• Головна
  • Моніторинг
  • “Молися, де б ти не був”: В Україні діє унікальний проєкт “ІMolytva”. Як долучитися...

“Молися, де б ти не був”: В Україні діє унікальний проєкт “ІMolytva”. Як долучитися

20.08.2020, 11:42
“Молися, де б ти не був”: В Україні діє унікальний проєкт “ІMolytva”. Як долучитися - фото 1

Проєкт “ІMolytva” діє в Україні вже понад рік. У рамках інціативи, щоденно користувачі можуть слухати онлайн-розважання, молитви із музичним супроводом. Започаткували проєкт монахи “Товариства Ісуса”. Чому настільки необхідною є щоденна молитва, навіщо перейшли у онлайн-формат ще до карантину і як навчитися розміреному молитовному ритму у швидкому і буреннному сьогоденні, ми поспілкувалися із священиком Віталієм Осмоловським, співзасновник проєкту “ІMolytva” в Україні, який також повідав, чим саме відрізняється стиль Ігнатіанської молитви і чому постать засновника “Товариства Ісуса” просто не може втратити своєї актуальності ні за яких обставин.

о. Віталій Осмоловський - фото 57236
о. Віталій Осмоловський

 

— У чому полягає проєкт “ІMolytva”?

— Взагалі цей проєкт заснували ірландські єзуїти. Він називається “Pray as you go”. І потім вже єзуїти з інших країн почали його впроваджувати у життя на місцях. Передусім цей сервіс призначений супроводжувати повсюди, де б людина не була, допомагаючи у молитві, коли маєш нагоду молитися під час дня, чи у дорозі, чи перед роботою, чи в університеті. Звичайно ж не під час лекцій. Щодня пропонується нова молитва. Ми її переважно беремо з Євангелія дня. Тобто це не думка дня, і не проповідь. Це основа для нашої власної молитви. Тривалість молитви є різною. Від 5-ти до 15-ти, чи 20-ти хвилин. У цьому подкасті поєднані музика, текст Божого Слова і розважання. Мета стати більш уважними до Божої присутності у нашому житті, відкривати як зростати у цих відносинах з Ним, слухати, розмірковувати це Слово і впроваджувати у своє життя, там де ти є. Щоб слухати і чути. Дивитися і бачити. Відчувати і втілювати. імплементувати. Тобто цей спосіб, ця запропонована молитва грунтується на духовних вправах Ігнатія Лойоли.

— Як Ви вважаєте, у наш дуже прискорений час, як налаштуватися на молитву? Можливо є якийсь рецепт?

– Рецепт простий. Ввімкни і слухай. Апетит прийде згодом, якщо його не маєш. Така само як із їжею. Якщо не маєш апетиту, то мусиш принаймні почати готувати, чи їсти. Так само і з цим. Якщо шукати додаткових знаків, імпульсів, їх може і не бути. Якщо ти відкритий на Боже діяння, на волю, то молитва прийде. У цьому задіяні люди, які виконують працю. Це не є дуже легко. Треба написати розважання, яке має свою схему. І вони є різноманітні. Мені особисто не подобається, коли всі оці коментарі до Євангелія дня, вичурний священик починає коментувати у світлі прожекторів. Адже кожен Святе Письмо переживає по-своєму. Чому сестри-монахині не коментують Святе Письмо? Чому жінки-мирянки цього не роблять? А у нас вони мають таку можливість. Непотрібно неодмінно закінчувати богословські факультети для того, щоб коментувати Святе Письмо. Але мені прикро, що жінки публічно не коментують Святе Письмо, самостійно не створюють свої канали. А ми даємо таку можливість.

— Ви зазначили, що основою цієї молитви є духовні вправи Ігнатія Лойоли. У чому особливості Ігнатіанської молитви, популярність якої у світі постійно зростає?

— Духовні вправи Ігнатія Лойоли скеровані на інтерперсональний контакт з Богом,, Ісусом. Головна мета зрозуміти себе, яким я є, і Яким є мій Господь, чи Він реальний, чи Він вигаданий. Бо дуже часто, молячись, ми не звертаємо уваги скільки суто “мого” є у погляді на Бога. А особливо на ті речі, що Бог хоче мені сьогодні сказати. Феномен цих духовних вправ і є у тому, щоб розпізнавати порухи душі через контемпляцію і медитацію. Медитація це більш розумове задіяння у молитві, а контемпляція – це коли ти споглядаєш, немов “додаєш” себе у цю сцену, у цю притчу і дивишся, де ти є. Як Господь виглядає, де ти біля нього, чи далеко, чи близько, як Господь виглядає. Ця форма молитви і є духовність. Бо є 3 рівні. Релігія, віра і духовність. На жаль, більшість нашого суспільства в Україні знаходиться на першому рівні, тобто на рівні релігійному. Ідеться тут про такі речі виконання ритуалів, молитов, процесів. Вже потім, коли маю наполегливість, то входжу у сферу Одкровення, сферу віри, коли Господь відкриває себе, ти вступаєш із ним у такий інтерперсональний контакт. Коли я пізнаю, ми познайомилися, тоді входжу у третю сферу, коли можуть бути навіть містичні переживання. І ігнатіанська молитва побудована на тому, щоб допровадити людину до цього третього рівня. І кожна людина може зробити лише 1 тиждень такої молитви на рік. Бо це дуже серйозна молитва, вона проводиться у тиші, при відокремленні від світу, лише спілкуєшся із своїм духовним наставником, медитуєш і можеш відчути як Бог діє. Чому люди мають потребу у такій молитві? Особливо зараз зростає її актуальність, коли світ такий кольоровий, різноманітний і у цьому всьому можна так загубитися. І навіть декілька хвилин на тишу, молитву, розважання є дуже корисні. Тому це теж було таким імпульсом, щоб заснувати цю “Імолитву”.

— Засновником “Товариства Ісуса”, яке і започаткувало проєкт “Імолитва” був Ігнатій Лойола. Розкажіть, чому його постать актуальна сьогодні і як у контексті сьогодення, наприклад,розуміти його цитату про те, що “Ціль виправдовує засоби”.

— Цитати Ігнатія Лойоли потрібно розглядати у контексті, коли він жив.У контексті його походження, історії життя і так далі. Передусім Ігнатій був справжньою людиною, був солдатом, був грішником. Він вбивав людей на війні, мав проблеми із законом. Ці його недосконалості роблять Ігнатія дотичним до всіх нас, які теж ще не є святими.Він демонстрував велику хоробрість упродовж всього життя. У часи інквізиції, навіть коли могла загрожувати смерть, він залишався вірним Церкві.Він був стійким як особистість. Також був наполегливим. Багато людей могли б втратити приналежність до Церкви, зазнавши переслідувань, але він не втратив. Ігнатій був рішучим, освіту почав здобувати після 30-ти років, на той час це було досить смішно,і сміялися з нього, він це описував. Але знав, що через цю освіту може краще пізнати Бога. Мав вогонь любові до Бога, і ця любов до Ісуса була заразною, і ця його майстерність і у навчанні, і у тому як мати особисті стосунки із Богом, перекладалося на його особисте життя. Він не хотів бути генералом товариства, не хотів, щоб воно називалося його іменем, ігантівці, чи якось так, а розумів, що все є заради Божої слави. Тому він заснував Чин єзуїтів від імені Ісуса. І Ігнатій Лойола мав у певній мірі феміністичні погляди. Для нього кожна людина була на тому самому рівні, без різниці походження,а на той час це було дуже радикально, адже жінки не мали права на освіту, вони вважалися на другому місці. Це є різниця. І це зосередження на повчанні святого Павла, про те, що Адам був першим сотвореним і так далі, і так далі, і це принижувало жінку. А Ігнатій на це не звертав уваги. Тому більш зрозумілим стає цей вислів “Ціль виправдовує засоби”.

Розмовляла Оксана Бабенко