Блог о. Михайла Мельника_image

Блог о. Михайла Мельника

Пасторальна та економічна рада: чи реально діють?

27.07.2021, 21:46
Про роль та діяльність пасторальної та економічної ради

Одним з обов’язків пароха, керівника релігійної організації є обов’язок управління, тобто батьківська турбота про парафіяльну спільноту в усіх обставинах її життя. Чи не головний обов’язок зі сфери управління – організовувати ефективну працю завдяки пасторальній та економічній радам. Але чи діють реально ці ради? А якщо й діють, чи ефективно виконують свою роботу?

Дорадчі органи – дорога успіху

Успіх Христової Церкви – це праця багатьох людей. І парафіяни, і настоятелі, і монашество, і вище духовенство відповідальні за буття та діяльність Церкви. Зокрема у «Парафіяльному правильнику», який розміщений на сайті УГКЦ, читаємо: «Природа Церкви вимагає активного залучення мирян у життя парафії, оскільки всі охрещені спільно творять єдиний люд Божий. Приймаючи важливе рішення стосовно життя всієї парафії, парох має радиться з парафіянами, а особливо з членами парафіяльних рад, котрі, як консультативні органи, покликані допомагати парохові. Парох повинен дбати про те, щоб усі парафіяни відчували особисту відповідальність за розвиток життя парафії, і таким чином, за краще здійснення місії Церкви». Саме тому діяльність пасторальної та економічної ради є логічною необхідністю, яка зорієнтовна на виконання місії релігійної організації.

У Біблії в Приповістях 16:13 сказано, що «кожен розсудливий чоловік діє від знання». Крім того, у Приповістях 24: 5 читаємо: «Мудрий чоловік має велику силу; і людина знань збільшує силу". Отже, в інформації є мудрість і сила, і Бог спонукає вас до її здійснення. Пастральна та економчна ради є джерелом інформації для прийняття управлінських рішень, що надзвичайно важливо для успіху та ефективної діяльності релігійної організації.

Пасторальна рада: слово розходиться з ділом?

Пасторальна та економічна рада – це дорадчі органи для пароха чи іншого керівника релігійної організації. Ці ради діють при парохії, єпархії, дієцезії, деканаті. Важливу роль вони відіграють також і на вищому рівні управління Церкви – у Святому Престолі.

На рівні парохії пасторальна рада може пропонувати парохові власні ініціативи в ділянці катехитичного навчання і релігійно-культурного виховання вірних та у ділянці харитативного служіння, а також сприяти розвитку інших мирянських ініціатив, щоб їх реалізувати у співпраці з парохом. У вищезагаданому «Правильнику парафіянина» читаємо про те, що є завданням парафіяльної ради: «Завданням ради є допомагати пароху: аналізувати душпастирську ситуацію в парафії та виклики, які стоять перед нею; складати парафіяльний пасторальний план відповідно до критеріїв та вимог, вказаних у розпорядженнях церковної влади, та його максимально реалізувати; шукати та ефективно використовувати засоби та ресурси для виконання завдань парафії, як місця проповідування Божого Слова, освячення Божого люду та служіння ближньому».

Але чи реально діють та ефективно функціонують пасторальні ради сьогодні? Та й взагалі, чи при всіх парафіях та інших структурах Церкви вони створені?

Якщо статистично можна дізнатися, скільки пасторальних рад створено у США, то в Україні, на жаль, ніхто таких цифр не називає. Не кожний настоятель храму вважає за потрібне створювати таку раду, а, навіть, якщо і створено її, не бере активної участі у її функціонуванні або зовсім не зважає на її рішення та поради. В останньому випадку мова йде про такий собі принцип: треба – зробимо, десь задокументовано буде – і на тому все.

Насправді ж пасторальна рада – це ознака повного життя релігійної організації, важливий інструмент для її стратегічного розвитку. Не мати її – означає не прагнути реалізувати місію, завдання та цілі.

Економічна рада: відчувати громаду

Відповідно до закону тільки керівник релігійної організації, наприклад, настоятель храму, має персональне право і обов’язок управителя всього церковного парафіяльного майна. Економічна рада є дорадчо-консультативним органом, який покликаний кваліфіковано допомагати парохові в економічній і майновій сферах діяльності релігійної організації, та в адмініструванні її усього матеріального добра.

Економічна, фінансова складова – важлива сфера функціонування організації. Головне – відчувати чи, точніше, мати знання у розв’язанні фінансово-економічних питань. Дуже часто бувають такі труднощі, з якими керівнику релігійної організації в силу його слабкої фінансової обізнаності чи розуміння економічних процесів самотужки ніяк не впоратися. Наприклад, неабияких знань потрібно, щоб звести дзвіницю на території храму, покласти бруківку, перекрити дах чи просто організувати літній дитячий табір або мовну школу. Навіть, у найпростішому питанні – визначення процесу давання, збору пожертвувань, пошуку коштів тощо – краще мати економічну раду. Добрий керівник, дбаючи про громаду, завжди керуватимеся словами Євангеліє від Луки: “Не збирайте більше того, що вам потрібно. Не вимагайте грошей і не звинувачуйте людей у ​​фальшивому задоволенні своєю оплатою» (3: 13-14).

Фінансово-економічна діяльність Церкви сьогодні на вістрі обговорень Святішого Отця Папи Франциска, який видав лист Motu proprio, спрямований на протидію корупції та контролю фінансових операцій Святого Престолу та Держави-Міста Ватикану. В Апостольському листі, оприлюдненого на початку літа, Папа Франциск сказав, що “сприяння одночасному та справедливому внеску економічних фахівців у поєднанні з прозорістю та контролем процедур укладення контрактів дозволить краще керувати ресурсами, якими управляє Святий Престол ... "

Саме прозорість у фінансах на найближчі кілька років стане пріоритетом у діяльності католицьких релігійних організацій. Фінансова етика та культура є як ніколи актуальними у світлі Апостольського листа Motu proprio.

Тому постає цілком слушне питання: чи всі релігійні організації готові працювати в таких нових умовах?

Ради як фундамент для пасторального менеджменту
Біблія говорить, що «Мудрі люди зберігають знання» (Приповісті 10:14). Один з найбільш забуваючих ресурсів церкви – це інформація. І джерело цієї інформації – саме пасторальна та економічна рада. Це може бути інформація про членів церкви або інформація про її служіння, діяльність чи доступні ресурси. Існує велика кількість інформації, яка допомагає керівникам релігійних організацій виконувати службу, до якої вони покликані, і важливо знати, де знаходиться ця інформація або як отримати доступ до неї. Та й сама інформація – це є у перспективі основа для написання історії храму, парохії чи єпархії, а сьогодні – стратегічно важливий інструмент для їх ефективного розвитку. Саме завдяки пасторальній та економічній раді можна створити реальний стратегічний план розвитку релігійної організації, бюджет та в цілому ефективно управляти громадою та фінансово-матеріальними ресурсами.

Дбайливий керівник релігійної організації завжди дбатиме за її стратегічний розвиток, який є основою пасторального менеджменту. І тому, якщо ви, як керівник релігійної організації, бачите, що ваші ради працюють неефективно чи відчуваєте, що можуть працювати ще краще, Українська соціальної академія саме для вас. Тут ви познайомитеся з сучасними прикладними інструментами роботи та ефективних методів управління релігійними оранізаціями. Лише у нас ви дізнаєтеся, як створити пасторальну та економічну раду з нуля та організувати їхню успішну роботу.

Теги: #Блоги

Останні новини

Вчора