Глава УГКЦ передав музею «Золотий хрест заслуг» і закликав дослідити історію капеланства українських збройних формувань

Глава УГКЦ передав музею «Золотий хрест заслуг» і закликав дослідити історію капеланства українських збройних формувань - фото 1
Патріарх УГКЦ Святослав 18 серпня передав  Національному музею історії України у Другій світовій війні (Київ, вул. Лаврська, 27) нагороду «Золотий хрест заслуг» о. Андрія Пшепюрського – духівника Легіону Українських січових стрільців.

"Наша Українська Греко-Католицька Церква зберегла безперервну традицію духовної опіки над українськими воїнами упродовж століть. І ми сьогодні хочемо нею поділитися. Ця безперервна тягла традиція духівництва в українських збройних силах є наживо присутня в ордені, який ми сьогодні бачимо", - сказав Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ.

У заході також взяли участь: о. Андрій Зелінський, заступник керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ, Ковальчук Іван Петрович, директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, а також працівники і науковці музею.

Глава УГКЦ розповів, що цю унікальну сімейну реліквію йому передала п. Любомира, правнучка о. Андрія Пшепюрського. За його словами, це унікальний вияв довіри української родини до Церкви.

«У певний момент я усвідомив, що ця реліквія належить не тільки нашій Церкві, вона належить українському народові. Вона є пам’яткою про столітні змагання українців за свою вільну незалежну державу. Це пам’ятка національно-визвольних змагань мого народу, тому про неї має знати Київ, Україна і світ», – поділився Предстоятель УГКЦ.
Блаженніший Святослав вирішив передати орден саме Національному музею історії України у Другій світовій війні тому, що це один з найбільш відвідуваних музеїв України на сьогоднішній день. Навіть в умовах пандемії його щоденно відвідує понад 1 500 відвідувачів.

Глава УГКЦ передав музею «Золотий хрест заслуг» і закликав дослідити історію капеланства українських збройних формувань - фото 77478

 

"Кращого амвону, за його словами, з якого о. Андрій Пшепюрський міг би проповідувати до сучасного українця, кращого місця, ніж тут, у цьому музеї, на київських пагорбах, над Дніпром, годі знайти. У цьому музеї ведеться грунтовна, серйозна, а головне, чесна і об’єктивна наукова праця. За кожним експонатом стоїть наукове дослідження", - сказав першоєрарх.

"Історія національно визвольних змагань України і українців є незнаною або ж малознаною для громадян України. А історія військового капеланства у національних формуваннях українців, які зі зброєю в руках виборювали свою державність, є взагалі білою плямою сучасної історіографії", – констатував Блаженніший Святослав і додав, що вивчення історії життя о. Андрія могло б послужити сучасним історикам у вивченні історичного періоду Першої і Другої світових воєн.

Глава УГКЦ запросив науковців Національного музею історії України у Другій світовій війні до співпраці з Українською Греко-Католицькою Церквою у справі дослідження історії капеланства українських збройних формувань.

Патріарх Святослав сподівається, що це допоможе сучасним українцям пізнати історію і традицію українського капеланства, яку зберегла саме УГКЦ.

Глава УГКЦ передав музею «Золотий хрест заслуг» і закликав дослідити історію капеланства українських збройних формувань - фото 77479

 

Невипадково, за словами Глави УГКЦ, «Золотий хрест заслуг» о. Андрія передається напередодні 30-ої річниці незалежності України, "бо це живий приклад, жива історія, яка розповідає нам, що наша незалежність має свою тяглість. За неї ми боролися століттями. Вона не є цілком новою, але відновленою".

Довідка

Нагорода «Золотий хрест заслуг» (з короною) заснована імператором Францом Йосифом I (Австро-Угорщина) в 1849 році для нагородження за заслуги перед країною, а під час Першої світової війни – за хоробрість на полі бою.

Отець Андрій Пшепюрський, священик Української Греко-Католицької Церкви, – один із перших польових духівників УСС – українського добровольчого військового формування у складі австро-угорської армії в роки Першої світової війни. Народився в Яворові. Навчався у Львові й Перемишлі. По війні виконував душпастирську місію у с. Старява Мостиського повіту на Львівщині. Зазнав переслідування радянськими спецслужбами. Помер у 1945 році.