• Головна
  • Моніторинг
  • Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде "московська церква"...

Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде "московська церква"

29 березня, 20:45
Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде "московська церква" - фото 1
"Ми залишаємось в лаврі", - звернувся під час проповіді до сотень вірян намісник монастиря Києво-Печерської лаври УПЦ митрополит Павло (Лебідь) 29 березня.

Джерело: BBC News Україна

Віталій Червоненко

Попри побоювання щодо сутичок чи протистоянь, противників УПЦ в лаврі помітно не було. Сперечались з вірянами хіба що журналісти.

Формально це мала бути остання служба УПЦ в храмах лаври, адже це останній день дозволеної владою оренди. Ще 10 березня лаврський державний заповідник повідомив УПЦ про розірвання договору безстрокового користування - церква мала 20 днів на виїзд. Тобто 30 березня їх там вже не має бути.

Проте ні у монахів, ні у духовенства, ні у вірян (серед яких був боксер Олександр Усик) сьогодні не було жодного бажання і настрою покидати лавру. Вони цього поки що і не зроблять.

Хоча церковники дуже активно вивозили своє майно, речі і техніку в останні тижні, 29 березня верхівка УПЦ МП чітко сказала - вони тут залишаються. Принаймні до рішення суду.

Ще з самого ранку до служби владика Павло оприлюднив скандальне відео, в якому чітко сказав - ніхто лавру не покине - тільки за рішенням суду, до якого УПЦ звернулась ще 23 березня. Навіть додав, що вже троє суддів взяли відвід.

Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде 'московська церква' - фото 111301

Павло був настільки емоційним, що розповідь про подальші плани він дуже щедро приправив особистими образами у бік президента та міністра культури.

До Володимира Зеленського він звернувся словами "пане президенте і вся ваша свора". Він жорстко звинуватив його у гоніннях церкви, а далі ще й пригрозив божою карою.

"Що сльози наші не впадуть на землю, вони всім вам впадуть на голову. Ви думаєте, що, увійшовши до влади на наших спинах, з нами можна так поступати. Господь не простить ні вам, ні вашій родині за цей поступок", - звернувся він до Зеленського.

А про міністра культури Олександра Ткаченка взагалі перейшов на непристойні натяки щодо здоров'я його близьких родичів.

"Міністр культури сказав, що нам це за гріхи УПЦ. А може йому нагадати щодо його дружини і доньки? Може це за його гріхи хворіють його рідні та близькі? Рано, Олександр Ткаченко, судите", - заявив Павло.

Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде 'московська церква' - фото 111302

Ці випади якнайяскравіше показують нинішній градус напруги у спілкуванні влади та УПЦ МП, яку команда президента намагається вижити з лаври. І, судячи з усього, якихось точок дотику для компромісу знайти наразі неможливо.

Ранкова служба завершилась і владика Павло у проповіді ще раз повторив, що йти вони не збираються і чекають рішення суду. Він анонсував, що експертна комісія заповідника вже 30 березня почне переоформлення першого храму Нижньої лаври від монастиря заповідника.

Говорив Павло і про певні компроміси, які йому нібито пропонувала влада для того, щоб ченці лишились у лаврі. Головний з них - він сам має її залишити. Звісно, на таку умову він не погодився.

Митрополит Павло, на якого президент наклав санкції за його нібито російські зв'язки, пройшов через натовп вірян, сів у свій легендарний "Мерседес" і через цей же натовп поїхав геть. Тут його люблять так сильно, що хрестились і кланялись йому навіть у машині із повністю затонованими вікнами.

Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде 'московська церква' - фото 111303

Павло закликав приходити на молитву і завтра, і післязавтра. Саме тоді, на думку Павла, тут можливі певні провокації.

"Ні, вирішили не виїжджати сьогодні, тепер чекаємо рішення суду", - ділився останніми новинами один з монахів колезі. З чого можна зробити висновок, що сценарій виїзду тут таки допускають.
лавра

   - фото 111304
 
Джерело фото: Reuters

Віряни УПЦ, які у лавру зійшлися з Києва та приїхали з регіонів понад пів тисячі, розходились у піднесеному настрої. Налаштовані приходити сюди щодня.

Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде 'московська церква' - фото 111307

У розмовах вони всі як один доводили, що УПЦ вже ніяка не Московський патріархат, і російського тут вже нічого немає. Хтось погоджувався, що треба буде виконати рішення суду й вже тоді йти, хтось обіцяв захищати "московську церкву" у лаврі навіть у протистоянні з поліцією.

Чи може таке бути? Наразі це виглядає сумнівно, хоча найближчі дні будуть показові.

Представники держави казали ВВС, що сили не застосовуватимуть, а якщо УПЦ МП не піде добровільно - будуть позиватись до суду щодо примусового виселення.

Сама церква також обіцяє захищати себе у законному судовому порядку, але все ж вірян тихенько про всяк випадок у Київ звозять.

Як розповів ВВС один з представників УПЦ, багато цінних і важливих речей вже вивезли, особливо з приміщень Київської митрополії - з синодальних управлінь. Тобто до виїзду готуються. Так само багато цінного вивезли і з духовної академії, вивозили речі і самі монахи.

   - фото 111306
 
Джерело фото: Антон Байда

Цінне майно вивезли, але вірян таки благословляють у своїх єпархіях їхати в лавру на захист. Проте намовляють - жодного насильства.

Вже 30 березня ми побачимо, чи хоч хтось покине лавру, поки що це сумнівно. Речник УПЦ митрополит Климент каже - не поїдуть до рішення суду. Без рішення суду він не визнає і припис заповідника покинути лавру.

Чи призведе до зіткнень початок приймання майна і перших храмів спеціальною комісією 30 березня? Наразі сказати важко. Раніше робота оціночної комісії відбувалась мирно. Проте митрополит Климент вже заявив, що УПЦ не визнаватиме повноважень нової комісії щодо передачі майна - тільки після рішення суду.

У розкладі монастиря УПЦ в лаврі у четвер і далі кожного дня заплановані богослужіння. І віряни, судячи з настрою, завтра прийдуть так само масово, як і днем раніше.

Зараз біля лаври посилено чергує поліція, яка має не допустити сутичок чи провокацій.

Останній день УПЦ в Києво-Печерській лаврі. Як він пройшов і чи виїде 'московська церква' - фото 111305