• Головна
  • Моніторинг
  • Російська православна церква проповідує "релігійний фашизм" — релігієзнавці про лист ПЦУ до Варфоломія...

Російська православна церква проповідує "релігійний фашизм" — релігієзнавці про лист ПЦУ до Варфоломія

01 серпня, 08:30
Патріарх Кирил проводить богослужіння на Пасху, на якому присутній Володимир Путін, Москва, 24 квітня, 2022 року - фото 1
Патріарх Кирил проводить богослужіння на Пасху, на якому присутній Володимир Путін, Москва, 24 квітня, 2022 року
Джерело фото: Contributor/Getty Images
Голову РПЦ обирають російські єпископи, тому позбавити патріарха Кирила права посідати престол, буде дуже складно, вважають релігієзнавці. Тим не менш звернення Православної церкви України до Вселенського патріарха Варфоломія в вимогою визнати ідеологію "руського міра" єретичною важливий етап для православної спільноти.

Джерело: Суспільне

В ефірі "Українського радіо" релігієзнавці розповіли чи були подібні випадки, коли позбавляли сану релігійних чиновників вищого рангу і чому важливо визнати вчення "русского міра" єретичним.

Це лист адресований до найавторитетнішого для православних людей Константинопольського патріарха Варфоломія, і в українського духовенства є всі підстави звертатися до нього, оскільки від Вселенського патріарха Україна отримала Томос і визнання автокефальності та самостійності, зазначає провідна наукова співробітниця відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України Людмила Филипович.

"Наша церква стає сильнішою, потужнішою і вона може сформулювати свої вимоги, вона може вирішувати не лише свої внутрішні українські питання, але і питання стосовно Александрійської церкви. Це вже є вихід на геополітичний обрій православного світу", — вважає професорка.

Вона нагадує Москва та Констанополь ведуть давню історію протистояння. Хоча поки що не бачить можливості швидко та просто виконати вимоги, що прописані в листі. "Це буде дуже складний процес. Не часто звертаються помісні православні церкви визнати вчення "руського міра" єретичним. Щодо позбавлення патріаршого престолу, то у російській церковній історії був лише один такий випадок. Бо патріарха обирає не Вселенський патріарх, а російські архієпископи. Це самостійна церква і вона визначає, хто буде їхнім духовним поводирем. От і вибрали собі абсолютно залежного від держави і Путіна Кирила", — пояснює Людмила Филипович.

Релігієзнавець Юрій Чорноморець називає доктрину, яку під час війни проповідує російська православна церква "російський православний релігійний фашизм". "Це навіть не релігійний націоналізм і ніяк не стикується з Євангелієм і з традиційним православним вченням. Він повністю суперечить християнській доктрині", — вважає Чорноморець.

Він спростовує думку про те, що не треба осуджувати Кирила, бо це не єресь, адже такі патріотичні вчення були в минулому.

"Важливо наголосити, що ніколи в минулому не було відвертого фашистського вчення, яке передбачало би знищення сусідніх народів під різними псевдо православними гаслами. І це зараз сповідується церквою. Це надзвичайно небезпечна єресь і її необхідно засуджувати. Це буде засобом ідейної боротьби за розум всіх християн у світі", — підкреслює релігієзнавець.

Він впевнений, якщо православна церква осудить офіційно фашистську позицію РПЦ, ніхто не буде сумніватись в діях Росії.

Він також нагадав, що Московський патріарх Кирил вже декілька років не скликає архієрейський собор РПЦ, бо, на його думку, боїться, що його змістять. 3 000 християнських богословів вже пів року тому підписали декларацію і детально розібрали, що єресь "руського міра" це є єресь і засудили. Чорноморець вважає, богословське і християнське середовище готове сприйняти саме цей акт засудження і чекає на офіційні рішення.