Священики в соціальних мережах

31.01.2011, 13:07
Священики в соціальних мережах - фото 1

Бенедикт XVI відзначив важливість і відповідальність євангельського свідчення у цифрову епоху, водночас закликав кожного бути особливо уважним і відповідальним щодо його аспектів та усвідомлювати, що цінність істини не у “популярності” чи тій увазі, яку їй приділяють, тому її потрібно звіщати в повноті, а не прагнути зробити її легшою до сприйняття, щоб вона не була “швидкоплинною атракцією”, а була реальною щоденною поживою.

Church-2-0.jpgУкраїнське духовенство щораз активніше використовує інтернет

Сьогодні в Україні є чимало священиків різних конфесій, які представлені в соціальних мережах, особливо на Facebook та у LiveJournal, а також у блогах. І таке спілкування стає дедалі популярнішим. Отці мають можливість висловити свої думки, поділитися важливою інформацією, бути прикладом для інших християн достойного використання новітніх засобів комунікації, як інструменту в служінні Богові та ближньому.

Скажімо, Папа Римський Бенедикт XVI має свій канал на YouTube. Ватикан навіть запустив власний додаток для iPhone. Також Понтифік користується електронною поштою. Він неодноразово звертався до всіх католиків і до священиків із закликом активніше користуватися інтернетом для популяризації Церкви і для проповіді Євангелія. Так, у торішній промові, приуроченій до Всесвітнього дня спілкування, Бенедикт XVI закликав католицьких священиків проповідувати Євангеліє за допомогою всіх наявних технічних засобів, у тому числі блогів.

Тим часом цього тижня Папа Римський благословив спілкування в соціальних мережах. Про своє позитивне ставлення до цього способу комунікації Понтифік заявив у зверненні, присвяченому соціальним мережам та підходові християн до присутності в нових медіа. Це звернення приурочене до 45-го Всесвітнього дня спілкування, який буде 5 травня.  Понтифік відзначив зростання впливу інтернету як нового способу комунікації, що веде до величезного культурного перетворення.  На його думку, цей засіб поширення інформації і знань породжує новий спосіб вивчення і думання, з безпрецедентними можливостями для встановлення взаємозв’язків і побудови дружби.

“Як і кожен плід людської геніальності, нові комунікаційні технології необхідно поставити на службу загального добра людини і всього людства. Якщо їх використовувати мудро, то вони можуть допомогти задовольнити прагнення сенсу, істини та єдності, яке є найглибшим прагненням людської істоти”, – зазначив Понтифік.

У той же час Папа Римський застеріг від небезпеки “занурення в паралельну реальність”. Він закликав залишатися вірним самому собі і не створювати профайли у соціальних мережах, які б не відображали реальні характеристики людини. За його словами, нові технології дозволяють людям зустрічатись поза межами простору і їх власної культури, створюючи таким чином цілком новий світ потенційної дружби. Він наголосив також на усвідомленні можливих ризиків, щоб не заплутатись, хто є “ближнім” у цьому новому світі і чи немає ризику стати менш присутніми для тих, кого зустрічаємо в звичайному щоденному житті. Він закликав критично роздумувати, що і кого ми вибираємо у всесвітній павутині. “Важливо завжди пам’ятати, що віртуальні контакти не можуть і не повинні замінювати безпосередній людський контакт на кожному рівні нашого життя”, – сказав він.

Бенедикт XVI відзначив важливість і відповідальність євангельського свідчення у цифрову епоху, водночас закликав кожного бути особливо уважним і відповідальним щодо його аспектів та усвідомлювати, що цінність істини не у “популярності” чи тій увазі, яку їй приділяють, тому її потрібно звіщати в повноті, а не прагнути зробити її легшою до сприйняття, щоб вона не була “швидкоплинною атракцією”, а була реальною щоденною поживою. Навіть коли Євангеліє проголошують у віртуальному мережевому просторі, воно “має бути втілене у реальному світі і бути пов’язаним з реальними обличчями наших братів і сестер”.
Конкретної соціальної мережі Папа Римський не згадував, а говорив про феномен віртуального спілкування в цілому.

ImageОлена Кулигіна,
редактор російської версії РІСУ:

– У сучасному інформаційному світі Церква досить активно використовує нові технології, в тому числі інформаційні. І своє благословення на це дає церковна ієрархія. Так, патріарх Московський РПЦ Кіріл на зустрічах із духовенством неодноразово говорить про те, що служителям Церкви необхідно активніше використовувати можливості інтернету, працюючи зі своєю паствою, а також вести місіонерську роботу в блогах і соціальних мережах.

За його словами, саме там народжується настрій людей, особливо молоді. В Україні православне духовенство найактивніше використовує соціальні медіа і блогосферу. Блоги священиків завжди були і є надзвичайно популярними. Для багатьох із них персональна сторінка у LiveJournal є продовженням церковної кафедри, де часом вдається набагато ефективніше проповідувати і для значно більшого числа слухачів. Серед українського духовенства досить багато відомих і популярних блогерів.

Одним із VIP-ів є владика Євстратій Зоря, секретар Синоду УПЦ КП. Через приватну сторінку в LiveJournal він не тільки спілкується зі своєю паствою, але й з вірними інших Церков, а також журналістами. Популярною серед духовенства і ченців є соціальна мережа Facebook. Трохи менш відомим для них є Twitter, але найактивніше цей мікроблог використовують протестанти, слідуючи за своїми світовими лідерами.

Так, відомий американський пастор і письменник Рік Воррен 2010 року увійшов у двадцятку найвпливовіших твітерян світу, маючи на своєму аккаунті понад 230 тисяч послідовників.

ImageВладика Євстратій Зоря,
секретар Синоду УПЦ КП:

– Християнство завжди використовувало сучасні засоби комунікації. Якщо в часи апостола Павла це були римські дороги, загальнодоступна грецька мова, то сьогодні – це радіо, телебачення, а віднедавна інтернет, соціальні мережі. Церква не може обійти цього засобу проповіді, засобу благовісті. Це так само, як сьогодні використовуємо пошту, телефон для спілкування, для обміну інформацією. Ми всі живемо в такому світі і в таких обставинах, що не завжди маємо можливість живого спілкування, а інтернет, соціальні мережі дають її. Однак будь-яке спілкування має бути відповідальним, а в мережах, де можна спілкуватися анонімно, на християнина, на священика лягає особлива відповідальність. “По тому пізнають усі, що ви учні Мої, як будете мати любов між собою” (Ів. 13:35). Тож добрі діла мають свідчити про нас і в інтернеті.

"Львівська пошта", 29 січня 2011 року