Кремль активізовує гібридний вплив через Церкву, - волонтерська спільнота InformNapalm

Кремль активізовує гібридний вплив через Церкву, - волонтерська спільнота InformNapalm - фото 1
Ймовірна мета – відвернути увагу країн-членів НАТО від загрози повномасштабного російського вторгнення в Україну. Також це необхідно для чергової ескалації агресії на Донбасі. Про це йдеться у програмі прессекретаря Міжнародої волонтерської спільноти InformNapalm Михайла Макарука на 24 каналі.

Як йдеться у сюжеті, архиєпископ Православної Церкви України Євстратій (Зоря) звернув увагу на нещодавні активні робочі поїздки заступника голови відділу зовнішніх церковних зв'язків Російської Православної Церкви протоєрея Миколи Балашова за маршрутом Белград (Сербія) – Баня-Лука (Боснія і Герцеговина) – Загреб (Хорватія).

"Маршрут не випадково накладався на активізацію загострення подій на Балканах. Цей відділ РПЦ ще з радянських часів Кремль використовував для прикриття агентурної та розвідувальної роботи за кордоном.

Також, крім Балкан, росіяни продовжили працювати "м'якою силою" по Польщі. Делегація російського Фонду підтримки християнської культури та спадщини 11 грудня 2021 року відвідала Білостоксько-Гданьску єпархію Польської Православної Церкиви.

За даними поінформованих джерел, росіяни нібито передали польським релігійним діячам велику "пожертву" на мільйони євро.

Опосередковано факт "пожертви" підтвердив у своїх коментарях і голова цього російського фонду Єгор Скопенко, який очолював делегацію. Він заявив, що "займається такою благодійністю і в інших помісних Церквах"", - йдеться у сюжеті InformNapalm.

Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm вже публікувала цикл досліджень FrolovLeaks, у яких викривала методи гібридного російського впливу саме через церковні установи, фонди, церковних діячів та наближених до РПЦ осіб.

Також завдяки даним від активістів "Українського кіберальянсу" вдавалося розкрити те, що за підготовкою деяких антиукраїнських провокацій та акцій в Польщі стояли замовники з Росії.

Йдеться про Єгора Скопенка, який наприкінці 2020 року почав керувати Фондом підтримки християнської культури та спадщини.

Як сказано у програмі, цей фонд створила державна корпорація "Росатом" у 2019 році. Він має розгалужену структуру й може використовуватись Кремлем для гібридного впливу, лобіювання та прикриття російських фінансових операцій за кордоном.

На сайті вказано, що проекти фонду реалізуються у 15 країнах, серед яких: Болгарія, Грузія, Туреччина, Фінляндія, США, Іспанія, Швеція, Боснія та Герцеговина, Ізраїль, Франція, Сирія, Польща, Ліван, Ісландія та Росія.

Дослідники InformNapalm вважають, що новостворений фонд є проектом для прикриття роботи російських спецслужб через релігійні установи в різних куточках світу та лобіювання російських інтересів шляхом значних точкових фінансових ін'єкцій. Кураторами вищезгаданого фонду є Олексій Ліхачов – російський державний діяч, генеральний директор "Росатома", а також Сергій Обозов, який є його заступником.

Саме Олексій Ліхачов, Сергій Обозов та Єгор Скопенко 30 листопада 2021 року в Москві були на зустрічі з Московським Патріархом Кирилом, де, ймовірно, й отримали інструкції для подальшого паломництва на Балкани та просування російських інтересів.

Як йдеться у сюжеті, завдяки прикриттю російських дипломатів вдалося провезти без розмитнення значну готівкову суму для "пожертв", які активно роздавали під час туру.

Михайло Макарук наголошує, що існує багато напрямків, за якими Росія здійснює гібридний вплив для дестабілізації ситуації в різних країнах світу. Це інформаційні, економічні, політичні, військові, терористичні та інші засоби.

"Одним зі стовпів Кремля, який надає додаткові можливості легкої інфільтрації агентів впливу за кордоном, залишається Російська Православна Церква.

Її діячів часто називають "диверсанти в рясах" або "священники у погонах" за численні свідчення тісної співпраці цієї релігійної структури з радянськими, а після розпаду СРСР – російськими спецслужбами.

Державні корпорації та чиновники тісно співпрацюють з релігійними установами в межах просування інтересів "русского мира"".

Усі дані, згаданих у сюжеті подій, отримані під час моніторингу відкритих джерел інформації. Автори програми наголошують, що усі це потребує розвідки й додаткової уваги правоохоронних й безпекових органів як країн Європейського Союзу, так й інших держав, зацікавлених у недопущенні дестабілізації ситуації на Балканах.

"Наразі ми не маємо доказів, що за чергові щедрі "пожертви" закордонним церквам російська делегація просила у "духовників" сприяти гібридним операціям Кремля на Балканах та у Польщі, але такі ризики існують. Москва неодноразово вже випробовувала подібні гібридні інструменти підкупу як при підготовці до агресії щодо України, так і в інших державах. Тому потрібно досліджувати такі дії з особливою увагою", - наголошують в Міжнародій волонтерській спільноті InformNapalm.