МАНІПУЛЯЦІЯ ЧИ НЕВІГЛАСТВО? Нехай розсудить Бог!
Архиєпископ Віталій Кривицький
У недільному випуску "ТСН Тиждень" журналістка повідомила, що Папа Франциск дозволив католикам займатись сексом поза шлюбом. І це було названо "фривольністю Церкви" та "курсом на цивілізацію". Особисто мене дивує та болить, наскільки можна вирвати окремі слова з загального контексту та приписати їх тому, хто цього не казав.
Насправді ефект “зламаного телефону” почався від заголовку “Папа не вважає позашлюбний секс найсерйознішим гріхом”, який враз з іншими ЗМІ, ТСН розтиражувала 8 грудня. У недільному випуску однак заголовок вже еволюціонував у “Можна!”
Вчення нашої Церкви від цього не змінилось. Як і раніше, позашлюбні стосунки не є прийнятними для католиків, і слова, що пролунали з вуст журналістки є брехнею. Уважний читач, який цікавиться новиною повністю, а не лише заголовком, може помітити певну МАНІПУЛЯЦІЮ або НЕВІГЛАСТВО у поданій новини? Але це вже залишимо Божому суду.
У сюжеті бачимо уривки відео з промови Папи з вікна Апостольського палацу (можливо, традиційна молитва "Ангел Господній") та з зустрічі в рамках Апостольської подорожі до Греції. Натомість питання, про яке згадали у сюжеті, вирвано з розмови із журналістами, що відбувалась на борту літака під час перельоту з Афін до Риму, 6 грудня 2021 року. Вже традиційно, завершення Апостольських подорожей супроводжується розмовою понтифіка з журналістами та обговоренням актуальних питань.
Одне з питань до Святішого Отця від французької журналістки Сесіль Шамбро стосувалося нещодавнього рапорту про випадки сексуальних зловживань духовенства проти неповнолітніх, оприлюдненого у Франції та поспіху у прийнятті відставки Паризького архієпископа Опеті. Щодо рапорту Папа підкреслив важливість обережності в інтерпретації даних. Говорячи про справу з архієпископом Мішелем Опеті, Святіший Отець зазначив, що той став жертвою балачок та пустослів'я. Папа сказав, що архієпископ був звинувачений у прогріхах проти шостої заповіді.
Натомість далі варто зацитувати наступні слова Папи, які подає офіційний ресурс Vatican News: «Це є гріхом, але не найсерйознішим гріхом, бо гріхи проти тіла не є найважчими гріхами. Найважчими є ті, які мають “непорочніший вигляд”: гордість і ненависть». Потім Святіший Отець зазначив, що Опеті є грішником, як і Папа є грішником, як і святий Петро був грішником, але на якому Христос заснував Свою Церкву… Як же Церква тих часів прийняла єпископа-грішника, який відрікся Христа? Бо була нормальною Церквою, яка вміла почуватися грішницею, була покірною Церквою.
Натомість ось тут можна знайти повний текст розмови Папи з журналістами - https://cutt.ly/bYH1xES
У такому випадку, хочеться просити журналістів за коментарями звертатись до фахівців з питань релігійної тематики, а саме представників релігійної спільноти, та не виривати слова з загального контексту, тим самим створюючи сенсацію там, де її немає. Розповсюджений фейк може стати більшим злом для людей, ніж гріх двох людей у позашлюбних відносинах. Проте і їхній переступ не перестає бути гріхом та вдаряє у суспільство, хоча й торкається меншої кількості задіяних осіб.
Закликаю вірян критично ставитись до інформації, яку подають журналісти та завжди її перевіряти на офіційних церковних ресурсах, не піддаючись впливу сенсаційних заголовків.