Міськрада Хмельницького втретє відмовила мусульманам у виділенні ділянки під мечеть
Депутати Хмельницької міської ради на сесії 12 грудня 2012 року втретє відмовили мусульманській громаді міста у виділенні 5000 квадратних метрів комунальної землі для будівництва духовного центру та соборної мечеті.
Як повідомив РІСУ Ігор Западенко, мусульмани міста Хмельницького ще у 2011 році двічі зверталися до міськради з аналогічним клопотанням, однак обидва рази рішення про виділення їм землі не набирало необхідної більшості голосів. Сесійне засідання у серпні 2011 року, на якому вирішувалося, чи надавати землю під мечеть, супроводжувалося протестною акцією під стінами міськради віруючих кількох християнських конфесій та активістів ВО "Свобода", яку ісламські ЗМІ одразу ж назвали провокаційною. Хмельницький імам Абдуль-Керим Мухамедов тоді ж заявляв про намір звернутися до суду або прокуратури "з метою у законному порядку домагатися дозволу на побудову мечеть у цьому місті".
На відміну від минулорічного, новий розгляд питання про землю для мечеті відбувся без мітингів, з дебатами у сесійній залі. Імам Абдуль-Керим Мухаммедов наголошує: "Ми приймемо будь-яке рішення депутатів. Але, яким би воно не було, ми працювали і будемо працювати для того, щоб наше українське суспільство було більш толерантним, мало культурні і релігійні цінності, щоб люди поважали один одного незалежно від нації, щоб кожен із нас мав віру в серці".
Опонентом виступив Валерій Шевченко, голова постійної депутатської комісії з гуманітарних питань: «Наша комісія однозначно проти. Що дасть мечеть місту в соціальному, економічному чи культурному плані? Досвід Європи свідчить про те, що там, де з’являються такі центри, з’являються й люди, які приносять проблеми».
Іншу позицію висловив голова депутатської комісії з питань архітектури та земельних відносин Іван Бухал: «Я працював в мусульманській країні, у Косово. Під час роботи ми не питали нікого: мусульманини він чи ні. Але я буду голосувати проти виділення ділянки не тому, що мусульмани мають якісь не ті наміри, а тому, що більшість людей, думку яких я вивчав, проти того, щоб надавати ділянку під мечеть. А тим часом, нехай духовні лідери усіх конфесій, не тільки мусульман, більше уваги приділяють добрим справам".
На підтримку надання землі мусульманській громаді висловився лише депутат Анатолій Савчук: «Я сам православний віруючий, але вважаю, що екстремісти та неврівноважені люди є у будь-якій релігії. Зараз, на жаль, світовими мас-медіа створений негативний імідж ісламу. Те, що не буде мечеті як офіційного центру мусульман – не означає, що тут не буде мусульман. Якщо буде організований центр – тоді міська влада зможе мати якусь міру впливу. Це позитивний момент».
У підсумку ж за надання мусульманській громаді згоди на розробку проекту землеустрою для будівництва соборної мечеті та духовного центру проголосувало лише 5 депутатів із 53 присутніх – відтак, клопотання відхилено втретє.
Нині мусульмани міста Хмельницького відправляють духовні потреби в орендованому приміщенні. Чисельність вірян, які беруть активну участь у духовному житті, становить близько 50 чоловік.