Акцент на практичному застосуванні, — Тарас Дзюбанський про Програму Діалог

02.02.2022, 21:12
Інтерв'ю
Тарас Дзюбанський - фото 1
Тарас Дзюбанський
Підходить до завершення перший сезон Програми ДІАЛОГ імені Владики Василя Лостена, організатором якої є Центр Лібертас зі Львова. Понад 20 учасників у рамках Програми провели різнотематичні заходи, підготували публікації і записали відео. Уже розпочався набір на 2022-ий рік. Детальніше про цю Програму і про її суть ми поспілкувалися з директором Центру Лібертас та очільником Інституту релігії та суспільства УКУ доктором богослов’я Тарасом Дзюбанським.

— Пане Тарасе, вже понад 8 років Центр Лібертас займається різними діалоговими темами. У чому особливість цієї Програми?

— Так, справді, впродовж восьми років – від початку заснування Центру Лібертас у 2013-ому році – ми спрямовуємо наші ресурси та увагу на промоцію різноманітних ініціатив, що мають на меті популяризувати культуру діалогу. На академічному рівні – це лекції, семінари, обговорення богословських тем між представниками різних конфесій та релігій. У нашому портфоліо – понад 40 таких ініціатив, в яких взяло участь майже 5-ти тисяч осіб, більшість, звісно, в допандемічний період.

На практичномі рівні Центр Лібертас зумів згуртувати багато однодумців для імплементації заходів на соціальні тематики: психічне здоров'я, спорт, допомога сиротам, праця з журналістами, праця з підприємцями та бізнесом. Хочу одразу наголосити, що усі ці заходи включають в себе міжконфесійну (екуменічну) та/чи міжрелігійну складову.

Щодо Вашого запитання про унікальність Програми ДІАЛОГ, то її унікальність полягає в декількох площинах. Насамперед, варто відзначити її патрона – Преосвященного владику Василя Лостена, багатолітнього мецената та філантропа. До відома читачів, це перша програма, яку присвячено українському єпископу за його вагомий внесок в розвиток української Церкви та суспільства.

По-друге, Програма ДІАЛОГ змодельована на прикладах найкращих програм в сфері діалогу та комунікацій, як західних, так і східних, з врахуванням українського контексту та реалій. Не можу не згадати також і про різноманітність: серед учасників цієї програми особи, які вже мають досвід успіху та реалізації цікавих проєктів.

Учасники Програми - фото 86460
Учасники Програми

 

Серед перших випускників Програми є вчені з науковим ступенем, богослови, журналісти, культурні діячі, священники, підприємці, експерти… Їх об’єднує розуміння важливості промоції культури діалогу та мотивація працювати в команді однодумців. Так, навіть після завершення Програми вони контактують один з одним, допомагають, і, переконаний, ми ще побачимо продовження співпраці.

По-третє, серед лекторів та тренерів у нас знакові особистості сучасності: Мирослав Маринович, Андрій Костюк, Джек Бемпорад, Роман Назаренко, Мурат Сулейман – люди світового мислення та морального авторитету. Їхні доповіді, лекції та наставництво надихали учасників на глибокі рефлексії та хоробрі проєкти.

По-четверте, Програма ДІАЛОГ надає можливість реалізувати свої міжкультурні чи міжрелігійні ініціативи кожному з учасників. Окрім численних теоретичних та філософсько-богословських розмов та сесій, Програма ДІАЛОГ включає практичну складову на тему розробки ініціатив та проектів учасників. Наш професійний тренер Юрій Булик – експерт з бізнес-комунікації та піару з багатолітнім практичним досвідом – є чудовим ментором та наставником для кожного із учасників, допомагає на кожній із стадій індивідуальних та колективних ініціатив: від зародженні ідеї, до PR-супроводу, імплементації проектів та звітності.

— Розкажіть, будь ласка, про ініціативи, які імплементували самі учасники…

— Це, мабуть, і є одним із найважливіших досягнень Програми ДІАЛОГ. Адже ж це не просто теоретична програма з багатьма філософсько-богословськими лекціями та презентаціями. «Серцем» Програми є саме практичне застосування навиків та набутих знань в тих контекстах, в яких працюють та творять наші діалогери. Не буду перелічувати усі 22 ініціативи – для цього ми підготували спеціальний буклет та усі вони детально представлені на сайті – лише зазначу, наприклад, конференцію про міжрелігійний та міжконфесійний діалог та національну безпеку, метою якої було здійснити всебічний аналіз проблем міжрелігійного та міжконфесійного діалогу і національної безпеки та підготувати рекомендації для ключових стейкхолдерів країни. Іншим цікавим та важливим проєктом був захід, присвячений міжнародному дню миру – Діалог через Спорт, який зібрав представників християнства та ісламу у дружньому футбольному матчі.

Футбольний турнір як міжрелігійний діалог - фото 86458
Футбольний турнір як міжрелігійний діалог

 

Проєкти вражають своєю креативністю та різноманітністю: академічні праці, есеї, статті, блоги, інтерв'ю. Неабиякого розголосу набрала імерсивна конференція про постать Авраама, наукова екскурсія про міжкультурний Львів. А також культурно-мистецькі проєкти: запис відеокліпів, пісні, відеоблогу, малярство та рисунок, створення фотовиставки, написання книги тощо. Оскільки частина Програми присвячена вивченню соціального вчення Церкви, то один із проєктів, який було реалізовано – серія мотиваційних тренінгів "Як почати соціально-орієнтований бізнес з нуля? Зможе кожен!" та "Бізнес від серця!" — став фактично візитівкою нашої Програми в Одесі та у Києві.

— Тобто проєкти зосереджені не лише у Львові, де діє Центр Лібертас?

— Географія учасників першої когорти Програми Діалог досить різноманітна: Львів, Київ, Одеса, Тернопіль, Чернівці, Івано-Франківськ. Цього року, сподіваємося, матимемо учасників із інших областей України чи представників Криму.

Більше того, ініціативи двох наших учасниць частково дотичні таких країн як Ліван та Німеччина. Ми свідомо не обмежуємо цього. Єдине обмеження – відповідність місії та завданням Програми.

— Якщо говорити мовою цифр, чого було досягнуто учасниками Програми ДІАЛОГ-2021?

— Готуючи звіт-буклет, ми провели деякі підрахунки і не без гордості скажу, що цифри дійсно вражають:

  • 24 учасники успішно закінчили Програму,
  • 22 проєкти реалізовано (2 – спарених),
  • 158 670 ознайомлень з матеріалами проєктів учасників онлайн, переглядів, відгуків та поширень у соціальних мережах тощо,
  • 264 – кількість учасників у заходах офлайн,
  • 1 352 – кількість учасників у онлайн-заходах та заходах гібридного формату,
  • 86 публікацій онлайн (репортажі, статті),
  • 68 зовнішніх партнерів задіяно у проєктах учасників.

— Чи вже розпочався набір до Програми ДІАЛОГ-2022? Є якісь особливості?

Набір уже розпочався і триватиме до 10 березня 2022 року. Ми опрацювали та проаналізували зроблене. Введемо певні коригування щодо наповнення Програми. Тут важливо бачити очікування нових учасників, рівень їх підготовки та сфери, які вони представлятимуть.

Але зміни точно не стосуватимуться структури Програми: цикл вебінарів, інтеграційна зустріч, реалізація проєктів.

Заплановано набрати меншу групу. Тут усе залежить від коштів, то ж запрошуємо представників бізнес чи фондів долучитись, надати додаткові стипендії учасникам – тоді зможемо розширити набір.

РІСУ була інформаційним партнером Програми Діалог 2021

Реклама