28 жовтня 2016 року у Сєвєродонецьку відбувся Луганський регіональний форум «Зміни в 3D: асоціації, бізнес, влада».
Даний захід був присвячений стратегії розвитку області в умовах і після війни та відбудові країни.
Український Кооперативний Альянс підписав меморандум про співпрацю з Луганською цивільно-військовою адмністрацією та з агенцією регіонального розвитку Східного Донбасу.
Нам приємно одне: за дуже короткий час ми розвинули структуру – Український Кооперативний Альянс, про який знають найвищі чільники держави, та який має визнання в Україні та на міжнародному рівні у сфері малого і середнього бізнесу, соціального підприємництва та кооперації. Ми сформували команду, де частиною є екс-науковці, що закінчили студії у папських університетах, міжнародні експерти, досвідчені спеціалісти в Україні.
Наша організація запропронувала цілісну програму відбудови Луганської області, незважаючи на воєнні дії. На форумі з партнерами-кооператорами ми організували виставку про кооперацію та про Митрополита Андрея Шептицького, про його бачення реформ та розвитку та «як будувати рідну хату». У своїй програмі ми показали, на що здатний народ, якщо має тверезомислячу еліту, добре-організовані громади та ефективну систему цінностей. Як сказав президент Міжнародного Кооперативного Альянсу на саміті у Квебеку в Канаді: кооператори йдуть туди,де найважче і допомагають людям на місцях.
Гасло кооператорів в Україні: ми не можемо досягнути кращого майбутнього, якщо не будемо робити зміни вже і зараз. В найближчий час опрацьовуємо детальну програму співпраці між фермерами, аграріями, кооператорами, освітянами з Луганщини та Українського Кооперативного Альянсу. Ми готуємо круглі столи, конференції для проектування конкретних дій і практик для роботи у прифронтових зонах.
Був час розкидати каміння, є час і збирати...був час руйнувати, є і будувати....як написано у Біблії.
Принципи кооперації є актуальними для Луганщини. Чому?
1. Надія на те, що прийдуть великі капітали у прифронтову територію у найближчий час – це нереально. Єдиний правильний напрямок – це розвиток малого і середнього бізнесу. Є окремі патріоти з великого бізнесу, наприклад, герой України Олексій Вадатурський, Генеральний директор компанії "Нібулон", який заявив, що після нападу Росії в 2014 році, то принципово перейшов тільки на українську мову. Незважаючи на проблеми, збудував місцеву залізницю для транспортування продукції.
Але реальні зміни можуть бути завдяки реорганізації місцевих громад. Особлива роль може бути місцевих аграріїв, кооператорів та місцевих громад, що вміло і раціонально використають українське та європейське фінансування та зможуть модернізувати сільське господарство, програми розвитку малого і середнього бізнесу, що є основою збільшення середнього класу.
2. Мати реального зовнішнього ворога допомагає змобілізувати людей і їхню солідарність. Важливим напрямком має бути кооперативна освіта, особливо, в аграрному секторі. Ми маємо досвід у кооперативній освіті та опрацювали кілька напрямків відповідно до умов в Україні.
Було кілька хвилюючих моментів на форумі.
Слова губернатора Луганщини Юрія Гарбуза, що заставили замислитися, відчути біль і певну надію: під час обговорень співпраці між Львівською та Луганською областями пролунав факт: 269 молодих хлопців 18-26 років з Львівщини загинули на Луганщині, захищаючи свій народ і державу....30 з військових найшли своїх дружин на Луганщині, і вже народилося 9 немовлят у львівсько-луганських сім'ях. Любов дає майбутнє...як не дивно, люди цінять мир найбільше тоді, коли його немає...Але бажання жити є сильним...жити і давати надію на краще.
Український Кооперативний Альянс дуже цінує те, що були серед тих, з ким Луганська військово-цивільна адміністрація та агенція місцевого розвитку під керівництвом Лариси Бичкової підписали меморандум про співпрацю. Ми постараємось поділитися досвідом та вмінням для відбудови області і під час, і після війни. Готуємо інвест-форуми в Одесі, Києві, Лондоні та Римі для співпраці між європейцями та українцями.
Знамениті слова Богдана Гаврилишина: нам потрібна не національна ідея, а національна дія. Нам потрібна не просто програма економічного розвитку, а національного відродження, в якому усі народні інституції, а саме Церква, освіта, влада, бізнес та молода еліта разом би попрацювали заради спільного добра.
Зиновій Свереда,
доктор соціальної економіки,
Президент Українського Кооперативного Альянсу