«Магніт» блаженного мученика Симеона Лукача
Отець Володимир Лукашевський, який служить у відпустовому центрі бл. Симеона Лукача, розповів як стрімко і цікаво розвивається центр і про плани його розбудови як необхідного для пам’яті про тих, хто свого часу теж постраждав від російських окупантів.
«7 липня цього року відзначаємо 130-ту річницю з дня народження блаженного мученика Симеона Лукача. В його родинному селі протягом останніх п’яти років активно розвивається відпустовий центр на його честь, — каже отець Володимир. — Метою центру є популяризація бл. Симеона Лукача. Але також — і це є зараз особливо важливим — ми стараємося на кожній Літургії говорити про підпільний період УГКЦ, бо як тоді, так і тепер маємо одного і того ж ворога. Тому, перш за все, маємо молитися до наших новомучеників, які переживали ті ж страсті, які переживають зараз люди в Україні».
Як вважає священнослужитель, на жаль, в Україні часто не знають наших українських святих і блаженних мучеників. Це, насправді, — проблема, бо у нас їх є більше двох десятків, але знають може, від сили двох-трьох. Тому маємо їх популяризувати.
«Наш відпустовий центр — єдиний такий в Україні, — наголошує отець Лукашевський. – Власне, розпочався він з того, що у 2017 році виникла ідея зібрати в одному приміщенні речі бл. Симеона Лукача, які люди тримали в своїх оселях. Отже, спорудили музей за принципом родинної хати, яка, на жаль, не збереглася. 29 квітня 2018 року музей освятив Глава УГКЦ. Він подав такий меседж: «Я бажав би щоб молитва вшанування блаженного Симеона не зупинялася цій події а розвивалася»».
Таким чином, з того часу щомісяця 29 числа в Старуні є молитовні нічні чування. Спочатку їх проводили в парафіяльній церкві. До слова, Старуня має три діючі греко-католицькі парафії. Як розповів о. Володимир, на одній з них – Верховних Апостолів Петра і Павла — розпочалося свого часу молитовне вшанування Симеона Лукача.
Разом з молитвою в Старуні почалося активне будівництво на території центру блаженного Симеона. У 2020 році спорудили Хресну дорогу, яка починається від джерела Божої Матері Неустанної Помочі. Цікава історія того джерела – це колись була стара закинута криниця і люди про неї пам’ятали. Тож її реконструювали, відновили, і зараз там джерело. Далі іде класичних чотирнадцять зупинок Хресної дороги, остання з яких виконана у формі Гробу Господнього мозаїкою отцем Євгеном Андрухівим з Івано-Франківська. На вершині Старунської гори також встановлений 25 метровий хрест, в середині якого є богослужбова каплиця Пресвятої Родини.
«Це має таку глибоку символіку, бо Христос почав свою діяльність з родини. Колись був такий меседж, що в часи підпілля родина врятувала Церкву, а зараз Церква має молитися за сім’ї», — підкреслює отець Лукашевський.
Митрополита Івано-Франківський УГКЦ Володимир Війтишин 19 червня 2022 року проголосив в Старуні відпустове місце. І слідом за цим минулого року в центрі бл. Симеона Лукача отримали від Ватикану право повного відпусту – особливий привілей Католицької Церкви для паломницьких центрів. Отже, почалася нова історія центру. Кілька днів тому тут святкували річницю цього привілею.
Відповідальними за відпустовий центр призначили двох священиків – отця Юрія Сидіра, який є настоятелем каплиці Пресвятої Родини, і Володимира Лукашевського, помічника настоятеля і відповідального за медійний розвиток центру. Юридично відпустовий центр також відокремлений від парафії.
«Ми започаткували також таку цікаву практику – щомісяця один з єпископів Синоду УГКЦ служить у нас, — ділиться отець Лукашевський. — Тож у нас уже побувало більше десятка владик. Зараз на чування до Старуні очікуємо єпископа з Кам’янець-Подільської єпархії Івана Кулика. Це також заохочує приїжджати більше людей. До слова, на Синоді владики часто жартують – «а ти вже був в Старуні?». Це, насправді, такий приємний момент, коли наші єрархи звертають свою особливу увагу на Старуню».
Парохи центру бл. Симеона Лукача давно зауважили, що щоразу сюди приїжджає більша кількість людей — на чуваннях бувало навіть до чотирьох з половиною тисяч прочан. Їх, звичайно, потрібно належно приймати. За приклад, як кажуть, взяли старовинні діючі відпустові центри, такі як – Гошів, Крилос, Погоню та закордонні – Фатіму, Люрд. Враховують, що там є і чого не вистачає на етапі планування командою архітекторів, мирян, священиків, які комплексно працюють над розвитком відпустового центру в Старуні.
«Тому було прийнято рішення збудувати базиліку – саме так її назвав Патріарх Святослав, коли побачив проект, — каже отець Володимир Лукашевський. – Отже, будемо будувати нову велику сакральну споруду, яка буде присвячена блаженному Симеону Лукачу і всім українським новомученикам. Вона буде вміщати понад дві тисячі осіб. Дуже цікава її форма – дуже не класична, не типова для візантійської церкви. Вона буде мати два крила і центральний купол, який буде «посаджено» в землю. Отже, основний храм буде під землею. А купол — ніби виринає з-під землі. Згідно зі задумкою архітектора Юрія Ковальчука – це Греко-Католицька Церква, яка була в підпіллі і виринула, воскресла. Базиліка буде мати загалом три поверхи – самий храм буде на першому поверсі. Також включатиме ризниці, каплиці, катехитичні, адміністративні приміщення. Внизу поставимо мощі нашого блаженного Симеона Лукача в такій особливій каплиці для вшанува. Над мощами буде стояти основний престіл, на якому звершуватиметься богослужіння. Також поруч базиліки буде споруджено гора Вервиці, де прочани зможуть розважати».
Але перш, ніж це буде збудоване, було прийнято рішення вже поставити місце для моління на Старунській горі. Тому 29 квітня 2023 року, в п’яту річницю візиту Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, освятили храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, який теж є по своєму унікальним, бо виконаний зі скла. І стоячи у ньому, можемо бачити чудову панораму гір, які є довкола. В ньому є також цікавий іконостас, виконаний зі скла.
«Чому Благовіщення – бо ми в часі війни чекаємо вістки про мир і справедливу перемогу, тому молимося, — додає отець Володимир. — Храм освятив митрополит Володимир і з тих пір щодня проводимо там богослужіння. Власне, практику щоденної молитви ми розпочали в перший день повномасштабної війни. Спершу на 18 годину зібралося десь два десятки людей. Зараз їх кількість збільшилася. Так само свяшеників, яких одного разу було п’ятдесят».
Окрім класичних прощ у відпустовому центрі бл. Симеона Лукача в Старуні організовуються спеціальні. Приватні прощі для окремих парафій – одного разу було понад 300 прочан. Були і тематичні — як от проща сімей, медичних працівників, архиєпархіальні і всеукраїнські.
«Відгуки маємо дуже гарні – що це місце спокою, місце миру, де особливо відчувається Божа присутність і ласка», — каже отець Лукашевський і доповнює, що тут навіть жартують, що блаженний Симеон Лукач певно свого часу десь під хрестом на горі закопав магніт, який притягує людей.