Синод УПЦ МП звільнив Хмельницького митрополита, який передав ключі від собору представникам ПЦУ

Синод УПЦ МП звільнив Хмельницького митрополита, який передав ключі від собору представникам ПЦУ - фото 1
Митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський УПЦ МП Антоній (Фіалко), коментуючи 3 квітня інцидент із побиттям військового у храмі, висловив готовність перейти до ПЦУ.

Про це Антоній сказав у коментарі ТСН.

"Думали залишитися в ПЦУ, попросити, щоб якось з ними. Я то готовий, я сам перейду, заберу свої речі, але ж вони (священики МП. — ред.) мовчать, вони повтікали, я їх шукаю, давайте з вами вирішимо. Я один залишився, заручник", — додає митрополит Антоній.

Натомість Синод УПЦ МП екстренно звільнив його з посади.

"Священний Синод звільнив преосвященного митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського Антонія від керування Хмельницькою єпархією та почислив його на спокій", — йдеться в повідомленні пресслужби УПЦ МП. Саме засідання синоду було скликане в екстренному порядку і відбулося у дистанційному режимі.

Новим керівником Хмельницької єпархії УПЦ МП став архиєпископ Віктор (Коцаба), який раніше обіймав посаду вікарія Київської митрополії і є головою представництва УПЦ МП при міжнародних організаціях. Зокрема, у 2021 році він в інтерв'ю російському виданню жалівся, що Україну не віднесли до держав, де найбільше переслідують християн. У тому ж році на спільній онлайн-нараді ОБСЄ та ООН він розказував про "утиски" УПЦ МП в Україні.

На початку лютого 2023 року він прогнозував, що румуномовні парафії УПЦ МП можуть приєднатися до Румунської Церкви через “намагання української влади дискримінувати та заборонити УПЦ МП”. “І навряд чи все закінчиться лише “румунським питанням”. Згадаймо про історичні зв’язки Закарпаття із Сербською Церквою, а Галичини та Прикарпаття – з Польською. Що буде у тому випадку, якщо аналогічна ситуація складеться у цих регіонах?” – заявляв Віктор (Коцаба).

Митрополит Антоній (Фіалко) є одним з найстаріших єпископів Московського Патріархату в Україні. Він був причетний до створення Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), оскільки був висвяченим в єпископа Хмельницького і Кам’янець-Подільського в 1991 році Патріархом УАПЦ Мстиславом. Проте вже наступного року повернувся до Московського Патріархату.

Він мав намір прибути на Об'єднавчий Собор 2018 року, щоб приєнатися до ПЦУ, однак так і не з’явився на засіданні у Софії Київській.

Нагадаємо, 2 квітня у Хмельницькому священнослужителі УПЦ МП у храмі побили добровольця ЗСУ, який запитав у церкві: "Скільки людей ще має загинути, щоб ви перестали ходити до Московського Патріархату?".

Цей інцидент обурив місцевих жителів. Люди зібралися біля храму, щоб почути від священиків пояснення своїх дій. Мер Хмельницького Олександр Симчишин наголосив, що після цього ганебного інциденту міська рада розірве із УПЦ МП усі договори на користування комунальною землею.

Громада собору УПЦ МП у Хмельницькому, де побили військового, вирішила перейти до ПЦУ, а у храмі вперше за десятки років прозвучала молитва українською мовою. Владика Антоній особисто передав ключі від собору представникам громади.