Релігієзнавець, релігійний журналіст, співзасновник інтернет-проекту Cerkvarium, директор Центру релігійної безпеки
У Греції призначили нового губернатора Афону. Ним став Костас Дімцас, близький до глави Елладської Церкви архиєпископа Єроніма. Новий губернатор підкреслив, що буде пильнувати юрисдикцію Вселенського патріархату на Афоні. Він також висловив підтримку і повагу Патріархові Варфоломію, як правлячому архиєреєві гори Афон.
У Греції призначили нового губернатора Афону. Ним став Костас Дімцас, близький до глави Елладської Церкви архиєпископа Єроніма. Раніше він працював журналістом, а з 2010 року директором церковного благодійного фонду. Кандидатуру Дімцаса запропонував прем'єр Ципрас і схвалив Єронім.
Новий губернатор підкреслив, що буде пильнувати юрисдикцію Вселенського патріархату на Афоні. Він також висловив підтримку і повагу Патріархові Варфоломію, як правлячому архиєреєві гори Афон.
Важливо пам'ятати, що губернатор Афону підпорядковується Міністерству закордонних справ Греції. Також до його повноважень входить моніторинг дотримання Статуту гори Афон та питання правопорядку і безпеки.
Ця подія є частиною одного великого процесу – зменшення російського впливу в Греції по церковній лінії. Справа в тому, що Москва раніше просувала свої інтереси через грецькі монастирі, в тому числі і на Афоні. Впливати на ченців Росії дозволяють гроші, широкі автономні права монастирів (які чисто формально підкоряються митрополитам), а також ідейна близькість – консерватизм. Саме на нього і напирають. У чернечому середовищі на ура сприймається вся ось ця риторика про традиційні цінності, про Росію як оплот консерватизму, та іншу ерундістіку третього терміну Путіна.
Так ось греки і вирішили (ну або їм допомогли вирішити) покласти цьому край. Спочатку висилають російських дипломатів, негативно відгукуючись про Імператорське Палестинське товариство (товстий натяк). Потім починаються труднощі у священиків РПЦ з візами (хоча називати це труднощами буде явне перебільшенням, подумаєш, замість мультивізи дали місячну). Після Синод Елладської Церкви приймає поправки до свого Статуту та позбавляє монастирів автономії. А в цей час прем'єр Ципрас призначає свою людину губернатором Афона. Причому по-суті йде порушення встановленої неписаною практики – призначати на цю посаду чиновників з "місцевих", тобто тих, хто вже працював на Афоні. Ні, Ципрас присилає довірену особу з Афін. При цьому новий губернатор користується підтримкою голови Елладської Церкви Єроніма.
Окремо варто згадати, що Вселенський Патріарх був проти цієї кандидатури, він хотів на цю посаду представника дипкорпуса Греції в Туреччині, тобто довіреної собі людини. Але це вже кулуарна гра за вплив. Що ж слідує точно з цієї ситуації, що Росію видавлюють з Греції, причому роблять це елегантно. Афіни проти впливу Москви і втручання у внутрішні справи (церковні) і міжнародні (угода Греції та Македонії), але при цьому греки не проти російських туристів. Політика окремо, гроші окремо.
Всі описані мною події – це глобальний план ЄС щодо стабілізації ситуації на Балканах, зниження впливу Росії, тісніша інтеграція з ЄС і НАТО. Згадайте, як видавлювали російський вплив в Чорногорії, коли та заявила про намір вступити в НАТО. У Брюсселі обрали Афіни на роль драйвера цього процесу. З прийняттям Македонії в НАТО, а угода з Грецією про назву країни відкриває цей шлях, Сербія стане анклавом (там ще звичайно є Боснія і Косово, але то деталі), навколо країн-учасниць Альянсу. І це, на думку європейських чиновників, буде важливим аргументом в сторону західної інтеграції країни. Балкани це порохова бочка Європи, в Брюсселі це розуміють, тому й займаються цим регіоном.