• Головна
  • Моніторинг
  • Українська адвентистка захистила з відзнакою дисертацію з теології в університеті Мюнстера...

Українська адвентистка захистила з відзнакою дисертацію з теології в університеті Мюнстера

15.08.2023, 12:22

Джерело: Адвентист

Максим Балаклицький

Валентина Куриляк – завідувачка кафедри філософії, теології та історії церкви в Українському гуманітарному інституті. Маючи богословську освіту бакалавра та магістра, Валентина вступила на докторську програму факультету протестантської теології в університеті Мюнстера в Німеччині. 12 липня 2023 року Валентина захистила з відзнакою докторську дисертацію (PhD) на тему: «Теологія здорового способу життя: доктрина та практика в Церкві Адвентистів сьомого дня». Університет Мюнстера займає 23 місце у світовому рейтингу університетів у галузі теології за рейтингом 2023 року.

За темою теології здоров’я дисертація була захищена вперше. Наукова новизна дослідження полягає в теологічному обґрунтуванні збалансованого зв’язку між фізичним, емоційним і духовним здоров’ям людини.

Робота складається із п’яти розділів. Перший розділ традиційно присвячений огляду наукових джерел та літератури. Другий розділ висвітлює історію виникнення та генезису вчення про здоров'я в Церкві адвентистів сьомого дня. Цікавим елементом є підрозділ про реформу одягу в ХІХ столітті у США. Третій розділ присвячений адвентистському вченню про здоровий спосіб життя. Акцентовано увагу на теологічній ідеї «великої боротьби» у вселенській, земній та персональній сферах. Четвертий розділ під назвою «Антропологічна концепція теології здорового способу життя в Церкви адвентистів сьомого дня» присвячена чотирьом унікальним концепціям отриманим в ході дослідження. Перша – теологія здоров’я: розум, характер, особистість. Друга – теологія відпочинку. Третя – теологія гігієни та зовнішності. Четверта – теологія харчування, яку у роботі схарактеризовано як найскладнішу для втілення в практичне життя людини.

Останній розділ дисертації містить обґрунтування концепції цілісності фізичного та духовного здоров'я в адвентизмі. Побудована модель цілісності фізичного і духовного здоров'я людини у контексті застосування восьми принципів здоров'я. Однак, у той же час авторка дисертації не обійшла стороною деякі крайнощі серед адвентистів, показавши, що відсутність балансу та розумного підходу в процесі втілення на практиці принципів здоров’я призводить до відхилень і у теології, і на практиці. Саме тому дотримання принципів: об’єктивності, балансу, критичного аналізу, врахування останніх досягнень в медицині є запорукою для побудови збалансованої теології здорового способу життя.

Користь від дослідження теми теологія здоров’я для сучасних реалій в Україні полягає у спробі обґрунтувати здоров’я людини з точки зору цінності або Божого дару. Тисячі поранених та скалічених українських захисників потребують якісного лікування та реабілітації. І якщо кожна із програм здоров’я, яка ставить за мету відновлення фізичного та психологічного здоров’я воїнів ЗСУ, в основі своєї філософії може мати теологічний інструмент, а саме тезу, здоров’я – це цінність і подарунок від Бога, який необхідно оберігати, відновлювати та захищати.

Відзнаку наукова робота отримала з декількох причин. Це новизна теми та практичний вимір у теології, яка є теоретичною наукою в більшості напрямків досліджень. Також це оцінка рівня дискусії, яка відбулася під час захисту. Здобувачка змогла обґрунтувати та довести ключові тези та новизну в своїй роботі, про що було озвучено під час захисту. Дослідниця дякує університету Мюнстера за неупереджений підхід при захисті дисертації. Після захисту дисертацію буде випущена монографія англійською та українською мовою.

У 2021 році під редакцію Валентини Куриляк у видавництві «Дух і літера» був опублікований перший том історії церкви Адвентистів сьомого дня в України за період з 1844 по 1915 рік. З-під її пера вийшло понад 40 статей, які індексуються в базах даних Scopus і Web of Science. Більше ніж сто статей її авторства опубліковано в українських фахових виданнях з історії протестантизму в Україні.

У 2018 році Валентина Куриляк отримала ступінь кандидата технічних наук і ступінь магістра історії та археології. У 2021 році отримала ступінь магістра богослов’я (біблійні дослідження) в Університеті Ендрюса, США, а також стала здобувачкою докторської програми з історії та археології на кафедрі новітньої історії України у Київському національному університету ім. Т.Г.Шевченка. У лютому 2022 року отримала вчене звання доцента по кафедрі філософії, теології та історії церкви.