Блог о. Богдана Огульчанского_image

Блог о. Богдана Огульчанского

ПРАКТИЧНА АСКЕТИКА в ХХІ столітті: чим можуть бути важливими сучасні богословські конференції (слідами конференції в Bose, Italia, 5-8.09. 2018).

14.09.2018, 12:56

Ті, хто працює в гуманітарній сфері людської діяльності, знає специфіку наукових гуманітарних конференцій: в останні десятиліття більшість із них є настільки спеціалізованими, що пересічній людині "з народу"  дуже важко зрозуміти, чим основні теми досліджень причетні до повсякденного життя. Можливо, у теологів ситуація схожа: чи хтось може з нас (не професійних фахівців) сказати, наприклад, основні вектори розвитку православного богослов'я за останні років 20 – наприклад, які теми протягом цього часу є важливими для "церковного народу"?

Тим не менше, є важливі міжнародні зустрічі православних теологів, філософів, керівників серйозних освітніх проєктів, про які треба знати вірянам. Особливо цікавий формат – це щорічні конференції, які відбуваються в італійському монастирі Бóзе, що знаходиться у центрально-західній Італії, у передгір’ї Аппенін. Монастир має чудову традицію – він уже більше 25 років проводить щорічні богословські конференції, до яких запрошуються цікаві богослови з усього світу, переважно ті, які живуть у східнохристиянській традиції. Більшість із них – православні, але не тільки; є і Вірменська, Коптська церкви, а також католики, що живуть за східнохристиянською практикою.

Така конференція була й зараз, з 4 по 9 вересня. Її тема, як і у ті роки – актуальна, а саме – "Διάκρισις (англ. Discernment) і християнське життя",  про значення назви та її зміст – нижче).

Для православних з території колишнього "заповідника" комунізму такі конференції важливі, тому що ми через них дізнаємося, що таке вільне православ'я, без імперського і радянського бекґраунду. Воно різне. Протягом двох моїх присутностей у Бозе я слухав доповідачів з більшості Помісних церков, але найбільш виразну ідентичність демонструють (як я відчуваю) три традиції: грецька, близькосхідна (тут є різні церкви) та американська.

Як приклад актуального змісту конференцій в Бозе зазначу, що у тому році темою конференції був "Дар гостинности", а два роки тому "Сучасне свідчення християн". В ті роки були присутні такі поважні гості, як патріарх Варфоломей, кардинал Курт Кох та інші архиєреї.

У грецькому тематичному просторі особливе місце займає власне свідчення Константинополя. Тексти доповідей, послання самого патр. Варфоломея безсумнівно виділяються глибокими і свіжими ідеями. Сьогодні я вже не згадаю точно ці ідеї, але збереглося враження того, що все прочитане – актуальне і нове для мене.

Чим запам’ятався виступ превелебного Porphyrios (Fadi) Georgi із Лівану  (Баламандський університет) – це відчуття живої і гарячої віри, а саме такою вірою живе Церква на Близькому Сході, де дуже загострене переживання, усвідомлення того, що поріг між цим та тим світом – дуже невисокий.
І, нарешті – американці. З Конст. Патріархату і Американської ПЦ. Наш за походженням Paul Gavrilyuk, p. John Erickson із Св.-Володимирської семінарії та інші теологи і теологині (грецького походження). Конкретні, чіткі, динамічні. У їхніх доповідях особливо відчувався вектор направленості у майбутнє. Вони найбільше співвідносили основну тему конференції з проблемами сучасного суспільства,  і було цікаво послухати, як вони бачать і тлумачать важливість чесноти  Διάκρισις-discernment для сучасного світу.
Трохи про значення самого поняття Διάκρισις-discernment. Традиційний слов'янський термін – разсудительность, але грекою διάκρισις – це не стільки майстерність розмірковування, скільки чеснота розпізнання благого і лихого (злого). Можна вважати, що це чеснота, близька до мудрости, яка дається дією божеств. благодаті. Утім, транслятор з англійської на українську дає також проникливість або хист, уміння розпізнання, у першу чергу – розпізнання волі Божої, Божого провидіння, Божої доцільности. У доповідях звертали увагу також на значення цієї чесноти для вибудовування спільного життя (зокрема, у христ. громаді) завдяки правильному діалогу, майстерності радитися.
Важливим вінцем, завершенням конференції був виступ Архідиякона Константиноп. Патріархату і шанованого богослова JOHN CHRYSSAVGIS (протод. Іоан Хрисавгіс). На жаль, я уже був не у Бозе, але враження в учасників сильне. Його превелебність з нами ;) .
Так що, дякуємо Богу за чудовий досвід :) .

Последние новости

Вчера
27 марта