на посаду ректора університету та сформував номінаційний комітет з проведення виборів ректора на чолі з сенатором Андрієм Гундером, президентом Американської торгівельної палати в Україні, колишнім директором філії УКУ в Лондоні.

24 червня під час чергового засідання Сенату УКУ відбулося представлення програми кандидата, сесія запитань-відповідей та обговорення, а відтак – таємне голосування, підсумком якого стало обрання ректором УКУ д-ра Тараса Добка.

Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, який є Великим канцлером УКУ, подякував отцеві-ректорові Богданові Прахові за 10 років відданого служіння та тісної співпраці: «Інтелектуальна спільнота УКУ є частиною спільноти нашої Церкви. Церковний характер університету о. Богдан завжди пильнував. Дуже хочу подякувати за розвиток душпастирського відділу, який сьогодні став окремим деканатом у структурі університету. Це надзвичайно важливо, адже сьогодні наш університет є майданчиком потужної євангелізації. Велика частина студентів, які навчаються, не є греко-католиками, але з захопленням і здивуванням відкривають обличчя нашої Церкви в спільноті УКУ, яка вміє захопити, а не примушувати, яка вміє відкрити перспективи, але ніколи не заставляти».

Отець Богдан Прах подякував Блаженнішому Святославові, владиці Борисові, Тарасові Добку, сенаторам та команді університету за багаторічне служіння та підтримку: «Час служіння в УКУ на посаді ректора для мене був великим викликом і водночас радістю працювати з неймовірною командою. Я вдячний Господу Богу за цей благословенний час. Дякую команді, ректорату — вони сильні як бетон. Успіх нашого університету в тому, що всі ми відчуваємо відповідальність за спільноту і творимо щось цінне, корисне не тільки для нас особисто, а й для суспільства. І я вам усім дякую за це. Нехай Бог його благословить Тараса Добка, бажаю йому завжди єднатися з Господом, слухати те, що Господь хоче передати йому і цілій нашій спільноті. Тоді все буде добре».

Владика Борис (Ґудзяк) та о. Богдан Прах вітають Тараса Добка - фото 116608
Владика Борис (Ґудзяк) та о. Богдан Прах вітають Тараса Добка

 

Сенатор УКУ та голова номінаційного комітету з проведення виборів ректора Андрій Гундер коментує: «Сьогодні відбулася історична подія – вибори нового ректора Українського католицького університету. Сенат одноголосно обрав на цю посаду Тараса Добка. Нині весь світ спостерігає за подіями в Україні – викликів вкрай багато, але це також час можливостей. Те, що робить УКУ – надихає не тільки Україну, а й увесь світ. Ми радіємо, що команда під проводом Тараса Добка буде продовжувати будувати університет на міцних фундаментах. Це будуть роки великої і плідної роботи. Я бажаю Тарасові Добкові надихати команду, бо спільнота УКУ – феноменальна. Ми сьогодні на Сенаті цитували слова патріарха Любомира Гузара: “Замість того, аби зневіритися – беріться до роботи”. Ми всі разом будемо підтримувати Тараса Добка», – наголосив президентом Американської торгівельної палати в Україні.

Президент УКУ, митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк подякував отцеві Богданові Праху за його служіння, зазначивши: «Отець Богдан у шляхетний спосіб провадив наш університет протягом 10 років. Радіємо, що Господь благословить Тараса Добка на подальше служіння. Блаженніший Патріарх Святослав, Великий канцлер УКУ поблагословив цей вибір. У нас є одноголосна підтримка Сенату. У світі, де відбувається брутальна боротьба за владу, а люди тримаються крісла, спільнота УКУ демонструє вибір, який позначений миром і радістю. Ноша ректора УКУ не є легкою, непросто бути наступником отця Богдана Праха. Але ми віримо, що Господь є з нами, ми є в Божих руках. Нехай це нове служіння Тараса Добка на чолі спільноти УКУ буде благословенне, плідне, життєдайне. Перед УКУ чимало викликів – разом з Церквою, суспільством і цілим нашим народом ми маємо захистити правду, забезпечити перемогу Божої правди в цій війні, яка є великою моральною боротьбою. Ця війна додає до тих геноцидальних травм, які зазнав наш народ, нові. Але ми бачимо, як український народ піднявся. Він є джерелом натхнення для багатьох в цілому світі. І університет має до цього долучитися, має бути сіллю і дріжджами Царства Божого».

Додамо, що ключові особисті та професійні якості особи, яка очолює університет і бере на себе відповідальність за реалізацію університетської місії та стратегії, описані в Профілі ректора УКУ. Відповідно до Статуту УКУ і положення про вибори ректора, очільника університету обирає Сенат, за поданням Президента університету після отримання ним рекомендацій Ректорату та Вченої ради УКУ, а також відгуку Великого Канцлера, Глави УГКЦ Блаженнішого Святославова (Шевчука).

Довідка

Тарас Добко має понад 20 років досвіду роботи у сфері вищої освіти. Поряд з операційним управлінням університетом, у своїй професійній діяльності займався промоцією університетської автономії, розвитком академічної культури, розбудовою систем забезпечення і покращення якості освіти, розробкою планів стратегічного розвитку університету, налагодженням культури цілісного людського розвитку студентів, викладачів і працівників.

Викладає в Українському католицькому університеті з 1998 року, а з 2008 року є першим проректором УКУ. На цій посаді відповідав за загальне управління університетом, стратегічне планування і розвиток, кадрову політику, студентське життя і громадянське служіння.

Тарас Добко народився 2 червня 1971 року у Львові, Україна. У 2003 році здобув ступінь доктора філософії (Ph.D.) з відзнакою в Міжнародній академії філософії у князівстві Ліхтенштейн. Його докторська дисертація має назву «Happiness of the Human Person. A Phenomenological Study of the Human Person’s Disclosure in Happiness» («Щастя людської особи. Феноменологічне дослідження розкриття людської особи у досвіді щастя»). У 2011 році пройшов нострифікацію на ступінь кандидата філософських наук зі спеціальності «Етика» в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.

У 1996 році здобув ступінь магістра (M.A.) з відзнакою в Міжнародній академії філософії у князівстві Ліхтенштейн на основі порівняльного дослідження релігійної віри і метафізичного переконання про існування Бога. Раніше, у 1988-1993 роках навчався на механіко-математичному факультеті у Львівському державному університеті ім. Івана Франка, де отримав спеціаліста з теоретичної механіки з відзнакою.

Має 25 років викладацького досвіду в Українському католицькому університеті. А також викладав курси з філософії в інших закладах вищої освіти, зокрема у Львівському національному університеті ім. Івана Франка, Центрі розвитку магістерських і докторантських програм, Василіанському інституті філософсько-богословських студій імені митр. Йосифа В. Рутського; Вищому інституті філософсько-богословських студій ім. Миколи Чарнецького (ЧНІ); Інституті богослов’я, філософії і культури «Сулхан Сава Орбеліані», Тбілісі, Грузія.

Упорядник і науковий редактор 4-х книг, автор більш як 40 статей наукового та науково-публіцистичного характеру в українських та міжнародних виданнях.

Тричі проходив наукове стажування в Інституті європейських досліджень Нановіка, Університет Нотр-Дам, США. Дослідницькі зацікавлення охоплюють феноменологічну епістемологію, персоналізм в етиці, філософію релігії і секуляризацію, історико-філософський аналіз концепцій раціональності у європейській культурі, освіту і цілісний людський розвиток, проблеми університетської автономії та академічної культури.