Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього

Обитель Будди - фото 1
Обитель Будди
Джерело фото: Любов Потапенко і Віктор Кошмал
До Обителі Будди, який допомагає всім, група зацікавлених чернігівців приїхала в пошуках нових знань і відповідей на складні життєві питання. Зокрема, як ставитися до війни, що нині відбуваються в нашій країні, як зберігати спокій і рівновагу, де брати сили й мудрість, щоб не примножувати зло і не отруюватися ненавистю?

Ретритний центр Чиста земля, або ж Обитель Будди, міститься за 30 кілометрів від Чернігова – у маленькому мальовничому селі Гориця неподалік Десни.

Екскурсію веде Ігор Підгорний - фото 97885
Екскурсію веде Ігор Підгорний

 

Знайомство і спілкування з Ігорем Підгорним – засновником Обителі Будди – ламою, наставником або ж учителем, вийшло легким і цікавим. Він одразу провів нам екскурсію територією: показав усі цікавинки й розпочате нове будівництво. А потім запросив усередину будиночку, де згодом за чаєм продовжилося спілкування. У центрі обійстя всіх здивував стовп, який тут називають Центром всесвіту. Не менше захвату викликали Смуга розвитку чутливості та Будинок сонця.

Після активних бойових дій на Чернігівщині (село Гориця було в окупації), в Обителі Будди заняття і тренінги в повному обсязі ще не відновили, але гості й помічники навідуються. Нині тут зводять іще один будинок (на 45 квадратних метрів), у якому житиме один із членів команди Ігоря Підгорного, оскільки чернігівська квартира цього чоловіка розбомблена.

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97886

До речі, всі охочі можуть долучитися до роботи й дізнатися секрети, як у стислий термін збудувати екологічно чисте помешкання. «Контейнерне житло нам не подобається, тому розробили свій проєкт, – розповідає Ігор. – Архітектор – зі Львова, дизайнерка – з Таїланду, втрьох за три дні розробили макет будівлі, тепер ідею втілюємо».

Чернігівські буддисти до початку квітня надавали землякам гуманітарну допомогу: 180 тонн продовольства і медикаментів завезли в Чернігів під обстрілами бусиками, які проскакували під обстрілами.

Перша збудована тут споруда нині є вітальнею, кухнею, офісом з усіма зручностями. Споруду за технологією саманного будівництва – дерев’яний каркас, солома, глина – звели за півтора місяця. Місцева влада занесла цей «солом’яний будинок» до екскурсійного маршруту, щоб показувати, як люди своїми незначними силами і ресурсами можуть робити якісні речі. І наша група оцінила нову технологію – відмОстка (гідроізоляція) будинку з допомогою щільного агроволокна і щебеню.

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97893

Однак – про все по порядку.

Плекати в собі повагу до розуму

Обитель Будди на Чернігівщині виникла сім років тому на невеликій ділянці (45 соток), порослій молодими соснами, на краю села. Адже ретрит – це усамітнення, віддалення від спільноти для духовної роботи над собою. Мета діяльності ретритного центру – допомагати людям знаходити відповіді на складні питання, грамотно реагувати на виклики сьогодення, зберігаючи рівновагу, фізичне і душевне здоров’я. У цьому мають допомагати давні традиції буддійської Дгарми (сукупності норм і правил, дотримання яких необхідне для космічного порядку) в поєднанні з досягненнями сучасної науки. На думку буддистів – це ключ до розв’язання життєвих проблем.

На деякі з означених питань можна знайти відповіді у збірці «Дгарма воєнного часу», яку Ігор написав цієї весни. Тут є роздуми про те, як перестати жити минулим, як подолати відчуття провини «того, хто вижив», як не впадати в стан жертви. Адже тільки людина серед живих істот може ставити собі завдання розвитку і ставати творцем.

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97894

Засновник Обителі Будди наголошує: «Наша мета – знайти цілісність, пробудити свідомість, позбутися ілюзій. І всі уроки життя потрібні саме для цього. Коли будуть зникати ілюзії – на їхньому місці буде з’являтися реальність. А реальність і є цілісність».

На запитання, як ставитися до нинішніх подій, Ігор Підгорний відповів: «Кожен народ проходить свої випробовування для того, щоб знайти цілісність. Ми 30 років не могли зрозуміти, хто ми, не могли сформувати план свого розвитку, а зараз вимушені це робити. Дійсно, мова, віра, армія – це добре. Але якщо не буде розуму як першоджерела, то у нас буде божевільна армія, божевільна віра та божевільна мова. Ми повинні почати плекати в собі повагу до розуму, вчитися якісно думати. Тому кожен із нас повинен навчатися мислити, бути відповідальним, думати наперед. Адже як ми думаємо, так ми і живемо».

Ігор Підгорний вважає, що вже тепер нам, як народу і кожній особистості, треба почати формувати позитивний образ майбутнього на найближчий час: місяць, півроку, рік. Необхідно також розпочинати щоденні позитивні дії, щоб задумане майбутнє настало. Адже якість нашого життя залежить від того, наскільки ми розрізняємо причини й наслідки. Варто розуміти самим і розповідати іншим, щоб ті не чекали дива. Від такої причини, як очікування, вийде такий наслідок, як ніщо. Тому щоденно треба робити кроки, щоб реалізувати своє майбутнє.

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97895

Уникнути виснажливих пошуків

Про ідею заснування ретритного центру Чиста земля Ігор розповів так: «Шукати десь рай або щось подібне, означає ніколи його не знайти, і провести життя у виснажливих пошуках, – таку думку одного разу висловив учитель – лама Данзан, – який бував на Чернігівщині. – Тож необхідно створити місце, де буде тихо і спокійно, щоб мати змогу займатися практиками розвитку своєї свідомості. І щоб інші мали змогу туди прийти. Хтось – за спокоєм, хтось – за розвитком. Якраз цього шукають мільйони сучасних людей».

Учитель дав і таку настанову: розвивайте для людей можливості знайти відповіді на питання, які їх хвилюють. Бо питань у людей буде все більше, а відповідей – усе менше. Адже якщо людина погано думає, або не те думає, то рано чи пізно з нею станеться якась халепа. Власне, з таких міркувань і виникла Обитель Будди.

Лама Данзан Хайбзун Самаєв, за словами Ігоря, був першим наприкінці радянського періоду, хто мав усі буддійські знання. Тому допитливий відмінник – студент-історик із Чернігова Ігор Підгорний – його знайшов, познайомився і став його учнем. Із початку 90-х років минулого століття Ігор дружить і з керівником лабораторії нейробіофізики інституту ім. В.М. Глушкова в Києві. Поєднання давніх знань і сучасних наукових відкриттів – ось підґрунтя для розв’язання проблем сучасних людей.

«Буддизм – не релігія, – пояснює він. – То європейці так назвали це знання, за принципом найближчої аналогії. Це і не філософія, це – практика того, як жити в світі, щоб бути щасливим. Це – знання про реальність. Чому в житті бувають клопоти? Тому, що людина чогось не знає: переходить дорогу на червоне світло і рано чи пізно станеться ДТП. Тому важливо знати закони, які рухають життя».

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97896

Смуга розвитку чутливості

«Сучасні люди втрачають контакт із собою, у них з’являється емоційна грубість, нечутливість, – пояснює Ігор. – Якщо людина вважає нормою звичний свій стан, а звичне в наших умовах зазвичай є «горбатим», то необхідно це виправляти. Для цього в нас існує тренувальне місце: сім снарядів для того, щоб відновити емоційну чутливість до себе».

Першим снарядом є звичайна колода, як на шкільному майданчику, по якій можна легко пробігтися. Далі така ж сама колода гойдається на ланцюгах, і людина одразу «злітає», не розуміючи, в чому справа, але чітко відчуваючи, що цю штуку обманути неможливо. А потім – звичайна гойдалка: виявляється, не кожен уміє себе розгойдати і зупинити…

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97890
Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97891

Висновок: люди не відчувають себе і не вміють тримати баланс, не вміють взаємодіяти навіть із колодою. А для взаємодії з іншими людьми потрібно відчувати себе, свої інтереси і враховувати інтереси інших. Якщо ж не відчуваєш ні себе, ні інших, тоді з’являються проблеми.

Для кращого розуміння себе і тренування балансу, для відновлення контакту з тілом та контролю над емоціями створений Центр розвитку чутливості. Комплекс цих снарядів дуже приваблює приїжджих. А приїжджають сюди ті, хто хоче долучитися до медитації, отримати заряд енергії та бадьорості незалежно від соціального статусу, освіти, віросповідання, хто прагне гармонійного життя.

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97889

Центр всесвіту і Будинок сонця

Микола Кузанський (Ніколаус Кребс) – німецький філософ, теолог, математик – писав: абсолют – це сфера з центром у кожній точці. Якщо так, то чому б центру не бути в Обителі Будди?

«Як вирішимо – так і буде», – резюмує Ігор Підгорний, показуючи нам високий стовп, пофарбований у п’ять кольорів, що символізують п’ять природних стихій (енергій) – простір, повітря, вода, вогонь, земля, з яких складається весь макрокосмос і ми в тому числі. Розлад здоров’я, каже Ігор, це розлад цих елементів у тілі людини (або вони в надлишку, або є нестача чогось, або те й інше водночас).

«Тібетська медицина робить діагностику за цими елементами, а ми перевели цю діагностику в інший вигляд, – продовжує розповідь лама. – Розробили систему з 50 запитань, відповівши на які, людина дізнається, яка кількість енергій і в яких пропорціях присутні в її тілі. Перевіряєтесь, приїжджаєте сюди, а тут інструктор «прописує» вам лікування: або проводити час біля води, або перебувати на повітрі, або грітися на сонечку».

Щоб сформувати образ майбутнього – можна підійти до Центру всесвіту, загадати бажання, тричі обійти спеціальною доріжкою навколо, прокрутивши три барабани – уособлення абсолютного начала, яке є у кожному з нас. Перший барабан – уособлення сили співчуття, другий – сили мудрості, третій – сили бездоганної дії. А в кінці обходу – дзвонимо (звук – символ енергії) і дякуємо. «Щоб жити в цьому світі – необхідне співчуття, – наголошує лама. – Без мудрості співчуття перетворюється в сентиментальність, а просто співчуття і просто мудрість без дій – це лежання на дивані і перетворення на фейсбучне військо». Описані дії – це в жодному разі не поклоніння стовпу – наголошує Ігор.

«Період, коли мало сонячних днів, у наших широтах триває довго. Тоді виникає дефіцит вітаміну Д, і в людини поганий настрій, апатія, безсилля, – пояснює Ігор мету створення Будинку сонця, який сприяє тілесному оздоровленню. – Тож кілька років тому ми зробили цю споруду без вікон. Тут облаштована сауна і «сонячна» кімната, сонце в якій імітують спеціальні лампи. Людина під ними не засмагає, а глибоко прогрівається, що сприяє утворенню вітаміну Д».

P. S.

У відвідувачів Обителі Будди, звісно, виникло безліч запитань до лами Ігоря – від побутово-організаціних до психологічно-філософських і духовних. Довго не могли попрощатися з господарем цього обійстя. У багатьох виникло бажання приїхати сюди зі своїм наметом і пожити кілька днів у цій атмосфері, в прекрасному природному середовищі.

«У буддизмі немає інституту проповідництва, – на завершення наголосив лама Ігор. – Є жива неформальна традиція: учень приїжджає до майстра, навчається в процесі спілкування і взаємодії. Є формальне навчання в спеціальних університетах. Чому майстер? Бо показує учням те, що звичайні люди робити не можуть».

Постів у нашому розуміння тут теж немає, утримання від звичної їжі може бути лише за медичними показаннями. Людина може жити, сповідуючи ахІмсу (етичний принцип ненасильництва в індуїзмі, джайнізмі, буддизмі), не вживаючи рибу, м’ясо, яйця, а може й не дотримуватися ахІмси, і це не буде засуджуватися. Все, що йде на користь, то добре, але головне – мотивація. І тут Ігор розповів притчу: троє людей працюють на будівництві – один носить каміння, бо так велів бригадир, другий носить каміння – бо треба годувати сім’ю, а третій носить каміння – бо він будує храм, де люди спілкуватимуться з Богом. Усі роблять однакову роботу, але сутність роботи різна.

Таке і плине час в Обителі Будди…

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97888

Подорож відбулася в рамках проєкту «Чернігів – #МістоСили», що реалізується в межах програми «Діалог» Центру міжрелігійного і міжкультурного діалогу «Лібертас».

Обитель Будди на Чернігівщині: вчитися якісно думати і формувати образ майбутнього - фото 97856