Церква з Харковом в умовах війни

Харківський екуменізм в умовах війни - фото 1
Харківський екуменізм в умовах війни
Джерело фото: Фото Володимира Чистиліна, з соціальних мереж і сайтів Церков
Агресія російської федерації щодо України змусила релігійні громади та їхніх лідерів, священників опановувати нові для себе функції, шукати можливостей, як духовно окормлювати свою паству в умовах обстрілів, голоду, втрати житла і постійного страху. Як допомагати людям виживати, долати стрес, залишатися людьми серед жахіття.

Особливо складні обставини сьогодні на Харківщині. Релігійні громади її «гарячих» районів по-різному вирішують проблеми, породжені війною, досвід усіх є важливим і гідним наслідування.

Обстріляна російськими ракетами Харківська ОДА - фото 89385
Обстріляний російськими ракетами Харків

 

Храми відкриті, богослужіння – в криївці

Православна Церква України у перший же день заявила про свою позицію і закликала підтримати захисників та молитися за український народ. 24 лютого єпископ Харківський і Богодухівський ПЦУ Митрофан звернувся до пастви із закликом зберігати спокій, покладатися на Господа, допомагати потребуючим і бути «сильними, як і наші захисники». «У важку мить, яку ми всі зараз переживаємо, випробовується як міцність України, держави, війська та суспільства, так і наша віра в добро, наша надія на Бога, наша любов до ближніх, — наголосив єпископ Митрофан. – Будьмо готові скласти цей іспит перед очима Господніми».

Утім, за майже 20 днів війни богослужбове життя на парафіях Харківщини дуже змінилося. Храмам, розташованим на території, яку тимчасово окупували російські загарбники, особливо складно. Інколи священики втрачають зв’язок із єпархіальним управлінням. Як інформують з регіону, храми залишаються відкритими для парафіян, але богослужіння частіше здійснюють по приватних оселях. Адже до священиків та мирян ПЦУ загарбники мають особливий «сентимент». До того ж, людям в умовах обстрілів та мародерства буває нереально дістатися до церкви. Деякі храми опинилися в зоні бойових дій і військові забороняють з’являтися там цивільним особам.

Свято-Андріївський на території військової частини 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії - фото 89387
Свято-Андріївський на території військової частини 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії

 

Чимало харківських військових храмів ПЦУ зазнали пошкоджень. Це Свято-Андріївський храм на території військової частини 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії, каплиця святого пророка Іллі на території Харківського національного університету повітряних сил імені Івана Кожедуба. Руйнувань зазнав гарнізонний храм Національної гвардії – церква святого Юрія Переможця у військовій частині 3017. Його планували добудувати і освятити в 2022 році. Наразі там знищено частину вікон.

Церква з Харковом в умовах війни - фото 89386

Співпраця і спільна молитва

Богослужбове життя єпархії ПЦУ поширюється і на підвали-бомбосховища, де відбуваються молебні, та на центральні станції харківського метро – "Держпром" і "Університет", — де правляться Літургії та відбувається читання Великого канону святого Андрія Критського.

Літургія в метро - фото 89383
Літургія в метро

 

Часом священники змушені виконувати нові для себе функції. Скажімо, власноруч ховати померлих, рідні яких виїхали і не можуть це зробити.

Церква з Харковом в умовах війни - фото 89390

Клирики єпархії несуть капеланське служіння у бойових підрозділах ЗСУ і Національної гвардії України, опікуються пораненими у військовому госпіталі, здійснюють поховання загиблих оборонців України. Також на базі Іоано-Богословського храму сформувалася точка-склад перерозподілу гуманітарної допомоги для військових, госпіталю, простих харків'ян. Храм співпрацює з волонтерами.

Екуменізм в умовах війни - фото 89381
Екуменізм в умовах війни

 

До речі, між керівництвом Харківської єпархії ПЦУ і Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ налагоджено співпрацю. Єпископи разом здійснюють пастирські візити до поранених у військовий госпіталь, до вимушених переселенців на залізничний вокзал, моляться на богослужіннях.

Поминання не рятує від ракет

Духовенство Харківської єпархії УПЦ МП від першого дня війни почало допомагати постраждалим від бойових дій харків’янам і жителям області. Одночасно з цим, частина священників припинили поминати предстоятеля РПЦ Кіріла, і ніяких санкцій від церковноначалія за це не отримало. Офіційного звернення чи послання митрополита Онуфрія з осудом дій агресора не було, як і організованого рішення про припинення поминання у храмах імені патріарха Кіріла.

5 березня на сайті УПЦ МП оприлюднено послання митрополита Онуфрія з нагоди початку Великого посту. Там ідеться про «незвану війну» і тяжкі часи, які переживає Слобожанський край і вся Україна, бомби і ракети, загибель військових і мирних мешканців. Однак звідки прийшла війна, не зазначається, і про патріарха РПЦ Кіріла та його непоминання чи поминання також не йдеться.

Тим часом ракети і бомби не обирали, в чий храм їм летіти. А може, й обирали… Як би там не було, від обстрілів постраждали сакральні споруди УПЦ МП у центральній частині Харкова: Успенський собор, храм святих жінок-мироносиць, храм преподобного Антонія Великого. В ніч проти 12 березня зазнав уражень іще один храм – цариці Тамари у наближеному до бойових дій північному районі П'ятихатки. Там тепер вибиті вікна і двері, посічено стіни, пошкоджено церковні речі. У новому зверненні владики Онуфрія з цього приводу вже чіткіше зазначено: "внаслідок обстрілів та військових дій з боку Російської Федерації".

Успенський собор - фото 89378
Успенський собор

 

Храм святих жінок-мироносиць - фото 89380
Храм святих жінок-мироносиць

 

Пошкоджений храм в П'ятихатках - фото 89377
Пошкоджений храм в П'ятихатках

 

Хліб для миру

Хліб для миру - фото 89379
Хліб для миру

 

Священнослужителі УПЦ МП окормляють паству й поза храмами: відвідують переселенців, яких поселили у дитсадках, відспівують загиблих українських воїнів, отримують і розподіляють гуманітарну допомогу. Харківська духовна семінарія допомагає з гуманітаркою 4-й лікарні невідкладної хірургії. Священники причащають лікарів і хворих у 2-й і 13-й міських лікарнях, служать молебні про мир і хресні ходи біля житлових будинків, благословляють українських воїнів. На офіційному сайті під фото з цієї події підпис такий: "Священнослужители Харьковской епархии благословляют наших украинских воинов на победу за целостность и независимость Богоспасаемой Украины». Свято-Покровський монастир випікає і роздає мирним жителям хліб.

Благословення українського воїна в храмі МП - фото 89382
Благословення українського воїна на перемогу в храмі МП

 

А ще храми Харківської єпархії приймають людей, які внаслідок війни залишилися без житла.

Цікаво, що в день народження Тараса Шевченка митрополит Онуфрій і кілька священиків прийшли з квітами до пам'ятника Кобзарю, неофіційно, самі.

«З огляду на неможливість добратися на відправу…»

Українська Греко-Католицька Церква на Харківщині активно використовує сучасні технології. Таку у перший день вторгнення росіян екзарх Харківський Василій Тучапець провів зустріч із духовенством у режимі онлайн. Постановили, що священнослужителі залишаються на своїх місцях і моляться за мир в Україні.

Деякий час Свято-Дмитрівський храм не оголошував інформацію про богослужіння в офіційних джерелах. А 12 березня з’явилося оголошення про служби в суботу і неділю першого тижня Великого посту і фотографії з одним архиєпископом Ігорем (Ісіченком) у вівтарі. Раніше у соцмережах була опублікована його пропозиція вірянам читати Великий покаянний канон келійно «з огляду на неможливість зібратися на відправу» у храмі.

9 березня титарка храму оголосила про те, що відновлюється надання гуманітарної допомоги харків’янам, які постраждалим від війни. Активні парафіяни і волонтери почали розподіляти і розвозити цивільним і військовим допомогу, яку парафія отримує з інших регіонів.

Волонтерським центром став кафедральний храм Миколая Чудотворця. Там щодня вранці та ввечері відправляються богослужіння та роздається допомога мешканцям Харкова – переважно, речі та продукти. Владика Василь у неділю, 6 березня, упродовж кількох годин разом із парафіянами собору безперервно роздавав харків’янам допомогу, яка надійшла із західної України.

Церква з Харковом в умовах війни - фото 89375
Недобудований храм св. Миколая - фото 89384
Недобудований храм св. Миколая

 

Те, що неможливо осягти…

У кафедральному храмі Успіння Богородиці РКЦ щодня відправляються богослужіння. Єпископ-ординарій Павло Гончарук відвідує бомбосховища в метро, військовий госпіталь, залізничний вокзал. Храм став осередком волонтерства. Священники і єпископ часто моляться і несуть місійне служіння разом із місцевим духовенством ПЦУ.

Духовне життя, попри тяжкі обставини, триває у протестантів, мусульман, юдеїв Харківщини. Будівля харківської Хоральної синагоги – другої за величиною в Європі – постраждала від вибуху російської ракети — вона влучила в ТРЦ «Нікольський», розташований поряд. Ударною хвилею у синагозі вибило вікна. У той час в ній перебували більше 100 людей.

Смертоносні ракети окупантів влучають і в авто з людьми. 27 лютого, під час обстрілу військової частини Харківського національного університету повітряних справ і регіонального центру Держприкордонслужби, що на вулиці Клочківській, одна з ракет влучила в автомобіль. Там їхали шестеро осіб: вівтарник храму Озерянської ікони Божої Матері УПЦ МП Євген Надвуличний, його дружина Олена – регент хору цього храму, їхні троє дітей і псаломник Володимир Валуйський. Усі вони загинули, повертаючись після недільної Літургії, на якій прийняли святе Причастя.

Церква з Харковом в умовах війни - фото 90552