Під надійним крилом Святої Ольги

28 липня, 09:00
Репортажі
Під надійним крилом Святої Ольги - фото 1
У Чернівецькій області відкрили перший шелтер Святої Ольги. Це прихисток для тих, хто постраждав від домашнього насильства, дискримінації, російської військової агресії. А також тимчасове житло тут знайдуть загалом внутрішньо переміщені особи.

«Елеос Україна» - це напевно найвідоміша громадська організація, яка пов’язна із Православною Церквою України. Вона виконує соціальне служіння на теренах всієї України. Як в Католицькій Церкві є відомий благодійний фонд «Карітас», так в ПЦУ – «Елеос», що в перекладі із грецької – милість, милосердя, співчуття. Зараз чи не найвідомішим проєктом «Елеос Україна» є це шелтери (прихистки) Святої Ольги. На сьогодні їх в Україні більше десятка. Днями такі шелтери відкрили у Чернівецькій та Івано-Франківській областях.

Спілкуємося із отцем Дмитром Шорою, священником ПЦУ і директором буковинського шелтеру. Він каже, що зазвичай адреси притулків для жертв домашнього насильства не розголошуються. Однак всерівно інформація й так стає відомою, до того ж, на офіційному сайті «Елеос Україна» вказано, що отець Дмитро є директором шелтеру у Хотині.

Перший шелтер Святої Ольги був відкритий ще якраз перед 2014 роком у Бучі Київської області, — розповідає отець Дмитро. – Це був притулок для жінок з дітьми, які постраждали від домашнього насильства. А з березня цього року за проєктом від «Елеос Україна почали створювати більше таких шелтерів. І вони розширили свою функцію, бо приймають і прийматимуть також тих, хто постраждав від російської агресії.

Під надійним крилом Святої Ольги - фото 97069

Буковинский шелтер Святої Ольги розташувався в одному із приміщень ПЦУ. Тут вже фактично було все готове всередині, лише дещо доробляли. Шелтер може вмістити 25 осіб. Наразі прихисток лише готується приймати людей.

Тут у нас є зал, спільна кухня, офіс і сім спальних кімнат, в них може жити по двоє-троє людей, — продовжує священник. – Прийматимемо лище жінок і дітей. Також тут можуть знайти прихисток люди, які хворіють на ВІЛ-СНІД.

Проживання безкоштовне. Щодо харчування, то надавати їжу ми не зобов’язані, але, думаю, робитимемо це. Також надаватимемо правову та медичну допомоги — шелтер укладатиме відповідні меморанудуми з лікарями та юристами. Працюємо із місцвою службою захисту дітей, адже діти, які у нас проживатимуть, повинні і в садочок ходити, і у школі вчитися. Звісно, співпрацюватимемо з поліцією.

Під надійним крилом Святої Ольги - фото 97068

Щодо персоналу хотинського шелтера Святої Ольги, то зараз там працює директор, психолог та четверо соціальних працівників. Останні приходитимуть на роботу позмінно. Жити у прихистку люди можуть до півроку.

Отець Дмитро зауважує, що у своїй священичій роботі зустрічався із жертвами домашнього насильства.

Таким людям, а в основному це жінки, в першу чергу потрібна всіляка підтримка, розуміння… З ними потрібно говорити, підтримувати, аби розуміти, що їм робити далі. Найперше, що пробуємо – це відновити взаємостосунки у родині.

Сьогодні, у час війни, зранених людей ще більше. Тому і шелтери такі відкриваються. До слова, в Україні планують у скорому часі відкрити ще два такі шелтери.

Відкрити буковинський прихисток Святої Ольги вдалося завдяки спрівпраці “Елеос-Україна” із Мережею ЛЖВ “100% життя” в рамках реалізації проєкту “Мобілізація суспільства для подолання стигми, дискримінації та протидії насильству щодо людей, які живуть з ВІЛ та представників КГ”.

Під надійним крилом Святої Ольги - фото 97070

Зазвичай прихистками керують священники Православної Церкви України. Багато з них – капелани. Отець Дмитро Шора з 2016 року в якості волонтера їздив на передову та допомагав нашим військовим. Того ж року священник прийняв рішення здійснювати служіння на фронті як капелан, а зараз допомагає тим, хто через війну втратив дах над головою.

Також відомим капеланом є отець Сергій Дмитрієв, голова правління ГО «Елеос Україна». Саме він став героєм знаменитої світлини французького фотографа з буковинським корінням Юрія Білака. Фотомитець у 2014 році на Донбасі зробив фото вечері військових, адаптуючи її до знаменитої кратини Леонардо да Вінчі «Тайна вечеря». На світлині о. Сергій із українськими бійцями.

Під надійним крилом Святої Ольги - фото 97071
Під надійним крилом Святої Ольги - фото 97066