ХІІ Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях»: новий формат
Розпочався захід з Архиєрейської Літургії, яку очолив митрополит Івано-Франківський УГКЦ Володимир Війтишин.
Далі відбувалися концерти, учасниками яких ставали колективи, які змогли зібратися у самому храмі Царя Христа на Майзлях, та гості, яким цьогоріч довелося долучитися до концертів через онлайн-трансляцію на великому екрані.
Професійні та парафіяльні хори камерні - «Галицькі передзвони», «Cantemus», молодіжні - «Осанна» та «Істина», хор «Надія» парафії Царя Христа, камерний хор «Воскресіння» Митрополичого та Архикатедрального собору Воскресіння, які відомі у всьому світі, аматорські дитячі колективи - “Божі ангелята” парафії Царя Христа, фольклорний ансамбль «Дзвіночки» ДМШ №1, народний аматорський вокальний ансамбль “Едельвейс” міського Будинку вчителя з Івано-Франківська, гості з різних куточків Прикарпаття - протягом трьох фестивальних днів показали високий рівень виконавської майстерності.
Глядачі щиро тішилися і захоплювалися їх виступами у храмі.
Дитячий хор «Божі ангелята» парафії Царя Христа цікавий тим, що супроводжує недільні богослужіння. Колективу уже двадцять років і виростив не одне покоління юних учасників, вік яких від шести до двадцяти років.
«Ми з доброї руки колишнього настоятеля парафії отця Володимира Палчинського, змогли започаткувати такий колектив до якого долучалися діти, які хотіли прославляти Бога з особливою любов’ю, — ділиться керівник хору Неоніла Дуброва. – Кількість їх протягом років зростала – від декількох дітей до двох десятків. Ми співаємо Службу Божу у спеціальному викладі для дітей і тих, хто не має музичної освіти. Намагаємося відтворювати її якомога майстерніше у нашому храмі. Також беремо участь у різноманітних прощах у відпустових місцях. Виконуємо, окрім літургійних і духовних пісень, молодіжні та дитячі».
Сподобався глядачам також молодіжний церковний хор приміського села Угорники. Якість і рівень виконавської майстерності його учасників не гірша, аніж у професіоналів. Колектив у репертуарі має українські та світові духовні твори композиторів-класиків.
«Учасники нашого хору далеко не всі мають музичну освіту, але вчимося і працюємо над своїм виконавським рівнем, — ділиться регент Мар’яна Лупійчук. – Співаємо акапельно, тому це допомагає якнайкраще підтримувати якісний рівень звучання. Також основним репертуаром для нас є українська хорова музика».
Вдалося завітати на фестиваль іменитим киянам – гуртам «Шпилясті кобзарі» та «Мала Хорея Козацька» з Тарасом Компанійченком. Їх особливо люблять глядачі і це вони відчули виступаючи на фестивалі.
«Для нас велика честь побувати на цьому фестивалі, адже ми багато про нього чули, — розповідає керівник «Шпилястих кобзарів» Ярослав Джусь. — У мене неодноразово був досвід виступів у храмах. Ми з хлопцями також грали у храмах в різних європейських країнах».
Щодо невеликої кількості глядачів, то пан Ярослав наголошує, що частіше виступи на квартирниках, де буває до п’ятнадцяти осіб, є цікавіші за виступи на стадіоні, «бо добре видно очі кожного, хто прийшов на концерт».
«Ми бачили багато фестивалів і колективів, але Франківськ особливий і це я кажу не для того, щоби похвалити, — зауважує Тарас Компанійченко, художній керівник "Хореї козацької". — Просто вражений хором сьогодні. І «Галицькі передзвони», і колектив «Покутські візерунки» з Заболотова цікавий, бо представив місцевий матеріал, що дуже важливо. Для мене цінно, що така створюється атмосфера спільного свята, коли люди всі разом співають. З одного боку, це місце, де можна почути хороше виконання хорами колядок, які оброблені нашими великими композиторами, такими як Стеценко, Кошиць, Леонтович, але поруч з тим, бачимо місце, де є автентичні, старовинні колядки, місце, де можна один одним надихнутися. Мені видається, що таких майданчиків замало в Україні. Також цінне для мене те, що тут є молодь, яка співає в хорі, слухає, яка не байдужа і вона включена в український світ, і вона його більше і більше хоче пізнавати. І це вселяє надію та певність, що наша спільна і кожного з нас праця не даремна. І що в темні часи ми змогли зберегти нашу культуру, примножити її і дати такий заряд, щоб ця молодь жила для України і в Україні. Сьогодні до мене підійшли декілька панянок і сказали: «Пане Тарасе, заради того, що Ви робите, хочеться жити в Україні». І це для мене дуже важливо. Тому такі фестивалі як «Коляда на Майзлях» - це велике свято духу, дай Боже, щоб продовжувалося, виростало і щоби було в інших містах підхоплено в Україні і світі».
А через онлайн на «Коляді на Майзлях» можна було поспостерігати за чудовими українськими колективами теж відомими і іменитими, улюбленцями фестивалю - Національною заслуженою капелою бандуристів України ім. Г. Майбороди, яка свій виступ транслювала з Патріаршого собору УГКЦ в Києві, Державним академічним народним Волинським хором з Луцька.
Також в спільному «Віртуальному хорі в Україні» в олайн-виконанні коляди об’єдналися виконавці з різних куточків світу.
І, звичайно, закордонні учасники «Коляди на Майзлях». Сусіди, які ніколи не оминають увагою фестиваль – польські колективи. З особливим щемом сприймалися записи виступів Дитячої хорової Академії «Pomerania Cantat» та хору Кошалінської Політехніки «Canzona» (м. Кошалін, Республіка Польща). Хористи виконували спільну композицію кожен через онлайн, відеоряд супроводжувався фото порожніх вулиць міста і фото-спогадами. Виступили також колективи з Любліна та польської столиці – Варшави.
З німецького Мюнхена до фестивалю долучився онлайн хор “Покров” кафедрального храму Пресвятої Богородиці та Святого Андрія.
З далекої Бразилії «Коляду на Майзлях» вітали учасники хору української католицької парафії Непорочного Зачаття отців-василіян м. Сан Паулу.
Канада представила на фестивалі хор Собору Святого Івана Хрестителя та жіночий самодіяльний колектив «Коліжанки» з м. Оттави. А Сполучені Штати Америки — хори з Нью-Йорка - українськоїкатолицької церкви Святого Юра та Український хор «Думка».
Долучилися до участі у «Коляді» виконавці з Ізраїлю. Хор храму Благовіщення Пресвятої Богородиці та хор Товариства шанувальників української культури в Ізраїлі (м. Тель-Авів) донесли український християнський дух зі Святої Землі і це по-особливому зворушило.
Отже, нова форма проведення фестивалю «Коляда на Майзлях» очевидно, була добре прийнята глядачами та учасниками.
«Обставини життя змушують шукати найкращі форми для проведення фестивалю. А це означає, що ми почули цілий світ і світ почув нас, — ділиться хормейстер, музикознавець Галина Терлецька. – І настільки люди перейнялися важливістю коляди, що жодні труднощі не можуть спинити політ радості, яка єднає людей у цілому світі - народження Христа. Різниця сприйняття виступів, звичайно, відчувається, бо є відстань, якість запису. Але підкоряє щирість виконання і те, що ми бачимо різні храми, у яких перебувають виконавці і як там зберігається наш етнос з часом – вимова давня і осучаснена, тощо. Така форма виступів онлайн насправді є досягненням сучасності і може бути використовувана надалі, після закінчення пандемії. адже не завжди є змога долати континенти для збереження зв’язку і єднання між нами таким "мостом Колди"».
«Я хотів би, щоби продовжилося це свято, адже завершилося воно дуже швидко, бо тривало лише три дні, — підкреслює настоятель парафії Царя Христа, ігумен монастиря отців-василіян у Івано-Франківську отець Артемій Новіцький. – Це не лише фестиваль, а молитва, бо, насправді, ми звертали свої очі до Творця і стали хоч трішечки кращими. Колядки покликані змінювати нас, є змістом нашого преображення. Вірю, що Господь нам допоможе перейти ці трохи важчі хвилини і наступного року вже більшою громадою в більшому часі зможемо провести цей фестиваль».
Дванадцята «Коляда на Майзлях» успішно завершилася. Очікуємо на тринадцятий фестиваль.