Рід та герб Шептицьких в архітектурі міста Львова
Рід, який дав цілу плеяду церковних єрархів Української Греко-Католицької та Римо-Католицької Церков. Рід, який з давніх-давен зберігав свої русинські традиції та дбав за чистоту своєї культури.
Прослідковуючи їхню історію ми доходимо до найдавніших часів, коли Шептицькі отримали грамоту від князя Лева у 1284 році. Грамоту Лева, невідому в оригіналі, підтвердив 12 квітня 1469 р. в Городку під Львовом король Казимир Ягелончик, де зазначається, що монарх засвідчив Шептицьким у володіння маєтки Шептиці, Канафости з монастирем св. Онуфрія та Вощанці. Пізніше Шептицькі набули ще й село Угерці, а з другої половини XVIII ст. і Прилбичі.
Правда, польський історик К. Несецький мав «свою думку» щодо початку роду Шептицьких і праці «Herbarz Polski» пише: «Шептицькі були власного герба. Не прагнучи сягати віддалених століттями часів і в них початок роду цього сімейства шукати, яке від римських патриціїв Septicius виводять, ми починаємо від Петра і Константа, якого на чолі роду ставлю».
Як вже зазначалось, рід був причислений до шляхетського стану і використовував герб, який називався Шептицькі. Гербові фігури символізували лицарську доблесть – підкова, стріла та кавалерський хрест.
Серед Шептицьких було достатньо осіб? пов’язаних з військовою справою, але все таки ми знаємо, що родина дала багато достойних серед духовенства – Лев, Атаназій, Варлаам, Єронім, Клементій та Андрей та інших.
Шептицькі, як один із давніх родів, пишалися своєю спорідненістю із багатьма шляхетськими родами. Серед яких: Дідушицькі, Потоцькі, Яблоновські, Собеські, Фредро, Шембеки, Ліпські, Бєльські.
Ян Кантій, батько Vитрополита Андрея, одержуючи диплом цісаря Франца Йосифа І на графський титул для себе та своїх нащадків у 1872 році, а також 1884 р. нагороду – хрест св. Георгія, без труднощів підтверджує по вісім колін шляхетських предків по чоловічій та жіночій лініях.
У Львові герби роду Шептицьких зустрічаються переважно на сакральних будівлях та меморіальних таблицях. Вони є різними за стилістикою, часом виконання і належать тільки трьом представникам роду Шептицьких – владикам Атанасію, Леву та Андрею.
У фільмі показано та прокоментовано більшість гербів, які знаходяться в архітектурі міста Львова. Це і крипти та інтер’єри архикатедрального собору святого Юра, Митрополичі палати, географічний факультет (колишня духовна семінарія Святого Духа) та нововідкритий музей Андрея Шептицького. Цікавим є прослідковувати зміни самих гербових композицій протягом століть, які елементи вибували чи додавалися з оформлення герба, які відмінності є у гербах владик греко-католицької та римо-католицької Церков.
Особливу увагу привертають літургійні предмети (антимінси), матриці печаток та ужиткова речі (посуд), які представлені в Музеї Андрея Шептицького. Саме за цими речами можемо говорити про церковну культуру використання гербів. Через призму геральдичних змін можна легко прослідкувати, як пристосовувалися геральдичне мистецтво до кожної з епох.
Ціль фільму розкрити історію роду Шептицьких через геральдичні композиції в архітектурі Львова.
Від редакції: Якщо Вам сподобалася ця стаття і Ви б хотіли читати наступні статті цього автора чи на подібну тематику, або загалом підтримати якісну релігійну журналістику — запрошуємо Вас стати меценатом РІСУ. Це зробити досить просто за цим посиланням!