27 жовтня у телеграм-каналі CHURCHER з’явилася інформація буцімто голова Фундації духовної культури пограниччя о. Стефан Батрух є проти ідеї єпископів РКЦ щодо встановлення пам’ятника двом блаженним від РКЦ і УГКЦ які загинули в концтаборі Майданек – бл. о. Омеляну Ковчу та бл. о. Роману Архустовському (https://t.me/churcher_info/672 ).
За словами самого о. Батруха, який є лауреатом премії «Людина польсько-українського поєднання» 2019 року, він не є проти встановлення пам'ятника двом блаженним, проте процес встановлення монументу «пробощу Майданека» о. Омеляну Ковчу тривав роками – від усіх затверджень з боку місцевої влади до конкурсу на проект скульптури, однак ніяких пропозицій від єпископату РКЦ щодо долучення до проекту не надходило.
Проте в останню мить, коли монумент вже був майже готовий, почалися розмови про подвійний пам’ятник двом блаженним, однак серйозних заяв і бажання фінансово долучитися до проекту не було.
Дивіться ексклюзивний коментар від о. Стефана Батруха щодо цієї ситуації на Tiron show.
Нагадаємо, що канал CHURCHER публікує «інсайди» з українських церков провокативного і маніпулятивного характеру, які не завжди відповідають дійстності і походять із сумнівних джерел.
О. Омелян Ковч під час німецької окупації Галичини, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, незважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом їм було видано більше 600 свідоцтв про хрещення. Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії 30 грудня 1942 р. був заарештований гестапо й кинутий до львівської в'язниці по вул. Лонцького (тепер — вул. Степана Бандери), а в серпні 1943 р. — до концтабору Майданек, де таємно продовжував свою священицьку діяльність де й загинув.
24 квітня 2001 р. у присутності Його Святості папи Івана-Павла ІІ у Ватикані проголошено декрети мучеництва, героїчних чеснот та чуд 52 слуг Божих зокрема о. Омеляна Ковча.
Священник Роман Архутовський був заарештований гестапо і висланий до концтабору Майданек 17 січня 1943 року, 18 квітня того ж року помер від тифу.13 квітня 1999 року був зарахований до лику блаженних мучеників у Варшаві.