Речник Синоду ПЦУ спрогнозував, коли Московський Патріархат визнає ПЦУ
Сьогоднішнє визнання Главою Кіпрської Православної Церкви ПЦУ архиєпископ назвав знаковою подіює, оскільки Кіпрська Церква має особливе положення, сприймається приналежною до «давніх», а не до «нових» автокефалій, має великий авторитет і серед грецьких Церков, і загалом у православному світі.
Про це він написав у Фейсбук.
Як наголошує владика Євстратій, Архиєпископ Хризостом ІІ - знаний і дуже авторитетний єрарх, богослов та церковний вчений. Його авторитет заснований не лише на тому, що він є Предстоятелем. Його позиція завжди має глибоке обґрунтування, є послідовною та продуманою.
"Тому сьогоднішня подія - це не щось спонтанне або вчинене під впливом емоцій, обставин чи осіб. Це плід тривалого процесу, роздумів, консультацій", - підкреслив Євстратій (Зоря).
До цього визнання Архиєпископ Хризостом ІІ провів низку консультативних зустрічей з Предстоятелями Помісних Церков.
За словами речника Синоду ПЦУ, Москва нашкодила сама собі тим, що "посилено створювала проблеми в середовищі Помісних Церков, впливаючи, в тому числі через «щедрі пожертви», на позицію деяких ієрархів. І в Церкві Греції, і в Олександрійському Патріархаті багато архієреїв відкрито скаржилися на шалений тиск з боку РПЦ... Як відповідальний архіпастир, Архієпископ Кіпрський був фактично поставлений вчинками РПЦ перед вибором - діяти на благо і для єдності Православ‘я, чи невільно сприяти Москві у її руйнівній справі. Владика зробив вибір: «Я дію для блага всієї Церкви, а не щоби задовольняти якихось осіб».
Архиєпископ Хризостом "вирішив діяти на користь збереження православної єдності, яку слід захистити від гегемоністичних московських зазіхань", - пояснив владика Євстратій і додав:
"Якщо в січні 2019 р. майбутнє ПЦУ для багатьох зовнішніх спостерігачів здавалося туманним і непевним, а заяви московської пропаганди про швидкий «крах нової автокефалії» - доволі вірогідними, то тепер православний світ все більше переконується, що це не так. ПЦУ утвердилась і зміцніла, засвідчивши, що вона не «проект», прив’язаний до політиків чи персоналій, а справді Помісна Церква, яка є і буде".
За словами архиєпископа ПЦУ, боротьба, в тому числі медійна, ще триватиме, але слід констатувати - офіційно вже 5 з 15 диптихіальних Помісних Церков, тобто 1/3 від їх числа, мають консолідовану позитивну позицію щодо Томосу. І все вказує на те, що це число буде рости.
"Так буде доти, доки Московська Патріархія не лишиться самотньою в своєму запереченні реальності буття ПЦУ, як Помісної Церкви. І тоді, буде це раніше чи пізніше, але і Московський Патріарх пом’яне у Диптиху ім‘я Предстоятеля ПЦУ", - резюмував Євстратій (Зоря).