У київському костелі св.Миколая відбулась прем’єра документального фільму про історію храму та подячна Меса

Сьогодні, 12:00
Держава
У київському костелі св.Миколая відбулась прем’єра документального фільму про історію храму та подячна Меса - фото 1
16 листопада, у спомин Матері Божої Остробрамської (ікона якої чудом не згоріла під час пожежі у вересні 2021 року), в костелі св. Миколая в Києві відбулася урочиста Свята Меса. Літургію очолив Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Вісвальдас Кульбокас.

Були присутні численні представники дипломатичних посольств та місій в Україні. Зокрема, посли Хорватії, Румунії, Чеської республіки, а також тимчасові Повірені у справах Республіки Польща в Україні та у справах Республіки Ірак в Україні та радник Посольства Грузії.

Апостольський нунцій під час проповіді наголосив, що ми в Києві маємо дякувати Богу, за те, що не дав вогню знищити цей костел, та що зберіг цю ікону.

Це вже не вперше трапляється таке чудо, оскільки ще в 1715 році у Вільнюсі сталась пожежа в каплиці, яка була знищена, в той час, як ікона Матері Божої Остробрамської - вціліла.

У київському костелі св.Миколая відбулась прем’єра документального фільму про історію храму та подячна Меса - фото 143224

«Це Божий знак для нас, що під час пожежі, не згорів ні дерев'яний вівтар, ні амвон, ні ікона, біля якої ми сьогодні молимось, хоча вона була в епіцентрі пожежі», - наголосив настоятель парафії о. Павло Вишковський ОМІ. Поряд з іконою, за словами настоятеля, можна побачити розплавлений метал, який зняли із задньої сторони ікони, що підтверджує диво.

У київському костелі св.Миколая відбулась прем’єра документального фільму про історію храму та подячна Меса - фото 143225

Після Меси відбулась прем'єра документального фільму про історію та сучасність готичної перлини України - «Костел святого Миколая. Загартований долею», створений Телебаченням Віковічного Слова в Україні (EWTN Україна).

Інформаційні матеріали до цього фільму підготувала українська науковиця, спеціалістка з історії XX століття, кандидатка історичних наук Наталія Рубльова, яка була присутня на прем'єрі.

«Сьогодні кожен, як може, робить свій внесок у Перемогу України. Через кілька днів вже буде 1000-й день нашої боротьби проти лютого окупанта. Безмежна вдячність нашим воїнам за те, що кожен день боронять нашу свободу. Ми ж тут, у своїх молитвах згадуємо повсякчас всіх наших Захисників. Існує легенда, що Богородиця Остробрамська врятувала жителів Вільнюса від загарбників. Тож не випадково, що сьогодні ми молимося саме перед її іконою, нехай вона захистить й наш народ і наше військо. Ми не самі. З нами Господь!», - зазначив настоятель парафії отець Павло Вишковський ОМІ.

Нагадаємо, що в костелі відбулась пожежа у 2021 році, внаслідок замикання «проводки» під час репетиції Національного будинку органної та камерної музики, після якої був заключений меморандум про повернення костелу в безоплатне користування релігійній спільноті. Станом на листопад 2024 року, передачі не відбулось.

Костел святого Миколая в Києві – єдина неоготична споруда столиці, творіння відомого архітектора Городецького. У радянські часи храм у католиків відібрали більшовики, а за незалежної України його так і не повернули власникам – релігійній громаді. Стан будівлі погіршується. Після пожежі 2021 року аварійний стан загострився. Для врятування пам’ятки архітектури було укладено Меморандум про співпрацю між релігійною організацією "Релігійна громада парафія святого Миколая Київсько-житомирської дієцезії римсько-католицької церкви у м. Києві" та Міністерством культури та інформаційної політики України, відповідно до якого костел обіцяли повернути громаді не пізніше 01 червня 2022 року, та продовжено до 01 травня 2024 року. Однак умови Меморандуму не були дотримані. Окрім того, було подано петицію на сайт Кабінету Міністрів, яка набрала понад 25000 підписів, з вимогою повернути костел вірянам для його порядку. Цю петицію підтримала відомі діячі науки, культури, кияни та жителі всієї України.

Станом на листопад 2024 року костел досі не повернутий громаді, і перебуває на межі знищення.