В Україні історичні пам’ятки рятують завдяки унікальній швейцарській розробці

09.12.2023, 16:22
Культура
В Україні історичні пам’ятки рятують завдяки унікальній швейцарській розробці - фото 1
Історичні пам’ятки Софії Київської, Києво-Печерської Лаври, церкви та палаци Львівської галереї мистецтв «лікують» від перезволоження завдяки швейцарському винаходу, який віддзеркалює електричне поле Землі та дає змогу уберегти не лише стіни будівлі, а й експонати фондів.

Про це в коментарі Укрінформу розповів СЕО компанії BoiDry в Україні Єгор Жученко під час Форуму «Мистецтво перемоги», що проходить в Палаці Потоцьких у Львові.

«З початком війни до нас почали звертатися українські музеї та культурні установи з проханням зупинити перезволоження будівель. Їм важливо було вирішити кілька завдань. По-перше, привести фондосховища до належного стану для довгострокового збереження колекцій. Адже якщо у таких сховищах порушений мікроклімат, то твори, які там зберігаються, дуже швидко руйнуються. По-друге – стабілізувати стан будівель, підвищити їхню стійкість до зовнішніх факторів, в тому числі перед можливими обстрілами, вибухами. Третє питання стосувалося сакральних закладів, зокрема збереження фресок та олійного живопису», - зазначив Жученко.

За його словами, завданням є побороти причину перезволоження. «Старі споруди не мають гідроізоляційних бар’єрів і стіни починають натягувати воду із землі на кілька метрів. В цих випадках діє таке фізичне явище, як електрокосмос – це рух води по капілярах під дією зовнішнього електричного поля, яке йде від Землі. Наш прилад – це спеціальна антена, яка здатна уловити це випромінювання, віддзеркалити його в протилежному напрямку і таким чином зупинити перезволоження цілої будівлі від руйнівного впливу природи», - розповів Жученко.

Він зазначив, що є декілька модифікацій установки, які можуть покривати від 100 до 600 метрів квадратних. Це швейцарська розробка, яку виготовили в кооперації з Австрійським політехнічним університетом. Установка працює автоматично і не потребує підключення до електромережі, вона має гарантію понад 100 років, адже не має в середині ніяких механічних частин, які б могли вийти з ладу. В Палаці Потоцьких у Львові встановлено два прилади. Роботи із «лікування» пам’ятки архітектури кінця ХІХ ст. розпочали рік тому і вже можна побачити результат: стіни повністю сухі і підвал готують до ремонту.

«По слідах на стінах ми можемо бачити лінії, як відходила вода. Процес осушення будівлі загалом займає від шести місяців до трьох років. Судячи з відгуків наших клієнтів, прилад дозволяє не лише достатньо швидко та помітно зменшити вологість у приміщеннях, але й стабільно підтримувати оптимальний мікроклімат», - підкреслив Жученко.

За його словами, така система боротьби із вологістю - єдина в світі. Наразі компанія BoiDry врятувала понад 9 тисяч культурних установ у понад 30 країнах світу.

Установку використовують у всіх пам’ятках Софії Київської, на деяких найстаріших об’єктах Києво-Печерської Лаври, палацах Потоцького і Лозинського, монастирі Капуцинів в Олеську, палаці Біласа в Трускавці та ін.