Єрусалимський Патріарх вчергове заявив, що очікує відновлення «Амманського формату» за участю чотирьох Предстоятелів

Єрусалимський Патріарх вчергове заявив, що очікує відновлення «Амманського формату» за участю чотирьох Предстоятелів - фото 1
Патріарх Єрусалимський Феофіл знову сподівається на проведення нової зустрічі глав кількох офіційних Православних Церков у "амманському форматі" найближчими місяцями.

"Мене дуже надихнула готовність лідерів зустрічатися, і я з нетерпінням чекаю нових можливостей поділитися з ними моїми думками найближчими місяцями", - сказав Патріарх в інтерв'ю газеті "Известия" від 29 січня, повідомляє Credo.press.

Він висловив упевненість, що спілкування Предстоятелів помісних Церков дає найкраще вирішення глобальних проблем.

"У Православних Церквах життєво важливо, щоб ми продовжували зустрічатися один з одним у дусі християнської любові та братерства та обговорювали питання, які надто легко розділяють нас. Живучи гостинно та ділячись усім, ми запрошуємо Святий Дух, щоб Він об'єднав нас", - зазначив Феофіл.

Нарада Предстоятелів та делегацій шести помісних Православних Церков, на якій обговорювалися питання єдності «світового православ'я», відбулася 26 лютого 2020 року в Аммані. У ній взяли участь глави чотирьох Церков: Патріарх Кирил (Гундяєв), Патріарх Єрусалимський Феофіл III, Патріарх Сербський Іриней та митрополит Чеських земель та Словаччини Ростислав. Ще дві Церкви – Румунська та Польська – направили на зустріч свої делегації. Підсумкове комюніке наради в Аммані передбачало проведення наступної зустрічі його учасників до кінця 2020 року.

Як РІСУ інформувала, формальним ініціатором зборів в Аммані в листопаді 2019 виступив саме Єрусалимський Патріарх Феофіл ІІІ. Він зробив пропозицію в обхід Вселенського Патріарха Варфоломія, після зустрічі з Кирилом і Путіним, коли отримував премію від російського "фонду єдності православних народів". РПЦ запропонувала це як ініціативу Єрусалиму. Але насправді саме Москва просувала ідею. Вона хотіла створити новий майданчик для засудження дій Константинополя в Україні.

Православ'я представляють 15 автокефальних Церков. Чотири з них (не рахуючи ПЦУ) чітко дали зрозуміти, що на збори Російської Православної Церкви до Амману не поїдуть. Це Константинопольський, Александрійський Патріарх, Кіпрський і Елладський архиєпископ. Глави чотирьох найбільших Церков. З Константинополем, Елладою і Олександрією РПЦ розірвала відносини через визнання ПЦУ.

У січні 2020 року була друга спроба з боку Єрусалиського Патріарха з подачі Москви скликати зустріч в Аммані задля створення опозиції Вселенському Патріарху через його "втручання" в українську церковну кризу. На всі свої листи-запрошення до предстоятелів Єрусалимський Патріарх отримав відмову.

Патріарх Варфоломій у січні направив до Єрусалиму лист "у суворому тоні", в якому нагадав, що Феофіл не компетентний для таких кроків, тому "ініціатор" Амманської зустрічі більше не наполягав на своїй ініціативі. Єдиною Церквою, яка погодилась приїхати на зустріч, була Церква Чеських земель та Словаччини. Предстоятелі Елладської та Кіпрської Церков публічно відмовились від поїздки.

Так, незважаючи на весь арсенал наявних засобів, Росія так і не змогла скласти велику коаліцію проти Константинополя. Зараз загальний стан на церковній карті православ'я виглядає не на користь Російської Православної Церкви, особливо після вторгнення РПЦ на канонічну територію Александрійського Патріархату в Африці.

Речник ПЦУ архиєпископ Євстратій Зоря так прокоментував намагання скликати зустріч в Аммані.

"Враховуючи той факт, що ситуація в самому Єрусалимському Патріархаті балансує між різними центрами впливу та сторонами, очевидно, що ніхто не хоче випробувати щастя і отримати «бомбу», яка може вибухнути з непередбаченими наслідками. Москва цим користується. Наша Церква розуміє дуже складну позицію Єрусалимського Патріарха, який нібито виступив з ініціативою про цю зустріч. І він сам, як і інші знають, що ініціатива була не його".

Архиєпископ Євстратій додав: "Церковні канони і традиції минулого і сьогодення свідчать про те, що лише Вселенський Патріарх має право виступати з такою ініціативою, тобто проводити і головувати на такому Синоді (зібранні). Більше того, право на існування має лише Синод, де буде рівноправно присутня Православна Церква України. Рівноправна участь Православної Церкви України у всіх православних зібраннях не є її правом або привілеєм, але, як написано в Томосі, це її обов'язок. Православна Церква України завжди буде захищати цей обов'язок".